Dobrý tipy na filmy, které by neměly zapadnout: Manželská historie

Když probíhá předávání cen filmových kritiků, většinou prvotní zájem o snímky do dvou dnů upadá a vy pak sedíte u obrazovky, máte volný večer a nevíte, jaký dobrý film zvolit. Právě proto vznikl tento nový seriál. V něm se každé dva týdny chci zaměřit na dobré a oceňované filmy, které ale vznikaly ve stínu snímků, jež vzbudily větší pozornost, či jsme na ně jako diváci jinak zapomněli. V prvním díle představím film Manželská historie režiséra Noaha Baumbacha z loňského roku.

Co miluji na Nicole? Co miluji na Charliem?

Manželská historie (v originále Marriage Story) popisuje současnou situaci manželů Nicole a Charlieho stojících před rozvodem. Oba se shodují na tom, že kvůli synovi a finančním výdajům nebudou řešit rozvod právní cestou. Charlie jako divadelní režisér žije v New Yorku, Nicole ale přijímá nabídku na seriál natáčený v Los Angeles, proto i se synem odjíždí do domu své matky a celá situace se komplikuje. Střídavou péči svěří do rukou právníků a původní plán, vyřešit situaci v klidu, se hroutí. Divák tak pozoruje křečovitou návštěvu sociální pracovnice při večeři otce se synem, trapný moment při setkání Charlieho s rodinou Nicole, s níž má sice vztahy dobré, ale nyní se očekává, že vzájemné sympatie opadnou, a situace vrcholí hádkou mezi manželi v losangeleském bytě Charlieho.

To by neudělala, ví, že peníze dávám znovu do divadla.

Původní anotace k filmu mě zaujala, ale zároveň jsem se bála, že půjde o snímek o ukřivděném dítěti při rozvodu. Není tomu ale tak. Hlavní role patří Charliemu (Adam Driver) a Nicole (Scarlett Johansson) a skutečně ani jeden z herců nezastiňuje druhého. Mezi vedlejšími postavami se objevuje Alan Alda, v roli Charlieho advokáta, či Laura Dern jako advokátka Nicole. Ani tyto silné charaktery ale přes důležitost svých postav v ději nezakrývají ústřední dvojici a její vztah, o kterém především celý snímek je. Přes všechny rozvodové neshody totiž divák vidí, jak hluboký cit k sobě navzájem partneři chovají a jak dobře se znají, ale žít už spolu nemohou.

Film bych doporučila všem romantickým duším, které už jsou přeslazené komediemi o popelkách z maloměsta, kterých si náhodou všimne bohatý princ. Pokud vás zajímají konverzační dramata, je Manželská historie přesně pro vás. Zároveň snímek zaujme každého, kdo si podobně bolestivým rozchodem prošel nebo prochází. Skoro by se dalo říct, že sám režisér do filmu vložil duši, snímek je totiž z velké části založený na jeho osobní zkušenosti. Pokud ale čekáte klasický happyend, asi vás snímek zklame. Hloubka Manželské historie se totiž skrývá jinde.

Snímek Noaha Baumbacha byl na Oscarech a Zlatých glóbech nominovaný v šesti kategoriích. Proměnil ocenění Oscar a Zlatý glóbus za nejlepší výkon ve vedlejší roli pro herečku Lauru Dern.

Zhlédnout můžete třeba i český film Vlastníci, na nějž naleznete recenzi v tomto článku. Nebo třeba další českou komedii Poslední aristokratka.

Zdroj fotografií: imdb.com

Příspěvek vytvořen 76

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy