Irský deníček No.4

Můj Erasmus v zeleném a větrném Irsku se kvapem blíží ke konci. Čtyři měsíce sice utekly jako voda, ale i tak byl dostatek času zažít opravdu nespočet krásných věcí, a hlavně vidět nespočet krásných míst! Po čtyřech měsících jsem zjistila, že ať už se v Irsku vydáte kamkoliv, pokaždé vám zdejší místa, ať už jsou jakkoliv odlišná, svým způsobem seberou dech. Pokud se tedy chystáte Irsko někdy navštívit, rozhodně tato místa nevynechejte.

Dublin

Vynechat hlavní město Irska by byl zkrátka velký hřích. Řeka Liffey, která protéká přímo centrem, a vy se tak můžete procházet po různých mostech z jednoho břehu na ten druhý, dodává městu krásnou atmosféru. Město, kde při procházce uslyšíte spoustu jazyků, protože je zkrátka multikulturní.

Rozhodně nelze vynechat Guinness Storehouse, muzeum a pivovar s krásnou vyhlídkou na celý Dublin na vrcholu, kde si dokonce sklenku Guinnesse opravdu vychutnáte, a kdo jednou ochutná, už nechce pít v Irsku nic jiného. Když jsme u alkoholu, za návštěvu také stojí whiskey palírna Jameson, a samozřejmě zlatý hřeb celého Dublinu – The Temple Bar. Irskou hospodu objevíte v Irsku na každém kroku, nejen v Dublinu, ale tahle opravdu stojí za to. Každý den doslova praská ve švech, a i když v ní potkáte více turistů, než místních Irů, rozhodně stojí za návštěvu.

Uprostřed Dublinu ale nenarazíte jen na hospody. Stačí jet o kousek dál, do Phoenix parku, kde narazíte na celá stáda daňků, kteří jsou tak přátelští, že se nechají krmit přímo z ruky. Za zmínku také stojí místní univerzita Trinity, kde si ve zdejší nejstarší knihovně budete připadat jako Harry Potter v Bradavicích.

Galway

Roztomilé a malé městečko plné hudebníků a ojedinělé atmosféry. Zkrátka Galway. Pokud jste viděli videoklip písně Galway Girl od Eda Sheerana, zdejší místa můžete opravdu rozpoznávat. Galway je skutečně město hudby, a pokud se v Irsku jedná o hudbu, neodmyslitelně k ní patří také alkohol.

Není tedy jen městem hudby a pouličních hudebníků, ale rozhodně také městem irských hospod, které vás lákají v kteroukoliv denní hodinu, a chtějí, abyste se cítili jako Pretty Little Galway girl. Pokud se někdy chystáte Galway navštívit, rozhodně vám ale bude stačit jeden den. Je sice opravdu známé, ale na delší pobyt a prozkoumání příliš malé.

Cork

Město plné historie, kterou lze cítit už jen z krátké procházky městem. Muzea, kostely i samotný univerzitní kampus, kde by po krátké prohlídce chtěl studovat opravdu každý. Cork je město jazzu a má zde velmi dlouhou tradici. Pokud této hudbě holdujete, nejlepší čas pro návštěvu je konec října, kdy o ni opravdu nebudete mít nouzi.

Irská města jsou plná roztomilých uliček, hudby a tradičních hospod. Příroda v této zemi je ale opravdu z jiného soudku. Klid, mír, ticho, oceán a útesy, na kterých se cítíte opravdu maličcí…

Inch Beach a Dingle

Pláž Inch Beach, kousek od městečka Dingle, člověka ihned navnadí na tu pravou irskou atmosféru. Vlastně stačí jen samotná cesta k ní. Kopce, zeleň, krávy, ovce, baráčky… uprostřed ničeho. A oceán. A takhle je to v Irsku na cestách všude.

Pokud jedete k oceánu právě tímto směrem, je nutností navštívit právě také roztomilé přístavní městečko Dingle, kde můžete svůj den zakončit jídlem po irsku – Fish and Chips.

Ring of Kerry

Za mě naprosto nejkrásnější část Irska a nejkrásnější výlet za celé čtyři měsíce. Ring of Kerry je název celé západní oceánské části ostrova, který vám bez zastávek zabere cca 3,5 hodiny cesty. Ale ne jen tak ledajaké cesty!

Pokud jste se někdy dívali na romantické filmy z irského prostředí, kde jsou záběry na neskutečně úzké silnice plné zatáček, tak ano. Takhle to opravdu ve skutečnosti vypadá.

Samotná projížďka po Ring of Kerry je tedy už od začátku zážitkem, a protože se autobusem do těchto krásných míst jen tak nedostanete, je nejlepší půjčit si auto. V Irsku se ale jezdí vlevo, takže i opravdu zkušení řidiči se lehce zapotí. I tak tento výlet ale opravdu stojí za to, protože výhledy jako tenhle opravdu jinde neuvidíte.

Cliffs of Moher

Moherské útesy na Atlantském pobřeží, které ční do výšky 200 metrů, a kde se cítíte jako malý nedůležitý trpaslík. Perfektní na přemýšlení, perfektní na uvědomění si, jak je příroda kolem nás opravdu neuvěřitelná…

Ovšem pouze tehdy, když vám vyjde počasí. Pokud je tedy zrovna zataženo, nedej bože mlha, která by se dala krájet, neuvidíte opravdu nic. Ale to je zkrátka kouzlo Irska. Ostatně – podívejte se sami…

Autor: Radka Kmochová

Příspěvek vytvořen 26

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy