V Paříži otevřeli české pop-up knihkupectví

České centrum v Paříži na začátku června přišlo s velkou novinkou. Otevřelo totiž české pop-up knihkupectví, které jako první v historii přímo v hlavním městě Francie nabízí kompletní nabídku české literatury ve francouzštině. Knihkupectví bude otevřeno do 12. července. Součástí je i výstava na počest Jiřího Šlitra a divadla Semafor.

Knihkupectví nabízí více než stovky českých titulů přeložených do francouzštiny

Od doby, kdy byl kvůli koronaviru zrušen březnový knižní veletrh, na kterém měla mít své zástupce autorů a autorek právě i česká literatura, sdružuje České centrum v Paříži milovníky české literatury alespoň přes internet prostřednictvím facebookové skupiny Librairie tchèque virtuelle (Virtuální české knihkupectví). Tato skupina je přímo prostorem pro čtenáře, překladatele i nakladatele, kteří zde sdílí své dojmy z četby, novinky z literatury a objevy současných autorů, kteří do francouzštiny ještě nebyli přeloženi. Právě díky uvolňování opatření se tak tento virtuální projekt mohl proměnit ve skutečné pop-up neboli dočasné knihkupectví. „Tímto se jen potvrzuje naše přesvědčení, že kultura a umění neznají omezení a nezastaví je žádné hranice,“ říká ředitel Českého centra Paříž Jiří Hnilica.

Právě v tomto knihkupectví tak mají čtenáři možnost nalézt dosud nevídaný přehled francouzských překladů české literatury, které jsou dostupné na francouzském knižním trhu. Jedná se o více než sto titulů a na výběr je jak klasika jako Karel Čapek, Milan Kundera nebo Bohumil Hrabal, tak dětské knihy jako je Dášeňka nebo Maxipes Fík, komiksy a také novinky ze současné české literatury.

Spolu s knihkupectvím je znovu dostupná i výstava ŠLITR ŠLITR ŠLITR, která je věnována ilustracím a kresbám Jiřího Šlitra a divadlu Semafor, které spolu s Jiřím Suchým a Ferdinandem Havlíkem roku 1959 založil. Výstava byla v březnu přerušena, a proto je nyní prodloužena do půlky července, zároveň se i rozšířila o nové exponáty. „Česká ilustrace a knižní grafika jsou ve Francii vyhlášené,“ říká Gaëtan Akyüz z nakladatelství Casterman, které vydalo ve francouzském překladu komiksové album Drak nikdy nespí od Džiana Babana, Jiřího Gruse a Vojtěcha Maška.

Koupit si českou klasiku ve francouzském překladu nebo se pokochat výstavou ŠLITR ŠLITR ŠLITR můžete do 12. července od čtvrtka do soboty od 15 hodin do 19 hodin a v neděli od 14 hodin do 18 hodin.

Autor: Aneta Luksová

Foto: paris.czechcentres.cz

Zdroj: paris.czechcentres.cz, aktualne.cz

Příspěvek vytvořen 665

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy