Moravská filharmonie Olomouc zahraje 18. června pod širým nebem

Symfonický orchestr slaví 75 let existence a tak se po vynucené pauze vrací zpět před své publikum. Premiéru uskuteční pod širým nebem v historickém centru Olomouce. Konečně naživo! Takový je název open-air koncertu, který se uskuteční ve čtvrtek 18. června od 19.00 hodin na Horním náměstí. Vstup je volně přístupný.

Šéfdirigent orchestru Jakub Klecker

Posluchači se ve čtvrtek mohou těšit na vyšperkovaný výběr z ryze české nabídky. Pod taktovkou šéfdirigenta Jakuba Kleckera filharmonie

zahraje například skladby Vyšehrad a Vltava z cyklu symfonických básní Má vlast Bedřicha Smetany, na programu budou i skladby ze světově významné Novosvětské symfonie Antonína Dvořáka nebo pochod V nový život od skladatele Josefa Suka.

Koncert je zároveň oslavou 75. výročí od založení Moravské filharmonie, tehdy ještě pod názvem Městský symfonický orchestr. První vystoupení orchestru se uskutečnilo jen pár dní po ukončení druhé světové války. „Jako úplně první skladba nově založeného orchestru zazněla 26. května 1945 Smetanova Má vlast, cyklus symfonických básní inspirovaný českými pověstmi a krajinou,“ uvádí v tiskové zprávě ředitel Moravské filharmonie Olomouc Jonáš Harman, a dodává, „proto jsme ji v programu koncertu, kterým oslavujeme jubileum Moravské filharmonie a zároveň se po vynucené pauze vracíme zpět před naše publikum, nemohli opomenout.“

Zahájení jubilejní 75. sezony

Programová brožura 2020/2021

Koncertní sezona 2020/2021 bude po hudebním půstu mimořádná. Kromě děl z dob vzniku orchestru v rámci klasického Velkého a Malého symfonického cyklu, zahrne příští sezóna i současné autory. „Navázat na úspěšné tři čtvrtě století, které za sebou Moravská filharmonie má, je velký závazek. Přistoupili jsme k němu s velkým odhodláním a připravili do nové sezony atraktivní kombinaci osvědčených skladeb klasické hudby, nových děl z tvorby současných autorů, vystoupení špičkových dirigentů i výjimečných sólistů,“ uvádí v tiskové zprávě Jonáš Harman. Ve zcela novém cyklu Crossover se tak posluchači mohou těšit na spojení orchestrálních nástrojů s jazzovou nebo filmovou hudbou, ale i s folklóry nebo muzikály. Do olomoucké koncertní síně Reduta přijede v rámci tohoto cyklu i světový jazzový klavírista Uri Caine.

Programová skladba zároveň reflektuje i významná výročí skladatelů Bohuslava Martinů, Gustava Mahlera nebo Antonína Dvořáka. O podobu jubilejního programu se postarala dramaturgyně filharmonie Ivana Kalina Tabak. „Skladby jako Serenáda Iši Krejčího, Korngoldův Houslový koncert, Šostakovičova Devátá symfonie či Koncert pro orchestr Bély Bartóka na nás přímo „dýchají“ dobou prvopočátku Moravské filharmonie a zároveň nás nutí zamyslet se nad nepřebernou množinou dosavadních uměleckých počinů tohoto orchestru v průběhu 75 let jeho existence,“ uvádí v tiskové zprávě.

Zahajovací koncert 75. sezony proběhne v olomoucké Redutě 24. září letošního roku. Na programu budou  například skladby Antonína Dvořáka nebo Bohuslava Martinů, zároveň se ve světové premiéře představí také klavírista Marek Keprt. Moravská filharmonie také vystoupí během sezony na dvou festivalech, Mezinárodním varhanním festivalu letošního září a festivalu Dvořákova Olomouc v průběhu května 2021. Více informací ke koncertní sezoně Moravské filharmonie Olomouc najdete na jejich webových stránkách, včetně programové brožury.

Autor: Lea Schellongová

Zdroj: Moravská filharmonie Olomouc
Foto: mfo.cz, operaplus.cz

Příspěvek vytvořen 665

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy