Metodou upcyklace vyrábí český designér batohy z nepoužitých kusů lina

Šestadvacetiletý designér Erik Bartoš se v loňském roce při psaní své diplomové práce na pražské UMPRUM rozhodl zvolit jinou cestu a zrealizoval tak originální produkt, v němž spojil batoh s podlahovou krytinou, konkrétně linem. Zároveň tím chtěl upozornit na enviromentální problém týkající se recyklace polyvinylchloridu (PVC), který je třetím nejrozšířenějším plastem na světě. Batohy, které vás zaujmou svým minimalistickým a praktickým vzhledem jsou k dostání pod značkou Erikulum a jejich cena se pohybuje kolem osmi tisíc korun.

Minimalistické batohy Erikulum

Prvotní nápad Erika Bartoše byl prostý, chtěl vytvořit praktický a zároveň vkusný batoh pro každodenní nošení. Univerzální produkt, který by taktéž napomáhal k ochraně životního prostředí nakonec vyrobil z lina. „Ženy už dnes méně nosí kabelky a více sahají po batozích, které si mohou vzít k různým outfitům. Obecně lidé vyhledávají batohy, které si klidně mohou vzít do advokátní kanceláře a nevypadají u toho blbě,“ vysvětluje Bartoš svůj prvotní záměr pro czechcrunch.cz.

Materiál polyvinylchlorid neboli PVC je za normálních okolností těžko recyklovatelný a jeho odřezky končí často ve sběrných dvorech nebo na skládkách. Nelze jej rozpustit v kyselinách, oleji ani vodě, přesto je jeho výroba poměrně levná a jednoduchá. Z tohoto důvodu se jej rozhodl využít i designér Bartoš pro svůj projekt. „V mém ideálním světě by vlastně lino neexistovalo a já bych dělal batohy z jiného materiálu,“ vypráví.

Předseda ekologického sdružení Arnika Jindřich Petrlík v diplomové práci Bartoše popisuje, že prakticky neexistuje žádný ekologický způsob, jak lino recyklovat. Nebezpečné toxiny vznikají jak při spalování, tak i při vyhození na skládku. Úspěšná recyklace PVC se podaří maximálně ze 3 %. Podle Petrlíka by bylo nejlepší výrobu lina omezit a následně i zakázat. Polyvinylchlorid patří mezi tři nejrozšířenější plasty na světě, přičemž se z něj vyrábí lavičky, palety nebo květináče.

Problematické recyklaci se chce Erik Bartoš alespoň částečně vyhnout. „Původně jsem chtěl batohy vyrábět z už použitého lina, ale ukázalo se, že je problém s jeho kvalitou, stářím i větší váhou,“ popisuje. Místo použitého lina tak odkupuje zbylé nepoužité kusy ze skladu za Prahou. „Odřezky tam výrobci běžně prodávají, ale mám pocit, že pokaždé, když tam přijedu, tak je jich tam víc a víc. Někdo si je prý kupuje třeba na překrývání dřeva,“ říká.

Své batohy vyrábí tzv. upcyklací, což je opak recyklace. Materiál, jenž je určený pouze pro jeden daný účel je po jeho použití přetvořen na jiný produkt. I přesto primárně necílí na enviromentální stránku. „Myslím si, že lino není argument, proč si ten batoh koupit. A myslím si, že dokonce ani udržitelnost to není. Ale je to kvalita, minimalismus, nadčasovost a fakt, že si ho mohu vzít k větší škále outfitů,“ popisuje Bartoš.

Batohy Erikulum jsou díky linu pevné, nepromokavé a poměrně dost variabilní. Díky odepínacím popruhům lze batoh použít i jako tašku. Uvnitř nalezneme kromě menších kapes také jednu větší, kde se vleze například laptop. Cena těchto minimalistických batohů, jakožto prémiových produktů, se blíží k osmi tisícům korun.

Obdobný projekt, který by využíval lino s pomocí upcyklace na světě, podle Bartoše není. Mezi blízké projekty však můžeme zařadit švýcarský Freitag, jenž své batohy vyrábí z použitých kamionových plachet.

Autor: Petra Čiklová

V Česku vzniklo za poslední dobu mnoho kreativních nápadů a výtvorů. Jedním z nich je určitě i Bezobalová kalkulačka, která nám ukazuje, že znovupoužitelné obaly mají smysl, a více se o ní dočtete ZDE.

Zdroj: czechcrunch.cz

Foto: erikulum.com

Příspěvek vytvořen 665

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy