CZestování: Litomyšl – renesanční město moderní kultury

Dobrý Zprávy 29. 8. 2020

Litomyšl. Srdcovka všech srdcovek. Malé desetitisícové město s velkou duší. Nebo lépe řečeno s velkým geniem loci. Rodné město Bedřicha Smetany. Město, kde vznikl první výtisk Babičky Boženy Němcové. Město, kde žil Alois Jirásek. Město, kde se každoročně koná festival klasické hudby Smetanova Litomyšl. Město, co má sílu a je plné života. Taková je Litomyšl. A každý, kdo ji jen jednou navštíví, si ji prostě zamiluje. A ta láska je o to silnější, když v tomhle krásném městě žijete. 

Věž na Smetanově náměstí

Je mi 21, v Litomyšli jsem se narodila a celý svůj život tady žiji. A čím jsem starší, tím víc vím, že tohle město nechci opustit. Litomyšl je totiž domov s velkým D. Je to čistá láska. Město, co má ducha. Nebo taky renesanční město s moderní architekturou. Nebo taky jen město. Ale popravdě je to město, které dokáže být vším, čím chcete, aby bylo. Důvodů, proč Litomyšl navštívit, je snad tisíc. Je to náš zámek, je to Smetanova Litomyšl, jsou to Lázně ducha, Slavnosti Magdaleny Dobromily Rettigové, Klášterní zahrady, energie, gastronomie nebo taky okolí města jako například Toulovcovy Maštale nebo zámek Nové Hrady.

Zámek Litomyšl

Je těžké popsat, jak moc je Litomyšl kouzelná. Ale stejně tak, jak je kouzelná, má i svoje mouchy. Například, že nám tady chybí bistro. Na druhou stranu máme na světově nejdelším náměstí, které se táhne od hvězdy (hotel Zlatá hvězda) až ke slunci (restaurace U Slunce), kolem deseti a více kaváren. Za mě je ale nejlepší ta nejnovější – KAFEMYSL. Ale pojďme od začátku.

Pokud vás lákají památky, určitě bude hlavním tahákem zámek, který je mimo jiné na seznamu světového dědictví UNESCO. Zámek nechal vystavět Vratislav II. z Pernštejnu a vznikl tak renesanční skvost, který je dost možná symbolem celého města. Dále vás může stoprocentně nalákat nově opravený kostel Nalezení sv. Kříže. Místo, kde se ženil například Leoš Mareš. V kostele můžete vystoupat na vyhlídku, odkud uvidíte na celé naše město.

Nalezení sv. Kříže

Kostel se nachází na nově jmenovaném náměstí Václava Havla. Zámek, Nalezení sv. Kříže i náměstí Václava Havla se nachází na zámeckém návrší, dříve Olivetské hoře. A právě tady najdete i regionální muzeum. V areálu zámku pak můžete navštívit rodný byt Bedřicha Smetany, který tak každoročně přímo z domova dohlíží na průběh Smetanovy Litomyšle. Od zámku se přímou cestou dostanete k budově pošty, a to už se ocitnete na Smetanově náměstí. Na náměstí se nachází mnoho domů, kde žilo dost významných osobností jako třeba Alois Jirásek, Božena Němcová, Magdalena Dobromila Rettigová, Josef Váchal a další.

Ulička Josefa Váchala

Důležitou zastávkou po cestě náměstím je ulička Josefa Váchala, která je znázorněním Krvavého románu. A kdyby vám Krvavý román nestačil, můžete navštívit Portmoneum, které je Váchalovými kresbami protkané. V druhé polovině náměstí určitě nemůžete minout Dům U Rytířů. Kousek od náměstí stojí Smetanův dům a budova Střední pedagogické školy, která jistě stojí za to ji vidět. Ve městě se nachází mimo jiné mnoho galerií. 

Z gastro hlediska je samozřejmě také hodně na výběr. Kaváren je v Litomyšli požehnaně. Od Mandaly, přes Kafemysl až po Bobo Café. A restaurace? Ta nejlepší je určitě restaurace Bohém v hotelu Aplaus. A nemyslete si, že ji doporučuji jen proto, že tam tři roky pracuji a že bych nám chtěla dělat reklamu.

Restaurace Bohém

Restaurace Bohém je v Gastromapě Lukáše Hejlíka, za rok 2020 získala ocenění Zlatý lev, hotel Aplaus, pod který spadá, byl vyhlášen hotelem roku 2019 v Pardubickém kraji, a navíc má čtyři hvězdičky. A pokud k nám přeci jen půjdete, dejte si svíčkovou, protože lepší těžko najdete. Mezi další dobré restaurace patří Havran Café Steak bar, Restaurace U Kolji nebo třeba Restaurant U Medvěda. Pokud vás stejně jako mě láká a baví noční život, o víkendu se v Litomyšli určitě nudit nebudete. Dance Club U Kolji nebo Kotelna se o váš večerní program zcela jistě postarají. Z barů rozhodně doporučuji Dindi Bar. 

A to by bylo, teď už o Litomyšli víte všechno, co jako turisté vědět potřebujete. Je to naprosto krásné město. Pro mě je to to nejkrásnější místo na světě, nic nikdy nebudu milovat tolik jako Litomyšl. Tím jsem si jistá. 

Protože tohle město není na jeden výlet. K nám totiž jednou pojedete a už při příjezdu budete vědět, že sem se musíte vrátit. 

Tak ať se vám u nás líbí. Viva la Litomyšl.

Autor: Gabriela Kokešová

Necelou hodinu od historické Litomyšle se nachází hlavní město Královéhradeckého kraje, a i z něj pro vám přinášíme několik cestovatelských tipů

Foto: Gabriela Kokešová