CZestování: Romantická procházka po Hradci Králové

Nikola Sedmáková 23. 8. 2020

Statutární město Hradec Králové se nachází na východě Čech, je srdcem stejnojmenného kraje a valná většina mladých lidí jej zná především díky festivalu Rock for People. Dnes však zvolníme a rockery navštívíme někdy jindy. Naše redaktorka Terka vám v jednom z předešlých dílů CZestování doporučila, kam v okolí Hradce Králové cestovat na kole. Já se s vámi dnes vydám na poklidnou procházku, která neurazí žádného romantika.

Tak trochu jako v Benátkách

Předpokládejme, že jste přijeli vlakem a na hradeckém vlakovém hlavním nádraží také započne naše procházka. Nejste-li zrovna typ člověka, který má rád dlouhé chození, můžete si půjčit kolo přímo u nádraží, popř. u obchodního centra Aupark, které se nachází hned vedle. Pokud to nezjistíte během prvních pěti minut své návštěvy, prozradím vám malé „tajemství“ – Hradec Králové je město, které žije na kolech.

Naše kroky budou nyní směřovat k prvnímu malebnému a poklidnému místu, které jsem si já osobně zamilovala na první pohled. Než ale dorazíme k našemu cíli, čeká nás zhruba jeden a půl kilometrová cesta. Abychom se vyhnuli ruchu dopravy, od obchodního centra Aupark se vydáme přes kruhový objezd do Sukových sadů. Projdeme je a dále budeme pokračovat Nerudovou ulicí. Je tu klid, žádná auta nás nebudou rušit v rozjímání.

Dojdeme až na náměstí Svobody a kolem budovy Pedagogické fakulty Univerzity Hradec Králové se vydáme alejí podél řeky Labe. Když jsem zde procházela poprvé a viděla po levé straně řeku lemovanou krásnými domy, připadala jsem si trochu jako v Benátkách. Pokud byste chtěli jít přímo u vody, můžete na náměstí Svobody sejít dolů na náplavku a pokračovat v cestě po ní.

Cíl máme na dohled, stačí přejít most. Vítejte v Jiráskových sadech! Nezapomeňte se na mostě pokochat tím krásným výhledem. Na druhé straně po vaší levé ruce stojí malá vodní elektrárna a napravo se nachází vstup do samotného parku. Na výběr máte z několik různých cestiček, kterými se dostanete až na samotný konec, k soutoku Labe a Orlice. U soutoku vás čeká nejen krásný výhled, ale také překrmené, avšak stále hladové místní ptactvo. Když budete mít štěstí, přijde se na vás podívat i nějaký ten hlodavec. Kromě klidu, přírody a zvířectva můžete obdivovat také kostel sv. Mikuláše Divotvorce, sousoší Stok Labe s Orlicí či památník Aloise Jiráska.

Z Jiráskových sadů se vrátíme zpět do ruchu města. Tedy jen částečně. Přes most se vrátíme zpátky na protější břeh a vydáme se po náplavce. Můžete na chvíli posedět u vody a rozjímat. To já dělám docela často a mám to tu opravdu ráda. Jak jsem již zmiňovala, vyvolává to tu ve mně pocit, že jsem v Benátkách.

Projdeme pod jedním mostem a míříme až k druhému. U něj se vydáme po schodech zpět „o patro výš“. Nyní máte dvě možnosti – buď dále pokračovat v procházce, nebo si dát na chvíli pauzu a něco dobrého sníst. Vřele doporučuji restauraci Pizzeria pasteria Etna, jež se nachází ve dvoře (Foglarova ulička), takže ji možná chvíli budete hledat. Nicméně je to výborná italská restaurace, do které se ráda vracím a nikdy nejsem zklamaná. Jejich pizza stojí rozhodně za ochutnání.

Po doplnění paliva se vracíme zpět na Tyršův most a přejdeme na druhou stranu. Poté se vydáme hned doleva, abychom unikli dopravní špičce. Vezmeme to kolem plaveckého bazénu a již máme v zorném poli náš druhý cíl cesty – Šimkovy sady. Místo pro romantiky jako stvořené.

V Šimkových sadech se nachází dvě velké vodní plochy, umělý ostrůvek a spousta míst k posezení, grilování či pikniku nebo jen bezcílnému bloudění. Konají se zde různá setkání, vychutnat si zde můžete i něco dobrého z kavárny, ale především je to nejhezčí park, který v Hradci Králové najdete. Vřele doporučuji jej navštívit buď hned ráno, nebo večer při západu slunce. Ve zlaté hodince je tady světlo opravdu kouzelné a dokáže s krajinou dělat divy. Společnost vám opět budou dělat kachny a jiné drobné zvířectvo.

A to byl také náš cíl cesty. Procházka, která vám v průměru zabere asi hodinu a půl a je dlouhá cca čtyři a půl kilometru. Samozřejmě cestou můžete zavítat na Velké náměstí, pokochat se výhledem z Bílé věže či navštívit Muzeum východních Čech, já jsem vás ale dnes chtěla vzít na takovou opravdu poklidnou procházku, při které se nebudete muset honit od jedné budovy ke druhé.

Budete-li mít po procházce hlad, navštivte již výše zmiňovanou restauraci, popř. mohu také doporučit podnik hradecká Burgrárna na Masarykově náměstí a restauraci Chilli Táta na Velkém náměstí. Kávu si nejlépe vychutnáte v Kavárně Vozáb na Švehlově ulici, v Café Na kole na Velkém náměstí či v Hradecké kavárně na ulici Komenského.

Autor: Nikola Sedmáková


Nevíte, kam se v létě ještě vydat na výlet? Třeba vám v rozhodování pomůžou naše czestovatelské tipy!


Foto: Nikola Sedmáková