Low-cost tipy na cesty

Procestovat svět a utratit za to co nejméně peněz? To je sen snad každého cestovatele. Přinášíme tipy, jak zredukovat výdaje na cestách, a přitom si neodepírat pohodlí. Low-cost neboli nízkonákladové cestování není zas tak nedosažitelné, a když věnujete trochu času hledání na internetu, můžete se vydat na cesty i s nízkým rozpočtem. Kdy a kde je ideální nakupovat letenky na dovolenou a jak se ubytovat zadarmo, a ještě si přitom najít přátele, se dočtete níže.

Létejte za hubičku!

Díky tomu, že se v dnešní době využívá letecké dopravy čím dál více, si mohou letecké společnosti konkurovat a snižovat tak náklady pro cestující. Spousta nízkonákladových společností má akce a slevy, je pouze třeba trochu pohledat na internetu. Z nízkonákladovek bych se po Evropě nebála letět se společností Ryanair, WizzAir nebo EasyJet. Z vlastní zkušenosti vím, že nejvhodnější doba na koupi letenek je přibližně dva až tři měsíce dopředu. Nebo naopak let na poslední chvíli, ovšem s tím už je spojeno více zařizování.

Na levné letenky doporučuji stránky skyscanner.cz, pelikan.cz a letuska.cz, ovšem je dobré se podívat, jaký dopravce let provozuje a pokusit se letenku koupit u něj, protože může být složité získat kompenzaci za zpožděný či zrušený let, pokud letenku kupujete u zprostředkovatele. Výborné tipy na letenky jsou na stránkách honzovyletenky.cz.

Širák, stan, či hotel?

Pokud cestujete – jak se říká – „na punk“ a nerozhodí vás přespání pod širákem, potom je nejlevnější varianta vzít spacák a užít si noc pod hvězdami. Druhým levným řešením je pochopitelně stan. Ne všude si to ale můžete dovolit, ať už kvůli počasí, prostředí, nebo zákonům. Pokud máte své cestování naplánované dopředu a víte, kde se budete který den nacházet, zarezervujte si ubytování dopředu. Nejlépe pár týdnů, i měsíců. Jestli si ale nejste jistí tím, kde budete nocovat, rezervujte si ubytování den předem, nebo rovnou v daný den. Chce to sice pevné nervy, ale věřte, že cenově se to vyplatí.

Doporučuji ještě porovnat ceny na Booking.com a Airbnb, často je tam rozdíl v tísícikorunách. Na Airbnb je ovšem potřeba vytvoření vlastního účtu a nechat si ho ověřit správci. Udělejte to proto dopředu, ať se později nemusíte stresovat.

Bezplatné ubytování pro cestovatele poskytuje stránka Couchsurfing.org, a to tak, že vás někdo ubytuje u sebe doma. Jedná se o portál, který spojuje otevřené a přátelské lidi, kteří cestují sami a chtějí se seznámit a navázat nová přátelství. K tomu, abyste u někoho mohli bezplatně přespat, je třeba vytvořit si účet a přátelství musí schválit obě strany.

Rady a tipy pro všechny

K obecným tipům na levné cestování patří například mít vlastní láhev s vodou. Na většině letištích si můžete napustit pitnou vodu do své lahve. Dalším doporučením je zjistit si, kolik vám banka účtuje za výběr nebo platbu v cizí zemi a zda se vám třeba nevyplatí pořídit si aplikaci na transfer peněz.

Na jídlo bych si nezašla do restaurace, ale raději si dala jídlo z místních stánků a lokální kuchyně, protože jak jinak poznat novou kulturu než prostřednictvím jídla. Navíc je to levnější varianta a nemusíte jíst fastfoody, které jsou na každém rohu.

Doporučení nebrat si taxík snad ani není potřeba zmiňovat. Ne všude se dá ale dostat pěšky, proto je dobré si dřív zjistit informace o místní dopravě, než si hned objednáte taxík nebo Uber. Kolik vás cestuje, je taky důležitý fakt, nejvýhodnější je cestování ve dvou nebo ve čtyřech, jak pro půjčení auta, tak pro ubytování.

Poslední věc, která stojí za zmínku, je přemýšlet nad tím, co si vezu v batohu/kufru. Uvažujte nad tím, kolik oblečení opravdu potřebujete, a pokud vám to třeba ušetří peníze za další zavazadlo, pokuste se minimalizovat svůj šatník i kosmetiku.

Autor: Karolína Krhutová

Foto: Karolína Krhutová

Příspěvek vytvořen 665

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy