Květen je měsícem duševního zdraví. Aplikace VOS.health vám ukáže, jak o něj správně pečovat

Květen se stal měsícem duševního zdraví, právě jeho péče je v dnešní společnosti žhavě diskutovaným tématem. Léta, kdy byla psychohygiena tabu, už jsou naštěstí pryč. Někteří si ji však stále spojují pouze s návštěvou u psychologa. Alternativ existuje mnoho, s některými jste možná přišli do styku i vy. Jednou z nich je tuzemský projekt, který sklízí úspěch až daleko za hranicemi. Aplikace VOS.health od českých vývojářů představuje „terapeuta do kapsy,“ který vám poradí za každé situace a ukáže vám, jak o duševní zdraví pečovat.

Zakladatelé projektu Jiří Diblík a Ondřej Kopecký

Poprvé pět milionů, podruhé dvacet milionů a v letošním investičním kole přes šestatřicet milionů korun. To jsou částky, které od investorů v průběhu dvou let fungování nasbírala aplikace na podporu duševního zdraví VOS.health, za kterou stojí startup Quison Jiřího Diblíka a Ondřeje Kopeckého.

V tuzemských aplikacích zaměřených na duševní zdraví se možná jedná o průkopníka, ve světě je však VOS.health zajetý formát, který sklízí jeden úspěch za druhým, a to hlavně u Britů, Australanů a Američanů. Dokazují to ostatně i pozitivní hodnocení v podobě 4,6 hvězdiček. Denně ji používá přes 3 miliony spokojených uživatelů, kterým „apka“ pomáhá zklidnit náhlé úzkostné stavy skrze dechová cvičení, a dokonce nabízí online pomoc od virtuálního terapeuta.

„Data Národního ústavu duševního zdraví i globální čísla ukazují, že téměř každý třetí dospělý se potýká s psychickými potížemi. Vidíme, že mezi lidmi roste popularita technologií, které dokážou efektivně pracovat s mentálním zdravím svých uživatelů. Jsem si jistý, že právě propojení nejnovějších technologií a předních expertů v oblasti psychologie dokáže pomoci ve světovém měřítku,“ tvrdí v rozhovoru pro časopis Forbes Jiří Diblík.

„Neustále pracujeme na dalších funkcionalitách a aktualizacích. Umělá inteligence VOS propojuje a vyhodnocuje množství dat, která ovlivňují lidskou psychiku a náladu. Jde například o spánek, pohyb, počasí, dobu strávenou na telefonu či čas, kdy jsme v práci,“ doplňuje ho Ondřej Kopecký.

Aplikaci v růstu pomohla zejména covidová pandemie, i po jejím útlumu je však projekt velice úspěšný. Aplikace je vhodná jak pro uživatele, kteří vyloženě trpí nějakým psychickým problémem, tak i pro skupinu lidí, kteří chtějí zvýšit produktivitu. Nejedná se jen o podnikatele a studenty, ale o kohokoli, kdo se zajímá o osobní rozvoj a chce zlepšit svůj život.

Co vše aplikace nabízí?

Prozkoumat můžete hned několik aktivit, které v sobě aplikace skrývá, stačí projít vstupním testem. Jen klid, není se čeho bát, vstupní test musí uživatel udělat proto, aby mu byl vyhodnocen jeho osobní plán přímo na míru. Aplikace tak chce zjistit, na jaký z šesti cílů se má v rámci vaší duševní péče zaměřit. Jedná se o zlepšení kondice, lepší spánek, zvýšenou produktivitu, snížení stresu a úzkosti, zdravější jídelníček a zlepšení mezilidských vztahů. Svoje nastavení si v průběhu času samozřejmě můžete změnit, aplikace chce pouze vědět, co je vaší momentální prioritou.

Po vstupním testu se přenesete do světa nejrůznějších aktivit jako jsou meditace, dechová cvičení, každodenní výzvy či osobnostní testy. Projekt je připraven i na úplné laiky v oblasti péče o duševní zdraví, zpočátku vás tak čekají úvodní meditace a kratší dechová cvičení, která se postupem času budou vyvíjet společně s vaším pokrokem.

Obzvláště užitečnou položkou je monitoring nálady, který vám každý týden připraví report, ve kterém můžete nahlédnout, zda se vám nálada zhoršila či zlepšila. Pokud vám jde o zlepšení kondice, můžete aplikaci propojit například s krokoměrem a sledovat, zda má větší počet kroků pozitivnější vliv na vaši náladu.

Projektu se často přezdívá „terapeut do kapsy,“ skrývá v sobě totiž poradnu, kde se vám virtuální poradci pokusí pomoci s problémem. Vše je stoprocentně anonymní a bezpečné. A pokud byste si chtěli rozšířit vaše znalosti, můžete si na VOS.health blogu přečíst nespočet článků, které pojednávají nejen o duševním zdraví, ale také o tom fyzickém.

Symbolické předplatné

Aplikace je přístupná jak pro Android, tak pro systém iOS, můžete si ji tak stáhnout přes obchod Google Play a App Store. V omezené formě je přístupná všem jejím uživatelům, verze VOS Premium toho však nabízí mnohem víc. Za symbolických 80 Kč měsíčně se můžete plně ponořit do světa well-beingu. S rozhodnutím vám může pomoci bezplatná sedmidenní zkušební lhůta, která vám výhody VOS Premium představí.

Vlastní zkušenost s projektem

Na aplikaci jsem přišla před necelými třemi měsíci skrze reklamu na sociálních sítích. Zaujala mě, a tak jsem se rozhodla ji nainstalovat, od té doby si ji nemůžu vynachválit. Vyzkoušela jsem si bezplatnou sedmidenní verzi, ale už po prvním seznámení mi bylo jasné, že chci expandovat na VOS Premium.

Od té doby ji používám na denní bázi, každý den mám připravený jiný plán, jehož splnění mi zabere maximálně 10 minut. Z jednotlivých úkolů jsem si tak udělala takový malý rituál, na který se vždy moc těším.

Ne vždy se cítím úplně nejlépe, když jsem ve stresu nebo mám pocit úzkosti, není nic lepšího, než si pomoct krátkým dechovým cvičením. Nejvíce mi pomáhá se ze svých problémů vypsat, proto často využívám funkce zápisníku, který funguje jako můj osobní deník. A když zrovna nepoužívám ten osobní, podívám se do toho chytrého, který má na mě každý den připravenou novou otázku k zamyšlení.

Od té doby, co jsem do projektu zainteresovaná, skutečně cítím, že umím lépe pracovat se svými emocemi, a když mě náhodou přepadne špatná nálada, vím, že se s ní dokážu vypořádat. Aplikaci proto doporučuji všem, kteří si se svými pocity občas neví rady a byli by rádi, kdyby jim v těžkých chvílích někdo pomohl.

Autor: Johana Snášelová


V Česku existuje nespočet projektů a podcastů věnujících se duševnímu zdraví. Se spoustou z nich se můžete seznámit v našem článku.


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás nějak podpořit? Prostřednictvím drobného příspěvku na náš transparentní účet můžete jednorázově či pravidelně pomoci Dobrým Zprávám se i nadále rozvíjet.


Zdroje: vos.health.cz, forbes.cz, refresher.cz, sj.news.cz
Foto: quison.cz, sj.news.cz, feedit.cz, commons.wikimedia.org