Pompeje hlídá čtyřnohý robo-pes

Stav archeologického parku nově v italských Pompejích monitoruje i  robot připomínající malého psa. Vědci ho používají k mapování užších míst a jiných hůře přístupných částí lokality. Zároveň sbírá všechna data o troskách města a o jejich stavu. Společně s létajícím dronem park monitorují nejen kvůli samotným památkám, ale zaměřují se také na nelegální vykopávky vykradačů hrobů.

Robo-pes může automaticky kontrolovat stav památek a sbírat o nich data, a to především díky kameře a 3D skeneru, kterými je vybaven. Hlídá tak lokalitu o rozhoze 66 hektarů, ve které zaznamenává veškeré známky eroze a různé škody na troskách antického města.

V archeologickém parku se využívá upravený robot SPOT od americké firmy Boston Dynamics. Zařízení podobající se psovi menších rozměrů je ideální pro archeologické vykopávky podobné Pompejím. Žlutý přístroj se dokáže jednoduše pohybovat po nerovném terénu, hbitý pětadvacetikilový robo-pes se bez problémů dostane také například do skuliny mezi antickou zdí a vulkanickými pozůstatky.

„Chceme testovat použití těchto robotů také v tunelech, které vykopali hledači bez povolení,“ uvedl šéf archeologického parku Gabriel Zuchtriegel. Park použitím čtyřnohého robo-psa chce zamapovat tunely. Ty mají většinou velmi špatné bezpečnostní podmínky a archeologové se tam  dostávají jen výjimečně.

Robot je společností naprogramován tak, aby byla jeho kontrolní a mapovací činnost v parku do jisté míry automatická. Přesto ho mohou operátoři snadno řídit i sami.

S dokonalou přesností zvládne zmapovat detaily terénu, stav zdí domů a jiných struktur okolo něj.  Díky tomu by představitelé parku mohli odhalit problémy na vykopávkách, a zároveň naplánovat strategii pro zachování celé lokality.

Další posilou k hlídání archeologického parku se stal klasický létající dron vybavený laserovým skenerem. Zařízení tak může monitorovat místa, která robo-pes zmapuje jen těžko.

Antické jihoitalské město nedaleko Neapole bylo zničeno v roce 79 našeho letopočtu při erupci sopky Vesuv. Pompeje se tak staly dokonale zakonzervovanou časovou kapslí a dnes se díky nim můžeme neustále učit nové poznatky o životě lidí ve starověké Itálii během jejího rozkvětu. Nachází se na něm celý archeologický park, stejně tak jako na jiných římských městech, která postihla stejná zkáza.

Autor: Tereza Bečvářová


Pokud vás archeologické objevy zajímají, nevynechejte článek o nových objevech v Egyptě.


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás podpořit? Zavítejte na náš Patreon! Prostřednictvím drobné částky nás můžete měsíčně i jednorázově podpořit a pomoci nám dále se rozvíjet.


Foto: stoplusjednicka.cz, ct24.ceskatelevize.cz, artnet.com 

Zdroje:  ct24.ceskatelevize.cz, arstechnica.com

Příspěvek vytvořen 20

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy