RECENZE: Alice Nikitinová zbásnila pro děti život Doma i Venku

Zdánlivě velmi obyčejné věci mohou být pro dětskou duši zdrojem úžasu i hrůzy. Ve dvou malých leporelech zbásnila a namalovala Alice Nikitinová běžné věci venkovního světa i domácího prostředí, které fascinovaly nebo zaskočily jejího syna Romana, a to třeba při procházce nebo úklidu domácnosti. Tyto dětské knihy z nakladatelství Meander vám představíme v dnešní recenzi.

Dvě osmnáctistránková leporela vyšla na podzim v edici Repolelo nakladatelství Meander. Podle popisu jsou knihy vhodné pro děti od tří let. Myslím si však, že i mladší děti potěší zejména úchvatné ilustrace. Ty vytvořila sama autorka, knihy tak mají mnohem osobnější nádech. Obě jsou navíc ve tvaru čtverce o patnácti centimetrech, a jsou tak vhodné do tlapiček malých dětí. Situace, které autorka básnicky popisuje, jsou však opravdu vhodnější pro větší děti, které již více vnímají a hodnotí svět kolem sebe.

„Bojím se velice pálivé hořčice!“

V leporelu Domů se setkáme se strachem z hluku vysavače, vlasu v kaši nebo pálivé hořčice. Nikitinová děti seznamuje také s běžnými věcmi, které jejího syna fascinovaly, jako je gymnastický míč nebo zapnutá pračka.

V knize Venku zase děti žasnou nad tunely, mosty či fontánami. Těší se z příjezdu popelářského auta, mávají na jeřábníky nebo zkoumají, co se ukrývá pod víkem kanálu. Při procházce se také naučí, že auta zastaví, jakmile na semaforu mrkne červené oko.

Jak jsem již zmínila, děti se kromě básní zabaví také příjemnými ilustracemi. Ty zaujmou už na první pohled. Přední strana Doma svou malbou vysokého stolu a kuličky pod ním evokuje hry a zábavu. Zadní strana pohled doplňuje opřeným koštětem a při otevření nám dává celistvý pohled na místnost.

Kniha Venku dominuje obrazem mostu, v dáli proplouvá loď a při otevřeném leporelu mohou děti opět sledovat navazující obrázek. Po estetické stránce mě možná mrzí, že knížečky vedle sebe v knihovně nemají rovnoměrné nápisy. To je ale spíše starost perfekcionistických dospěláků. Věřím, že děti zaujmou jak ilustrace, tak i zbásněné situace, v nichž se možná často poznají.

Autor: Tereza Vaňková


Přečtěte si také recenzi na další krásnou dětskou knížku od nakladatelství Meander. O konceptuální pohádce Zatoulaní psi se více dozvíte zde.


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás podpořit? Zavítejte na náš Patreon! Prostřednictvím drobné částky nás můžete měsíčně i jednorázově podpořit a pomoci nám dále se rozvíjet.

Příspěvek vytvořen 52

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy