Na Everest jedině bez plastu. V Nepálu bojují proti turistickému znečištění

Barbora Černošková

Sen o Mount Everestu. Takový má každý rok víc a víc dobrodruhů. Aby taky ne, zdolat největší horu na Zemi, to je už je přeci něco, že? Narůstající zájem však přináší i mnohá úskalí. Krásy velehor si jako osamělý poutník kvůli zástupům lidí nejspíš nevychutnáte, a jak už to tak bývá, čím navštěvovanější místo, tím víc odpadků. V Nepálu se však rozhodli, že to tak nenechají.

Do oblasti Khumbu se ročně vydává 150 000 návštěvníků, což s sebou letos přineslo 11 tun odpadu. Takové číslo opravdu není malé, a proto se Nepál rozhodl zahájit boj proti znečišťování přírody zákazem jednorázových plastů v této oblasti. Od ledna 2020 si již horolezci nebudou smět koupit ani dovézt plasty tenčí než 0,03 – ovšem s výjimkou lahví na vodu. Zatím se však neví, jaký trest dostanou tací, kteří by zákaz porušili.

Hlavní administrativní pracovník obce Khumbu Pasang Lhamu, Ganesh Ghimire řekl pro CNN, že se snaží konzultovat se všemi zainteresovanými stranami a hledat řešení, které podle jeho slov jistě brzy naleznou.

A co vy? Také vám vadí přespříliš plastového odpadu? Zde naleznete tipy na to, jak omezit odpad v domácnosti. Nebo si alespoň přečtěte, jak originálně s ním bojuje hospoda v Dublinu.

Zdroj: wave.rozhlas.cz
Foto:photopin.com