Čím v domácnosti nahradit plasty?

Podle vědců máme už jen tři roky na to, abychom zachránili naši planetu od ekologické katastrofy. Třídění odpadu je to nejmenší, co můžete v dnešní době odpadkové udělat. Mnoho plastového odpadu se bohužel i tak dostane do oceánů, kde ho pak spolknou želvy, ryby či další živočichové. Nejlepším řeším je tedy odpad vůbec nevytvářet. I vy můžete přispět k jeho omezení. Společně se teď podíváme, jak na to. Začít můžete již dnes.

  1. Igelitové tašky, pytlíky, pytle na odpad

Většina obchodních řetězců se již rozloučila s igelitovými taškami. Místo nich lze použít buď papírové či lépe látkové. Můžete si je taky ušít například ze starého trička, či pořídit na internetu už od cca 20 korun. Často jsou dnes k dostání přímo v obchodě, například v Penny či dm.

Co se pytlíků týče, pokud máte již nějaké doma, doporučuji je brát s sebou do obchodu a znovu je používat. Jako alternativu můžete opět zvolit pytlíky látkové, které si lze ušít z průhledných materiálů jako je například záclona. Jsou také k dostání na pultech obchodů (Penny) či internetu.

Pytle na odpad dnes koupíte i v kompostovatelné variantě. Další možností je přestat je používat úplně a koš po každém vynesení vymýt.

  1. Plastové láhve, kelímky

Opět, pokud již nějaké máte, doporučuji použít víckrát. Chcete-li ovšem náhradu, existují tzv. retapky, na které máte doživotní záruku při rozbití. Levnější variantou je zakoupení skleněné lahve s džusem, či zavařovací sklenice od medu nebo kompotů, které pak používáte namísto retapky.

Jste-li milovníkem kávy ale nestíháte ji vypít v kavárně, určitě se vám bude hodit termohrnek. K dostání je opět velké množství variant, malé či větší, od skleněných až po bambusové rozložitelné.

  1. Houbičky na nádobí, drátěnky, kosmetické tampony, vložky a plenky

Ačkoliv se to třeba nezdá, i tyto produkty jsou velkým zdrojem odpadu. Na e-shopu econea je k dostání ekologičtější varianta všech těchto produktů. Vložky, stejně tak jako plenky se dají používat látkové, pratelné. Moc krásné plenky i látkové tampony můžete koupit třeba od Breberky.

Co se houbiček týče, jedna z možností je si je uháčkovat – návod zde. Tyto háčkované houbičky můžete také zakoupit na různých FB skupinách, věnujících se zero waste.

  1. Nakupujte bez obalu

Ano, nakupování v supermarketech je mnohdy levnější a pohodlnější. Bohužel, ani trochu ekologičtější. Chemická drogerie, potraviny v plastech, mnohdy až nelogicky zabalené. Tohle je pro někoho možná trochu vyšší dívčí, nicméně existuje několik řetězců, ve kterých jde nakupovat bezobalově. V Praze je to například Coutry Life, Bez obalu či Lush (možnost nákupu i online) ale i menší města mají minimálně jeden obchod, který nákup do vlastních obalů umožňuje. Zakoupit lze obiloviny, luštěniny, oříšky, semínka, ovoce, zeleninu, často i kosmetiku či ekologickou drogerii. Nakupovat můžete do papírových či látkových sáčků a doma pak potraviny přesypat do skla (doporučuji hlavně kvůli molům). Stejně tak prací gel lze vždy znovu doplnit do jednou zakoupené lahve.

Není to nutným pravidlem ale potraviny a produkty zakoupené v těchto obchodem jsou často v bio/eko kvalitě. Ve vločkách zakoupených v supermarketech jsem nejednou narazila na lecjaký nepořádek, ne-li kus slisovaných chlupů. Tím nechci hanit všechny velkovýrobní produkty, například Tesco nabízí celkem fajn vločky v papírovém obalu.

  1. Brčka, tácky, příbory, párty nádobí

Oslavy, grilovačky, párty. Známe to asi každý, na tyto akce je nejjednoduší používat jednorázové talířky, plastové příbory a další. Mám pro vás dobrou zprávu, svého pohodlí se vzdávat nemusíte. Na webu Krabičky na jídlo lze zakoupit různé nádobí z eko plastu, cukrové třtiny, papíru či dřevěné dýhy. Místo plastových brček můžete použít papírová, bambusová či ocelová.

Všechny tyto vychytávky jsou jen střípkem toho, jak můžete plast či jiné odpady omezit. Na Google Play či Apple Storu je ke stažení zdarma aplikace 40denní zero waste výzva, která vám má pomoct s omezením odpadu. Na webu econea.cz či jiných ekologických, bezobalových a zero waste stránkách či facebookových skupinách naleznete mnoho dalších tipů, jak odpad omezit.

Na závěr bych vás, milí čtenáři, ráda vyzvala: zkuste to jinak. Uvědomuji si, že jsou možná bezobalové věci dražší, ale cena, kterou zaplatíme, budeme-li dál žít konzumním způsobem, bude mnohonásobně větší. Nové auto nebo lodičky zakoupené za peníze ušetřené na potravinách a drogerii, vás možná na chvíli potěší. Ale nebudou moc k užitku, když nebudeme mít kde žít. Chcete-li ještě víc přispět k dobru naší planety, jsou i další způsoby. Snažte se víc jezdit hromadnou dopravou, na kole nebo koloběžce. Šetřete vodu, v mnoha malých městech a vesnicích byl v létě velký nedostatek a je jen otázka času, kdy i v Praze dojde. Máme jen jednu Zemi, starejme se o ni, jak nejlépe umíme. Možná, že nás se ekologická krize ještě tolik nedotkne, ale našich dětí už ano. Snažme se, ať i oni mají kde žít.

Děkuji.

Autor: Barbora Černošková


Zajímají vás ještě další nápady na redukci plastů a odpadů? Přečtěte si o tom,  jak se vědci snaží přeměnit plastový odpad na palivo


foto: reddit.com, econea.cz, necyklopedie.wikia.com

Příspěvek vytvořen 53

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy