Vědci se snaží přeměnit plastový odpad na palivo

Tematice plastů se na našem webu věnujeme již delší dobu. A k těm o zákazech a redukcích plastů teď přidáváme další dobrou zprávu. Chemici se totiž v současnosti snaží vyvinout metodu, díky níž bude možné odpad přeměnit na palivo.

Ačkoliv se problematika plastů začíná pomalu dos5ávat do povědomí lidí, stále nemáme vyhráno. Každý rok je vyprodukováno přes 300 milionů tun odpadu, což je pro přírodu obrovská zátěž. Při rozkladu plastového odpadu, který trvá velmi dlouho, se uvolňují do vody i půdy mikroplasty a toxické látky, které se dále dostávají až do oceánů.

I když odpad svědomitě třídí čím dál víc lidí, stále jsme se nedostali do bodu, kdy bychom ho vůbec nevytvářeli. Nabízí se tedy otázka: co s ním? Odpověď nám možná přinese výzkum chemiků z americké Purdue Univerzity, ti totiž objevili novou metodu, díky níž půjde přeměnit polypropylen (jeden z druhů plastů) na palivo podobné naftě či benzínu. Jedná se o využití takzvané superkritické vody, což je kapalina na pomezí plynu a vody, ve které se polypropylen po několika hodinách přemění na olej. Jedním z vedlejších produktů této reakce je právě palivo. Díky tomuto procesu by se dalo přeměnit až 90 % polypropylenového odpadu, z něhož je vyrobena čtvrtina všech plastových výrobků.

Autor: Barbora Černošková


O záchranu planety se snaží lidé i celé společnosti těmi nejrůznějšími způsoby. Firma 4Ocean například podporuje čištění oceánů prodejem recyklovaných náramků.


Zdroj: wave.rozhlas.cz
Foto: photopin.com

Příspěvek vytvořen 53

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy