Ekologická firma čistí oceány prodejem recyklovaných náramků

Magdaléna Kramperová

Nadměrná spotřeba plastů na jedno použití, jak už všichni víme, znečišťuje oceány. Až 90 % tohoto odpadu odplavují ze země řeky nebo například povodně. Koupí každého náramku, který ekologická firma 4Ocean vyrábí z recyklovaného materiálu, však můžete odstranit alespoň půl kilogramu odpadků z karibského pobřeží i vy.

Ve společnosti 4Ocean, založené dvěma náruživými surfaři, nechtějí pouze zachránit oceán a pobřeží od nečistot, ale mají také v plánu předejít znečištění přírody v budoucnu. Jejich nová technologie má eliminovat proudění odpadků z řek do oceánů. Jedná se v podstatě o barikádový systém, který shromažďuje odpadky a zabraňuje tak znečištění vod. Dále jsou vyráběny speciální lodě, které uvezou až 140 000 kilogramů nasbíraných odpadků. Tento systém v každé oblasti navíc vyžaduje 50 až 100 pracovníků, což kromě životního prostředí zároveň pomáhá snižovat také nezaměstnanost.

Díky prodeji náramků bylo zatím z oceánů a pobřeží odstraněno přibližně 1 800 000 kilogramů odpadků. A množství odstraněného odpadu se díky šíření povědomí o 4Ocean stále zvyšuje. Kromě náramku, kterým pomůžete vyčistit kus oceánu, nabízí 4Ocean i další „záchranné“ doplňky. Můžete si například zakoupit náramek pro záchranu delfínů, želv, nebo korálových útesů, a pomoci tak chránit životní prostředí i z pohodlí domova.

Čištění oceánů je velkým ekologickým tématem už dlouhou dobu. Například Tichý oceán se možná brzy dočká křišťálové vodní hladiny díky nápadu holandského studenta.