Czestování: Liberec aneb město, kde jsou hory za rohem

Liberec je město, které leží na severu Čech. Přesněji řečeno u samotných hranic. Do Německa i Polska to je zhruba 20 minut cesty autem. A německý vliv je v tomto městě znát prakticky na každém rohu. Není divu, v minulosti neslo město dokonce i německý název – Liberec neboli Reichenberg. Dnes je toto místo perfektní nejen pro život, ale i na výlet. Vyrazit sem můžete v létě i v zimě a nudit se rozhodně nebudete.

Jelikož se Liberec nachází v horské oblasti, první sjezdovka je z centra města vzdálená přibližně 10 minut autem. Které krajské město může toto nabídnout? O zimní radovánky je tedy bezesporu postaráno. Ale ani v létě se zde rozhodně nudit nebudete. Vykoupat se můžete jet do nedalekého lomu Kristýna, který svou průzračnou vodou strčí do kapsy kde jaké jezero. My jsme do dnešního článku vybrali pár dalších zajímavých tipů, kam vyrazit. Věřte ale, že Liberec toho skrývá ještě mnohem víc.

Severočeské Muzeum

Toto muzeum bylo založeno již v 19. století, konktrétně roku 1873, a od samého začátku mělo ve své sbírce velice cenné exponáty. Dnes sbírkové fondy muzea tvoří špičkové exponáty a pyšní se několika zcela unikátními kusy. Kromě cenných výstavních modelů vás zaručeně zaujme také krásná budova, v které muzeum sídlí. Ta byla postavena na konci 19. století. Aktuálně se v ní nachází několik expozic. Hned v přízemí si můžete prohlédnout krásy přírody Libereckého kraje a v expozici s názvem Liberecké fragmenty se zase dozvíte vše o historii města. Výstava s názvem Krása + Užitek, která činí Severočeské muzeum tak jedinečné, se nachází v prvním patře. Při její návštěvě uvidíte více než 1200 exponátů a dozvíte se podrobnosti o vývoji uměleckých řemesel od antiky až po současnost. Škoda jen, že ty nejcennější kousky se z bezpečnostních důvodů stále ukrývají v depozitáři. I přesto stojí toto muzeum bez pochyby za návštěvu.

Liberecká ZOO

Liberecká ZOO je perfektní tip na výlet s dětmi. Nenechte se ovšem zmást, také dospělí odsud odcházejí nadšení a plni zážitků. Zoologická zahrada v Liberci je nejstarší v České republice a dnes zde můžete vidět více než 170 druhů zvířat. Neodmyslitelným symbolem ZOO i celého města jsou již po desetiletí bílí tygři. ZOO pro své návštěvníky připravuje v průběhu roku několik originálních projektů tak, aby každá vaše návštěva byla trochu jiná a jedinečná. Samozřejmostí pak jsou například komentované prohlídky či speciální programy pro rodiny s dětmi i pro seniory. Organizace se také dlouhodobě zapojuje v několika projektech zaměřených na ochranu zvířat i přírody. Pokud se rozhodnete ZOO navštívit, i vy malým dílem přispějete k ochraně ohrožených druhů. Z každého vstupu totiž putují 2 koruny na projekty spojené s touto tématikou. Výlet do liberecké ZOO je jedinečný zážitek, při kterém se dozvíte spoustu zajímavých informací a navíc přispějete na dobrou věc.

Kavárna DOK a Pražírna NORDBEANS

Liberecká pražírna Nordbeans byla založena v roce 2015 a jako jedna z první se zaměřila na úpravu výběrové kávy. Kávová zrna, která se zde zpracovávají, pocházejí od pěstitelů z celého světa. Pražírnu založili bratři Kozlové a mezi jejich hlavní kritéria při výrobě kávy patří férový přístup k zemědělcům, od kterých kávu kupují. Ti většinou pocházejí z nejchudších koutů světa.
Původně začínali v malé pražírně, jejich snem však bylo mít prostor, kde káva putuje z pražírny přímo k zákazníkovi. A tak se dnes v bývalém nádražním doku nachází pod jednou střechou útulná kavárna, pekárna i malý obchod. V rámci celého konceptu zde probíhají také baristické kurzy pro profesionály i kávové nadšence. Pokud se řadíte mezi milovníky kávy a budete mít cestu kolem, kavárna DOK je místo, které musíte navštívit. Díky výborným brunchům a skvělému pečivu z domácí pekárny odsud odcházejí nadšení i ti, kdo kávu běžně nevyhledávají.

Technické Muzeum

Průmysl byl s Libercem a Libereckým krajem spjat od nepaměti. Právě díky průmyslu se Liberec totiž stal historicky jedním z nejvyspělejších měst v okolí. I dnes je zde téma techniky a průmyslu stále aktuální. V současné době v Liberci sídlí jedno z nejvyspělejších center na výrobu nanovláken. Sídlí zde také jedna z největších technicky zaměřených univerzit v České republice. Byla by tedy velká škoda, kdyby průmyslové město jako je Liberec nemělo své muzeum techniky. Dříve tomu tak nebylo, nicméně v roce 2014 se skupina dobrovolníků rozhodla založit muzeum, v němž mají návštěvníci možnost poznat, jak zábavná věda a technika může být. Muzeum pravidelně připravuje nové expozice, pořádá technicky zaměřené přednášky i jedinečné srazy veteránů všech dob. Výstavy se nacházejí ve čtyřech pavilonech a zaměřují se na téma dopravy, textilního průmyslu či představení světových automobilek. Otevřeno zde mají celý rok, je tedy jenom na vás, kdy se sem rozhodnete vyrazit.

Rozhledna Liberecká výšina

Pokud budete v Liberci a budete mít chuť si zajít na krátkou procházku, na jejímž konci vás čeká jedineční výhled, je toto místo pro vás jako stvořené. Liberecká výšina je bezpochyby jedna z dominant Liberce. Rozhledna se nachází v nadmořské výšce 557 metrů, bude to tedy procházka trochu do kopce. Vystavena byla už v roce 1901. Právě stáří a stav budovy byl důvod, proč nedávno prošla rozhledna rozsáhlou rekonstrukcí. Místo je znovu přístupné od března 2022 a kromě rozhledny se zde nachází také nově zrekonstruovaná restaurace s terasou, malý hotel či wellness. Místo je samozřejmě dostupné i automobilem a nově poskytuje také prostor pro svatby, oslavy či pracovní konference. Místní restaurace svým návštěvníkům nabízí výběrové menu, které by mělo náležitě reprezentovat tento region. Pokud se sem tedy vydáte, nečeká vás pouze krásný výhled, těšit se můžete také na něco dobrého na zub, a to se po náročném výstupu vždy cení.

Autor: Lucie Brožová


Prázdniny už se pomalu krátí, ale co takhle objevit ještě pár krásných českých měst? Co všechno můžete navštívit, pokud zavítáte do Turnova, se dozvíte v našem článku.


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás nějak podpořit? Prostřednictvím drobného příspěvku na náš transparentní účet můžete jednorázově či pravidelně pomoci Dobrým Zprávám se i nadále rozvíjet.


Zdroje: kudyznudy.cz, zooliberec.cz, tmliberec.cz, muzeumlb.cz
Foto: Lucie Brožová

Příspěvek vytvořen 36

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy