MiniZOO v Mladé Boleslavi: Zažijte kousek přírody uprostřed automobilového města

Ekocentrum Zahrada oslavilo v minulém roce již patnácté narozeniny a za tu dobu rozzářilo originální místo tisíce dětských i dospělých očí. V Zahradě si totiž návštěvníci mohou prohlédnout více než 60 druhů zvířat, ať už původem českých, nebo těch, co pocházejí z druhé strany planety. Současně je to skvělý tip na výlet pro všechny, kdo chtějí v Mladé Boleslavi objevit i něco jiného než jen automobily.

Hned po vstupu vás zaujme velký výběh pro ovce, kam mohou zájemci během návštěvních hodin vstoupit a zvířata si pohladit nebo je nakrmit. Ale pozor, nějaké krmivo si nechte do zásoby, v zádní části areálu budou na svůj příděl čekat také kozy a dokonce i poník.

Poté, co opustíte ovčí výběh, je vcelku jedno, jakým směrem se vydáte, vždy budete mít co objevovat. Krkavci, želvy, morčata, králíci, hadi, plazi, veverky, kozy a mnohé další, v mladoboleslavské miniZOO si to „své“ oblíbené zvířátko najde opravdu každý.

Její součástí je také záchranná stanice, která ročně zachrání několik desítek živočichů. Nejčastěji se jedná o ptačí mláďata – vypadlá z hnízda nebo ta, která se srazila s jedoucím automobilem. Ve stanici zůstávají pouze trvale handicapovaní živočichové, pro něž je návrat do volné přírody nemožný.

Botanická zahrada a vodní svět

Nezapomnělo se ale ani na milovníky rostlin. A tak není žádný problém nalézt v Zahradě hned několik druhů jedinečných květin, masožravek, kaktusů či jiných exotických rostlin. Pokud místo navštívíte na podzim, uvidíte navíc jedny z nejkrásnějších záhonů jiřin na Mladoboleslavsku.

Nechybí zde ani místo pro milovníky vody. Oddělení vodního světa zahrnuje celkem devět akvárií, návštěvníci si v nich prohlédnou české i světové vodní živočichy a rostliny. Kromě běžných druhů zde objevíte i ty vzácné. Jedním z nich je například rybka parmička, která se přirozeně vyskytuje pouze v malé oblasti daleké Srí Lanky.

Živelné hřiště a naučná stezka

I přesto, že děti jsou nadšené už ze samotných zvířat, organizátoři vystavěli v Zahradě také pořádné místo pro hraní. Živelné hřiště je plné jedinečných atrakcí, které zaručeně ohromí každého malého návštěvníka. Stará vodní pumpa, pětimetrová podzemní nora nebo větrná věž? Takovou zábavu jen tak nenajdete. Je skvělé, že zároveň hřiště děti edukuje, originální formou jim totiž představuje všechny živly naší planety.

A zatímco si děti hrají, rodiče mohou navštívit relaxační smyslovou stezku. Ta primárně cílí na lidské smysly, a tak nechybí cesta pro bosé nohy nebo záhon plný jedinečných vůní květin a bylin.  Během krátké procházky poznáte přírodu hor, nížin, skal i lesa. Stezka je zároveň návštěvníkům ukazuje benefity hmyzích hotelů, které si i oni sami mohou postavit u sebe na zahradě, a aspoň malým dílem tak přispět k podpoře přírody.

At už do mladoboleslavského Ekocentra Zahrada dorazíte v jakékoliv roční období, určitě neuděláte chybu. Vždy vás tady přivítá parta spokojených živočichů, kteří jsou důkazem toho, že i v rušném centru průmyslového města může fungovat takto jedinečné místo. Pokud byste ale chtěli pomoci i na dálku z pohodlí svého domova, můžete tak učinit prostřednictvím webové stánky mb-eko. Podpoříte tím nejen samotná zvířata, ale také obdivuhodnou myšlenku celého projektu.

Autor: Lucie Brožová


Netušíte, kam vyrazit na výlet? Pomoci vám může také aplikace Adventurer, o které jsme psali zde.


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás nějak podpořit? Prostřednictvím drobného příspěvku na náš transparentní účet můžete jednorázově či pravidelně pomoci Dobrým Zprávám se i nadále rozvíjet.


Zdroj: mb-eko.cz
Foto: Lucie Brožová

Příspěvek vytvořen 36

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy