Topíte se ve světě financí? Aplikace Nekrachni vám hodí záchranný kruh

Představte si, že jste po střední škole a máte začít žít svůj dospělý život. Kromě spousty výhod to má i svá ale. Jedním z největších je finanční gramotnost, která je u mladých lidí mizivá. Webová a mobilní aplikace Nekrachni je určená pro studenty základních a středních škol a jejím cílem je zlepšit zacházení s penězi u lidí, kteří to budou v brzké době potřebovat. Kromě studentů bude aplikace dostupná pro všechny, kteří si chtějí své znalosti v této sféře osvojit či prohloubit.

Samotný projekt je dílem dvou studentů, kteří vychází z vlastních zkušeností a vědí, že u jejich vrstevníků je finanční gramotnost opravdu problém. Celé to začalo na středoškolské soutěži Soutěž a podnikej, ve které se Maria Šimůnková a Jakub Rychlý rozhodli vytvořit něco, co pomůže studentům v orientaci ve světě financí.

„Byli jsme maturanti a čekal nás přechod na vysokou školu, který přináší spoustu nových výzev. Nicméně pocítili jsme velký nedostatek znalostí ze světa peněz a práce, proto jsme si udělali výzkum, prošli všechny již existující studie a výsledky nás ochromily. Kvůli tomu jsme se rozhodli s aktuálním stavem výuky finanční gramotnosti něco udělat,“ vysvětluje autor nápadu Rychlý. Díky soutěži jim byla poskytnuta mentorka a nápad se jim zdárně podařilo dotáhnout až k prvním návrhům aplikace.

Cílem Nekrachni je finanční vzdělávání zaměřené na studenty osmých a devátých ročníků základních škol a středních škol. Právě v této cílové skupině dochází k prvním finančním osamostatněním začínaje prvními brigádami a konče sháněním vlastního bydlení. Nepříjemným faktem je, že podle výzkumu ministerstva financí z jara 2020 má více než polovina české veřejnosti nízké nebo velmi nízké znalosti finanční gramotnosti. Jedná se přitom převážně o populaci do 29 let.

„V tomto věku se mladí lidé osamostatňují, a to i finančně. Nám ale došlo, že k úspěšnému finančnímu osamostatnění nemáme jako čerstvě dospělí lidé téměř žádné potřebné znalosti. Ve školách probíhá výuka finanční gramotnosti formou učení se definic nazpaměť, nikoli formou praktických rad a ukázek, jak se svými financemi zacházet,“ podotkla studentka a autorka projektu Šimůnková.

Aplikace Nekrachni je vytvořena tak, aby učila zábavnou formou. Chce studenty a širokou veřejnost vzdělávat hlavně jednoduše a prakticky. Jedinec si prvně pustí video, které se časově vleze do pěti minut, následně splní test, ve kterém si látku zopakuje, a na konci mu budou poskytnuty nejdůležitější informace z dané lekce. Pro dlouhodobé prohloubení znalostí tak nemusí uživatel strávit v Nekrachni více než deset minut denně.

Aplikace chce do budoucna pokrýt veškerá témata od osobních financí až po kryptoměny. „Základní kurzy budeme nabízet zdarma. Ty budou pokrývat znalosti, které by měl mít každý dospělý člověk. Rozšiřující kurzy budou součástí placené verze. Jedná se třeba o kurzy pokročilého investování,“ dodává Šimůnková. Autoři se inspirovali jazykovou aplikací Duolingo, která funguje na podobném principu.

Pro vzbuzení vetší motivace u uživatelů je v Nekrachni také nastaven systém hodnocení a odměn. Lidé získávají XP, díky kterým můžou porovnávat svůj pokrok a úspěšnost v testech s ostatními. Nechybí také duely a žebříčky pokroku. Prostřednictvím odměn získá jedinec virtuální peníze, za které si může koupit slevové kupony či je darovat na charitativní účely. „Také chceme spolupracovat s charitativními společnostmi zajišťujícími podporu vzdělávání dětí z dětských domovů v oblasti finanční gramotnosti. Uživatel aplikace by mohl podpořit jejich organizaci pomocí získaných penízků,“ vysvětluje Šimůnková.

Tým svůj projekt nabízí středním školám a jejím učitelům, kteří díky administrační části budou moct pozorovat úroveň znalostí a rozvoj finanční gramotnosti svých studentů v reálném čase. Kurzy se skládají z lekcí, které sice kopírují školní osnovy, ale k předání znalostí přistupují značně jinak. Pomocí zábavných videokurzů nabídnou studentovi nejenom vhled do daného tématu, ale i zmiňovanou praktickou ukázku. Benefitem je, že ke každé lekci má učitel k dispozici komplexní didaktické materiály, ve kterých nechybí také návody na diskusi s podněty na navazující aktivity v hodině. Tyto vymoženosti jsou právě v klasických školních hodinách spíše výjimkou.

Celá aplikace bude zdarma jak pro studenty, tak pro učitele a vedení. Dlouhodobým cílem je dostat aplikaci na většinu základních a střeních škol. Každoročně v České republice ukončí střední vzdělání necelých 80000 studentů a přáním celého týmu je, aby se do tří let dostal projekt mezi polovinu z nich.

Protože se jedná o neziskovou organizaci, projekt hledá finanční podporu od ostatních. To se zatím daří, finančně již nápad podpořily banky, start-upy či Nadace Vodafone. Nekrachni také spolupracuje s Abecedou Peněz od České spořitelny nebo projektem Fondee.

Autor: Adam Kučuatý


Nekrachni není jedinou aplikací, která si klade za cíl vzdělávat mladé lidi inovativním a zábavným způsobem skrze telefon. O aplikaci, která učí přes obrazovku dějepis, si můžete přečíst zde.


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás nějak podpořit? Prostřednictvím drobného příspěvku na náš transparentní účet můžete jednorázově či pravidelně pomoci Dobrým Zprávám se i nadále rozvíjet.


Zdroje: nekrachni.cz, pozitivni-zpravy.cz, roklen24.cz, fintechcowboys.cz, startupjobs.cz, fintree.cz, czech-republic.socialimpactaward.net

Zdroje foto: linkedin/nekrachni, laboratornadacevodafone.cz/foto, nekrachni/foto, businessinfo.cz/foto

Příspěvek vytvořen 30

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy