Počet lidí zásobených pitnou vodou se v Česku zvýšil, ukazuje Modrá zpráva

Stejně jako každý rok i letos na podzim zveřejnilo ministerstvo zemědělství souhrnnou zprávu o hospodaření s jednou z nejdražších a nejvzácnějších komodit, tedy s vodou. Modrá zpráva, jak zní přiléhavý název dokumentu, ukazuje jednak spotřebu pitné vody a její opětovné čištění, jednak popisuje její distribuci pomocí potrubních cest. Nezapomíná však ani na problém sucha a vypočítává opatření, která ho mají eliminovat.

Tvorba rybníků a malých vodních nádrží, budování mokřadů, polních cest a mezí, výsadba nových stromů a keřů, všechna tato opatření mají pomoci zadržet v krajině vodu a současně zabránit erozi půdy. Na tyto aktivity vydalo ministerstvo zemědělství v minulém roce téměř dvě miliardy korun, a to mimo jiné s cílem navázat na dřívější úsilí v tomto směru. Od počátku devadesátých let totiž podobné projekty zaštítily proměnu nebo úpravu téměř půl druhého tisíce hektarů půdy i vodní plochy.

„V loňském roce jsme také podpořili obnovu či stavbu 387 rybníků s náklady 1,25 miliardy korun. Plníme tak, co jsem slíbil, a to, že v průměru vybudujeme nebo zrekonstruujeme jeden rybník denně, a samozřejmě v tom pokračujeme,“ uvedl ministr zemědělství Miroslav Toman.

Vedlejším efektem těchto opatření má být protipovodňová ochrana. Ta se ve větší míře realizovala na Divoké Orlici ve východních Čechách nebo na vodních dílech Nechranice a Boskovice. V podobném duchu proběhlo i dalších zhruba dvě stě padesát menších akcí, které mají velké vodě zamezit na malých tocích.

Vše ovšem nasvědčuje tomu, že si opatření proti povodním vyžádají velkou pozornost i finanční podporu i v následujících letech. To dokládá i pohled na úhrn srážek za uplynulý rok. Ten patřil mezi teplotně výrazně nadprůměrné. Průměrná roční teplota byla 9,5 stupně Celsia, což z něj dělá druhý nejteplejší vůbec od roku 1961. Úhrn srážek byl téměř na normálních hodnotách, spadlo dvaadevadesát procent běžného srážkového úhrnu. Ovšem výrazně abnormální bylo rozdělení srážek v čase. Delší období bez deště střídaly krátké časové úseky, při kterých spadlo v přívalech mnoho vody. Tato fakta tak potvrzují současný trend, který kromě jiného způsobuje velké a náhlé rozkolísání hladin vodních toků, což má současně vliv i na kvalitu vody.

Právě prostory pro čištění vody se v loňském roce také rozrostly, přibylo hned 54 čistíren odpadních vod. O zhruba pětadvacet tisíc se zvýšil i počet lidí zásobovaných pitnou vodou, která teď proudí k necelým pětadevadesáti procentům obyvatel. Kromě vodovodů se rozrostla i síť kanalizací. Zároveň se zvýšila i průměrná spotřeba vody. Na každého z nás teď připadá 90,6 litrů pitné vody na den, což je o čtrnáct deci více, než tomu bylo v předchozím roce.

Kromě těchto informací se Modrá zpráva za minulý rok zabývala i stavem českých rybníků. Zajímavostí může být, že se v Česku nachází okolo 24 tisíc rybníků a vodních nádrží, ze kterých rybáři v loňském roce vylovili přes dvacet tisíc tun ryb, převážně kaprů.

Autor: Lukáš Kuřík

Proti suchu bojují ochranáři i pod Pustevnami. Nově zde vybudovali další tůně, které by měly pomoci se zadržováním vody v krajině. Více čtěte v článku na našem webu.

Zdroj: tiskové zprávy Ministerstva zemědělství ČR

Foto: iRozhlas, Anna Kottová, Tomáš Jelen,

Příspěvek vytvořen 56

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy