Královské zahrady pomohou se záchranou australské flóry

Tereza Vaňková

Po rozsáhlých požárech přišla Austrálie o více než jedenáct milionů hektarů své vegetace, a to zejména na jihovýchodě území. Díky královským botanickým zahradám mají teď Australané naději na obnovu své vzácné flóry.

Vědci z botanických zahrad Kew začnou s nouzovou záchranou a uskladní vzácné rostlinné druhy v Millennium Seed Bank (MSB), která je pojistkou budoucnosti ohrožených druhů rostlin. Ve velkých podzemních místnostech s teplotou -20 °C je uskladněno v odvzdušněných skleněných nádobách více než 2,3 miliardy semen rostlin ze 190 zemí. Celkem se jedná o 41 000 druhů.

Vědci z Londýna budou spolupracovat s Australian Seed Bank (ASB), se kterou pracují už od vzniku Tisícileté banky v roce 2000. „Vědci ze zahrad Kew budou pracovat s ASB na řízení mimořádného sběru semen rostlin na územích poničených rozsáhlými požáry a na dlouhodobém výzkumu klíčení. Ten, doufejme, pomůže k obnově prostředí v tomto vzácném regionu rychleji,“ říká Elinor Breman z MSB.

V Londýnské MSB momentálně nalezneme 8 900 druhů duplikovaných australských rostlin považovaných za jedinečné nebo ohrožené. Austrálie od září, kdy požáry vypukly, přišla o vegetaci o rozloze celého Řecka. Ukryté jsou zde i vzácné wolemie žijící už od dob dinosaurů, kterých je v přírodě už jen necelých 200. Záchrana Národního parku Wollemi severozápadně od Sydney tak byla prioritou samotné vlády, která povolala místní hasiče k umístění speciálního zavlažovacího systému.

O mezinárodní spolupráci informoval britský ministr zahraničí Dominic Raab během návštěvy Austrálie. „Stojíme bok po boku s australským lidem, abychom společně čelili této situaci,“ okomentoval Raab. Obyvatelé nejsuššího kontinentu se dočkali vytouženého deště, který pomáhá uhasit požáry. Ten ovšem neustává a nyní čelí naopak nebezpečným povodním.

Foto: kew.org