Kde a jak pomoci Ukrajině? Peníze putují na potraviny, zdravotnické vybavení i střechu nad hlavou

Už v prvních hodinách po ruském útoku na Ukrajinu se v Česku rozběhla humanitární pomoc, Češi tak dokázali během jednoho dne přispět na podporu lidí ohrožených válkou miliony korun. Peníze pro Ukrajinu putují především na nákup zdravotnického materiálu a základních potřeb, jako jsou léky nebo potraviny. Některé finanční dary ale mohou cílit i na organizace poskytují psychologickou pomoc nebo ochranu dětem v zasažených oblastech. Jak můžete pomoci vy?

SOS Ukrajina

Tato sbírka byla vyhlášena již před osmi lety organizací Člověk v tísni, která má na Ukrajině dlouhodobě spolupracovníky. Ti se budou podle momentální situace rozhodovat, kam přesně peníze poputují. Půjde ale především o nákup jídla nebo zdravotnického materiálu, případně bude Člověk v tísni poskytovat ubytování lidem, kteří museli opustit svoje domovy. Přispět tímto způsobem můžete buď přímo na webových stránkách organizace, nebo na účet sbírky s číslem 0093209320/0300.


Pomozte Ukrajině s Pamětí národa

V Česku poměrně známý projekt Paměť národa otevřel sbírku, která vybírá peníze pro ukrajinskou neziskovou organizaci Come Back Alive. Ta se dlouhodobě zaměřuje na ochranu státních hranic a peníze tak poputují především na nákup technických pomůcek a materiálního zabezpečení vojákům, kteří nyní bojují na ukrajinských hranicích. Peníze můžete poslat přes webové stránky organizace Post Bellum, jež má projekt Paměť národa na svědomí. V době psaní tohoto článku bylo na účtu sbírky přes 15 milionů korun vybraných za dva dny.


Český červený kříž

Česká odnož této mezinárodní organizace spolupracuje přímo s Ukrajinským červeným křížem a peníze tak poputují přímo do epicentra války na Ukrajině. Červený kříž poskytuje zdravotnický materiál, především pak sety pro poskytování první pomoci, nosítka nebo stany. V blízké době chce za vybrané peníze pořizovat auta sloužící jako mobilní ambulance. Český červený kříž se zároveň připravuje na možnou uprchlickou vlnu, která by do Česka přivedla množství lidí hledajících bezpečí. Pomoc Ukrajině s Červeným křížem můžete přes dárcovskou SMS, na webových stránkách organizace nebo přes účet sbírky s číslem 333999/2700 po zadání variabilního symbolu 1502.


Charita pro Ukrajinu

Pomoci Ukrajině zasažené válkou se rozhodla i Charita Česká republika, která vyhlásila veřejnou sbírku. Ve spolupráci s Charitou Ukrajina se chce zaměřit na zajištění základních potřeb, jako jsou voda, potraviny či přístřeší. Součástí činnosti Charity je i psychologická pomoc. I tady můžete finančně přispět buď dárcovskou SMS, nebo na sbírkový účet číslo 55660022/0800, variabilní symbol 104.


Společnost ADRA a další

Organizace ADRA ve spolupráci se svou sesterskou organizací na Ukrajině otevřela sbírku Pomoc Ukrajině! Ta chce Ukrajincům především pomoci zabezpečit přístup k základním potřebám a hygieně. Přispět můžete přes účet s číslem 4004040040/5500 s variabilním symbolem 222 nebo dárcovskou SMS. Pomoc na Ukrajinu pak proudí i z neziskové organizace UNICEF, která se dlouhodobě stará o děti z válkou zasažených oblastí.

S trochu jiným druhem pomoci Ukrajincům přišlo také české ministerstvo vnitra. Pokud víte o prostorech, které by byly vhodné k ubytování lidí utíkajících před válkou na Ukrajině, dejte to vědět Správě uprchlických zařízení MV skrz email ubytovaniukrajina@suz.cz.

Pokud nepřemýšlíte nad materiální nebo finanční pomocí, promyslete ještě pomoc psychologickou. Navštivte některou z mnoha akcí pořádných v Čechách na podporu Ukrajiny a vzpomeňte si na své případné známé či kamarády, které na Ukrajině máte. Pokud je ve vašem okolí někdo, pro koho je Ukrajina domovem, buďte tady pro ně.

Autor: Tereza Stará

Foto: reuters.com