Stále více českých dětí může jezdit na výlety nebo si kupovat knížky, ukazují výsledky šetření ČSÚ

Na jaře loňského roku proběhlo každoroční mapování podmínek v českých domácnostech. Statistici z Českého statistického úřadu (ČSÚ) se mimo jiné podrobněji zaměřili na situaci dětí a podmínky pro jejich život a rozvoj. Ukázalo se, že stále více dětí v České republice tráví více času se svými rodiči, čím dál více rodičů má finanční prostředky na aktivity svých potomků, a dokonce došlo i k nárůstu dětí v dobrém zdravotním stavu.

Český statistický úřad každoročně na jaře provádí šetření, při němž se zaměřuje na životní podmínky a situaci v českých domácnostech. Loni tomu nebylo jinak a statistici se navíc podrobněji zaměřili na situaci dětí v českých domácnostech. Ta se meziročně zlepšila. Ve výsledcích šetření se však nezrcadlí dopady zdražování zboží a energií na rodinné rozpočty.

Zlepšil se například dlouhodobý zdravotní stav dětí. Téměř 99 % z nich má velmi dobré, dobré či přijatelné zdraví (v roce 2017 šlo o zhruba 75 %, v roce předloňském o necelých 80 %). „Subjektivní hodnocení zdravotního stavu dětí v domácnostech je velmi dobré a příliš se nemění. Ani covidový rok neměl výrazný vliv,“ sdělila Simona Měřinská (ČSÚ).

Častá je také situace, kdy rodiče nemají dostatek finančních prostředků, aby mohli své potomky poslat na školní výlet nebo jim zaplatit týdenní prázdninový pobyt. Tato situace se také zlepšila a z loňského šetření vyplývá, že pouhá 4 % rodin si nemohla dovolit dítěti zaplatit prázdninový pobyt a jen 3 % v současné době nemají na zaplacení kroužků a mimoškolních aktivit. Před lety v obou případech šlo až o 7 % rodin. Další údaj, který s tímto souvisí, je kupování nového oblečení, které si nemohla dle loňského průzkumu dovolit jen každá 83. domácnost. Účast dětí na školních výletech a jiných akcích však také výrazně ovlivnila covidová situace.

Důležitým faktorem ovlivňujícím správný rozvoj dítěte je rovněž vhodné místo na učení, kde je klid a dostatek světla. Tyto podmínky dle průzkumu splňuje až 98 % domácností. Klíčový je také volný čas trávený s rodiči – zhruba 90 % mužů a 96 % žen uvedlo, že se svými potomky tráví dostatek volného času. Mezi překážky byly nejčastěji uvedeny pracovní povinnosti rodiče a velké množství aktivit dítěte.

Domácí podmínky pro české děti se rok od roku po malých krůčcích zlepšují. Ubývá dětí, jejichž rodiče si z finančních důvodů nemohou dovolit pořízení kola, knížek, hraček či sportovního a jiného vybavení. Čím dál více dětí má také možnost jezdit na školní výlety a tábory a trávit tak čas se svými vrstevníky.

Autor: Nikola Sedmáková


Trávit čas  a hrát si s dětmi je velmi důležité. Jak dalece to ovlivňuje jejich vývoj si přečtěte v rozhovoru s psychologem Iuriiem Pakhtusovem.


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás podpořit? Zavítejte na náš Patreon! Prostřednictvím drobné částky nás můžete měsíčně i jednorázově podpořit a pomoci nám dále se rozvíjet.


Zdroj: ČTK

Foto: pexels.com