Masopust: Připomeňte si s námi krásný zvyk minulosti

Tradiční masky, pestrý průvod a všudypřítomné veselí, to jsou jen některé z charakteristik masopustu. Masopustní průvody se letos vrátily v plné síle a vidět je můžeme v každém koutu naší republiky, ať už jedná o malou vesničku se stovkou obyvatel či samotnou Prahu. Ano, ani zde se na masopust nezapomnělo. Víte ale, jaký je jeho původ? A proč si lidé tuto krásnou tradici již několik desetiletí každoročně připomínají?

Masopust tradičně začíná svátkem Tří králů a končí popeleční středou. V tomto roce se jedná o středu 2. března. Datum se každým rokem mění, stejně jako datum Velikonoc. Vždy ale platí, že masopust skončí přesně čtyřicet dní před samým začátkem Velikonoc.

Pro celé masopustní období jsou nejdůležitější poslední tři dny, během kterých se podle tradice konají ty největší oslavy. Během nich je všeobecné veselí, lidé se baví tancem a místní hudbou, chybět nesmí ani originální průvody v maskách. Tento český zvyk byl dokonce zapsán na listinu UNESCO, konkrétně oslavy v obcích Studnice, Vortová či Hlinsko.

Tento svátek je také neodmyslitelně spojen s hodováním a s konzumací dobrého jídla. Na oslavách jsou vždy přítomny zabijačkové pochoutky jako jitrnice, jelita, klobásy či sulc. Na své si přijdou také milovníci sladkého, chybět nesmí tradiční masopustní koblihy či cukroví Boží milosti.  To samé platí o poctivé domácí kořalce. Není divu, že jde o tak veselý svátek.

Hodování a oslavy ale měly v historii svůj důvod. Masopust je období, které předchází přísnému čtyřicetidennímu předvelikonočnímu půstu. Byla to tedy ojedinělá příležitost, jak si dopřát vše dobré, co je během půstu zakázáno.

Jak se slavil masopust dříve?

Tento svátek má bohatou historii. Jeho kořeny můžeme hledat již v předkřesťanském období, ve kterém byly oslavy spojeny s koncem zimy. První písemné zmínky o masopustu se na Moravě dochovaly již z 13. století. Tento zvyk měl velkou oblibu a slavil se jak mezi nejchudšími poddanými, tak na královském dvoře. Během celého období se tradičně konaly zabijačky, zábavy i svatby. Jak jsem již zmínila, největší význam ale měly právě poslední tři dny masopustu.

Hlavní oslavy pak vypukly o masopustní neděli a trvaly až do masopustního úterý. V tento den se konal také tradiční průvod maškar, který nevynechal jediné stavení ve vesnici. V každém domě byl průvod pohoštěn a byla mu nabídnuta domácí slivovice. Celá vesnice se poté přesunula na poslední večerní zábavu. S úderem úterní půlnoci veškeré veselí skončilo, lidé se rozešli do svých domovů a začalo postní období, které trvalo až do Velikonoc.

Nalezneme masopust i v zahraničí?

Samozřejmě! Ve světě je ale svátek znám spíše pod názvem karneval. Ty největší se každoročně konají v Riu de Janeiru či v Santa Cruz de Tenerife. Velice známý je také karneval v Benátkách, letos probíhá od 12. února do 1. března. Své místo si tento svátek našel v Německu, zde můžete navštívit například karneval v Kolíně nad Rýnem. V Rusku se svátek jmenuje maslenica a jeho průběh je téměř stejný jako u nás. Masopust tedy dobyl téměř celý svět a není se čemu divit, jelikož se jedná o svátek plný tradic, bujarého veselí a dobrého jídla.

Kam na masopust vyrazit?

Doufáme, že jsme vás alespoň trochu přivedli na sváteční vlnu. Pokud byste chtěli zažít masopust na vlastní kůži máme pro vás pár tipů kam můžete o víkendu vyrazit. Tento víkend totiž masopust vrcholí, a tak je více než pravděpodobné, že oslavy budou probíhat i ve vašem okolí. Vybrali jsme pro vás několik tipu z každého kouta naší republiky, aby se mohl kdokoli vypravit vstříc klasickým českým dobrotám a veselé náladě.

V Praze můžete navštívit Letenské či Malostranské masopustní veselí. Obě akce se konají v sobotu 26. února v odpolední hodinách. Ani ve středočeském kraji na tradiční svátek nezapomněli, v neděli 27. února se v Mělníku koná průvod v maskách a chybět nebudou ani trhy plné zabijačkový dobrot. Chcete si vyzkoušet závod v pojídání koblih? Poté máte jedinečnou příležitost, Zoo Děčín si připravila speciální program na sobotu 26. února, ve kterém nechybí tradiční průvod v maskách či originální masopustní soutěže. Pokud bydlíte v blízkosti Olomouce, vyražte na masopust do nedalekého Prostějova, i zde se budou konat oslavy v sobotu 26. února. České Budějovice si připravily svůj program na úterý 1. března, oslavy vypuknou odpoledne v šestnáct hodin a trvat budou až do samého večera.

Autor: Lucie Brožová


Pokud byste chtěli o předvelikonočních tradicích zjistit více, v předstihu si můžete přečíst článek o pašijovém týdnu a co je pro něj běžné, takže budete na letošní Velikonoce připraveni.


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás podpořit? Zavítejte na náš Patreon! Prostřednictvím drobné částky nás můžete měsíčně i jednorázově podpořit a pomoci nám dále se rozvíjet.


Zdroje: kudyznudy.cz, maminka.cz, wikipedia.cz
Foto: kudyznudy.cz, venicehotelcadoro.com, mojedione.cz

Příspěvek vytvořen 36

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy