Po 80 letech se vrací tisíce zvonů zpět domů prostřednictvím památníku

Prakticky deset tisíc odcizených zvonů za Protektorátu Čechy a Morava bude ztělesňovat Zvon #9801. Jeden kilogram za každý umlčený zvon, tedy přesněji 9801. To bude váha budoucího památníku, který nebude zavěšený v žádné věži, ale najde své místo tam, odkud všechny zvony putovaly pryč. Bude se jednat o druhý největší zvon v České republice a nejtěžší volně stojící zvon v Evropě. Za projektem stojí spolek Sanctus Castulus, který spustil veřejnou sbírku, kde můžete i vy přispět.

Za druhé světové války zmizelo z kostelů, radnic a různých věží až devadesát procent zvonů. Nařízení rekvizice bylo vydáno 26. listopadu 1942. Od té doby museli lidé za pomoci svého úsilí zvony sundat a dopravit je na shromaždiště, které se nacházelo na Rohanském ostrově na 5 000 metrech čtverečných. Právě odtud byly v roce 1942 převezeny po Vltavě do Hamburku, kde se v továrnách roztavily na různé zbraně, munice a další vojenské vybavení. Šanci „přežít“ měly pouze ty označené písmenem D, tedy nejvzácnější.

„Zvon je součástí naší kultury od raného středověku až po dnešní dobu. Nehraje jen signální, ale také společenskou roli. Když víme, jakými příběhy si prošel každý jednotlivý zvon, tak nás zvoníky drásají ty škaredé fotografie dochované ze shromaždišť. Válečné rekvizice proto znamenaly nejen devastaci zvonů, ale i společnosti a lidských pout,“ připomněl Ondřej Boháč,  pražský zvoník a předseda spolku Sanctus Castulus, který celý projekt představil ve čtvrtek 3. února.

Podobný osud zvony čekal již za první světové války, ovšem za neskutečného úsilí obyvatel se úspěšně podařilo zvony nahradit novými. Po druhé světové válce byl průběh jiný. Komunismu vyhovovalo, že zvony z doby první republiky jsou pryč a společenská pouta poškozena. Režim tak podobným aktivitám, jako tomu bylo po první světové válce, bránil.

Na místě, kde bude zvonice umístěna, se Boháč společně s dalšími pracovníky shodli rychle. Zvolili Rohanský ostrov, kde by měla být součástí nového parku. Ostrov je vybrán jako symbolika historických událostí. Právě zde, v přístavišti na Maninách pod Libeňským mostem, byly zvony z různých koutů země shromažďovány.

Odlití zvonu je plánováno na jaro 2022, symbolicky tak bude vytvořen 80 let poté, kdy jeho předchůdci byli odvezeni a zlikvidováni. Dílo vyrobí dílna Grassmayr, která se nachází v rakouském Innsburku. Právě tady se odlévaly zvony do českých zvonic za doby Rakouska-Uherska. Není tomu tak dávno, kdy rakouská firma měla další českou zakázku. Jednalo se o zvony pro pražské kostely sv. Havla a sv. Haštala. Spodní průměr Zvonu #9801 bude 258 centimetrů a výška 187 centimetrů. Váha dosáhne 9801 kilogramů. Půjde na něj zvonit i ručně, k jeho rozhoupání budou potřeba čtyři zvoníci a jeho nárazovým tónem bude f0. Bude odlit ze zvonoviny, která je složena z mědi a cínu.

Plánovaný přesun do Prahy je určen na konec léta 2022. Do doby, než bude znovuoživený Rohanský ostrov, by měl být dočasně situovaný na pontonu na Vltavě. Umístění na Rohanském ostrově je zatím plánováno na rok 2024, poté by se o zvon mělo starat hlavní město, kterému bude zvon darován.

Výbor pro kulturu pražského magistrátu vyjádřil podporu projektu minulý rok a podle Boháče slíbili pomoc také současní zástupci metropole. O tom, že projekt se budou snažit podpořit také mladí lidé dokazuje populární youtuberský kanál Kluci z Prahy, kteří se snaží celý projekt mezi mladou generací zpropagovat. Finance na výrobu by chtěla iniciativa vybrat pomocí veřejné sbírky, kam mohou lidé od února přispívat jakoukoliv částku. Cílem je podle organizátorů projektu vybrat zhruba devět milionů korun. Přispívat lze na transparentní účet 9801198011 / 2010.

„Iniciativu Zvon #9801 vnímáme jako aktivní způsob připomenutí významné, ale málo známé historické události a jako symbolický návrat zvonů do Česka. Významným odkazem je přitom pro nás zvon Liberty Bell v USA, který reprezentuje tradici svobodného Západu,“ sdělila Jana Tomas Sedláčková, členka správní rady Nadace PPF, která přispěla jako jedna z prvních. Odlití památníku nese širší poselství. Zástupci iniciativy jsou přesvědčeni o tom, že projekt ukáže, jak navzdory nenávisti a zlobě projevované na sociálních sítích spolu lidé stále dokáží spolupracovat.

Cílem Zvonu #9801 není pouze zůstat pomníkem, ale odbít pomyslný start dlouhodobé sbírky, která se bude snažit shromažďovat peníze. Ty se poté použijí na to, aby každý ztracený zvon dostal šanci vrátit se domů.

Autor: Adam Kučatý


Druhá světová válka je téma, které stále silně rezonuje společností a dostalo se i do sféry her. Právě hra Svoboda 1945 se věnuje konci války a událostem potom, více se dočtete v článku.


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás podpořit? Zavítejte na náš Patreon! Prostřednictvím drobné částky nás můžete měsíčně i jednorázově podpořit a pomoci nám dále se rozvíjet.


Zdroj: aktualne.cz, darujme.cz, idnes.cz, prazskypatriot.cz, youtube.com/KlucizPrahy

Foto: darujeme.cz, Sanctus Castulus, 9801.cz, Twitter

Příspěvek vytvořen 30

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy