Gočárovy mlýny: Ze zchátralé budovy bude kulturní centrum

Magdaléna Kramperová

Dříve prázdné a pomalu chátrající pardubické Winternitzovy mlýny od architekta Gočára budou mít nové využití. Manželé Smetanovi, noví majitelé mlýnů, mají v plánu komplex přestavět a udělat z něj kulturní centrum města. V areálu budou po chystaných úpravách otevřeny galerie, dílny, škola, ale má ho zdobit také náměstí a nezbytná zeleň.

Gočárovy mlýny

Josef Gočár, který žil na přelomu 19. a 20. století, byl jeden z největších představitelů české moderní architektury. Vystudoval pražskou Akademii výtvarných umění, pracoval jako vysokoškolský pedagog, ale převážně se proslavil jako architekt kubistického a funkcionalistického období. Jeho zajímavé budovy měly většinou užitečnou úlohu, například Gymnázium J. K. Tyla v Hradci Králové, nebo Lázeňský dům v Bohdanči. V Praze si při procházce z Náměstí republiky na Staroměstské náměstí nelze nevšimnout jeho překrásného Domu U Černé Matky Boží s kubistickými interiéry a jedinečnou kavárnou Orient.

Dům U Černé Matky Boží

Při jeho stavbě projektoval Gočár zmiňované Winternitzovy mlýny v Pardubicích, které stojí na pravém břehu řeky Chrudimky v těsné blízkosti renesančního centra města a jejich výstavba započala roku 1909. Překrásná architektura má připomínat babylonskou Ištařinu bránu, což dodává budově vznešený vzhled. Její provoz byl ukončen v roce 2013 a od té doby neměly mlýny ani majitele, ani využití.

Často se podobné staré budovy bourají a místo nich rostou bytovky, nebo jiné bezduché domy pro komerční účely. Noví majitelé mají s touto památkou naštěstí dobré úmysly, a to spojit staré s novým a vdechnout této pamětihodnosti nový život.

Umět vdechnout starým věcem nový život, toho si v redakci ceníme. Už jste četli o knihovně vyrobené ze starého stromu?

Zdroj: pardubicky.denik.cz
Foto: pardubicky.denik.cz, wikipedia.org