Sweatcoin: Kupte si nové legíny, kufr nebo iPhone… za kroky!

Lea Schellongová

Dolar, euro nebo bitcoiny, viděli jsme je všechny. Ale co takhle dvojité ,,s-ko‘‘? Říká se mu sweatcoin a tuto měnu uvidíte nejspíš jenom v rámci její mobilní aplikace. Je ke stažení jak pro Apple, tak i pro Android (tedy v podstatě každý chytrý telefon) a funguje na jednoduchém principu: čím více kroků nachodíte, tím více peněz v podobě sweatcoinu získáte. A aby měna dostála svému jménu, tak čím více ze sebe vypotíte (sweat = v překladu ,,pot‘‘), tím větší vaše odměna bude.

Zdroj: Medium.com

S aplikací přišli ruští developeři Oleg Fomenko a Anton Derlyatka. Sami pro CNN uvedli, že ke konceptu je dovedlo uvědomění, že lidé upřednostňují okamžité požitky nad těmi dlouhodobými. Proto zavedli okamžitou odměnu po fyzické aktivitě, a to ve formě virtuální měny. Od svého vzniku v roce 2016 zaznamenala aplikace obrovský nárůst s téměř 10 milióny uživateli po celém světě a přes 300 partnerskými značkami, které ochotně nabízejí své zboží za nachozené kroky.

Aplikace identifikuje počet nachozených kroků (za pomocí g-cenzoru a GPS lokalizace) a následně je konvertuje na sweatcoiny. Funguje dokonce i bez připojení na internet. Obecně platí, že 1000 kroků = 0.95 SWC. Což znamená, že pokud průměrně za den nachodíte dva kilometry, budete mít asi 13 sweatcoinů za týden a okolo 50 na měsíc. Za tuto částku už můžete v aplikaci pořídit funkční běžecký soubor anebo 50 % slevu na boty z Duratexu. A pokud si sweatcoiny budete poctivě šetřit delší dobu, třeba celý rok, za 20 000 SWC je v nabídce iPhone, letenka s KLM nebo 1000 dolarů přes PayPal. Což je už zajímavější. Apka je navíc zdarma, protože jejím primárním cílem je samozřejmě motivovat lidi chodit pěšky.

Zdá se vám to všechno příliš jednoduché, než aby to doopravdy fungovalo, že? Sama jsem si také říkala, že zadarmo není nic, takže i Sweatcoin ukrývá určitě nějaký fígl… Ovšem jen do té doby, než jsem na vlastní oči viděla spolubydlící, jak si za nasbírané kroky objednává zmiňované legíny. Viděla jsem balík, ve kterém přišly, jak si je oblíkla a vypustila jen: ,,No, kdybych začala běhat, nemusím ani kupovat vánoční dárky.‘‘ A kolik sweatcoinů nasbíráte vy?

Aplikace dnes život jen neusnadňují, ale také v mnohých případech pomáhají, aby byl o něco lepší. Už jste četli o té, která omezuje plýtvání jídlem?