Nejlepší aplikace, které nedovolí vašemu mozku usnout na vavřínech

V dnešní době nejsme nuceni přemýšlet v takové míře jako dříve. Důvodem jsou všelijaké moderní „zlepšováky“, které nám usnadňují plno práce. Díky moderním technologiím tedy sice nemusíme myslet na spousty věcí, ale naše zvýšené pohodlí může napomáhat k utlumení a nižšímu výkonu mozku. Nejlepší cestou, jak případnému „měknutí“ mozku předcházet, je začít náš mozek pravidelně trénovat. To však neznamená, že se musíme vzdát všech moderních vymožeností a začít luštit křížovky. Naopak jednou z nejúčinnějších variant je používání mobilních aplikací, jež se tréninkem mozku zabývají. Moderní svět nabízí spoustu aplikací. Některé jsou zábavné, jiné nám zase pomáhají v kondičních trénincích. Existuje také mnoho aplikací na zlepšení a procvičení výkonu našeho mozku. Níže v článku najdete typy na ty, které vám s vaším myšlením pomohou nejvíce.

Lumosity

Tato aplikace je jedna z nejpopulárnějších a největších v rámci mozkových her. Lumosity používá více než 70 milionů lidí. Na její přípravě a následném fungování se podílely desítky vědců z univerzit celého světa. Je dostupná na platformách Android a IOS, a také je možné ji spustit na webovém prohlížeči. Aplikace nabízí přes 40 miniher. Po jejím spuštění dostanete rychlý test, který se skládá z několika náhodných logických her. Jakmile test dokončíte, Lumosity se vám plně otevře. Její hry jsou rozděleny do několika kategorií podle toho, co zrovna chcete trénovat. Trénink může být zaměřen například na paměť, rychlost rozhodování, řešení určitých problémů a další. Cílem každé hry je v omezeném čase vykonat co nejvíce akcí a dosáhnout tak co nejvyššího skóre. Po její dohrání se uloží váš výsledek, který nadále můžete vylepšovat. Aplikace vám také vede celkové statistiky, podle kterých se dozvíte, v jakých dovednostech jste dobří a kde by vám naopak prospěl trénink. Hlavním cílem aplikace je přinést hry, které se přizpůsobí vašim výkonům a pomohou vám zlepšit rozmanité kognitivní oblasti. Demo verze je dostupná všem zadarmo. Je zde sice omezené množství her, ale i ty vám na základní trénink stačí. V placené verzi se vám poté odemknou všechny hry a další funkce, kterými aplikace Lumosity disponuje.

Elevate

Elevate je vynikající mozkový tréninkový program, jenž napomáhá k rozvoji dovedností, které člověk potřebuje v běžném životě. Je dostupná na systémech Android a IOS. Apple ji dokonce vyhlásil za nejlepší aplikaci roku. Elevate má staženo přes 15 milionů lidí. Nabízí minihry, které jsou velmi přehledně rozděleny do čtyř kategorií: čtení, psaní, výslovnost a matematika. Ty pomáhají člověku zlepšit paměť, pozornost, nebo třeba mentální matematické myšlení. Aplikace je dělaná každému člověku na míru. Uživatelé mají omezený přístup ke třem hrám denně. Tréninkový plán se postupně obměňuje tak, aby byl co nejvíce efektivní. Předplatitelům se navíc otevřou statistiky. Elevate vás také motivuje k tréninkům, připomíná vám chyby, které jste udělali a radí, jak se jich zbavit. Autoři tvrdí, že lidé, kteří dlouhodobě používají aplikaci alespoň třikrát týdně, prokazují velké zlepšení. Elevate by měla pomáhat hlavně v komunikačních dovednostech, soustředění, produktivitě a matematice. Používáním aplikace také získáte lepší schopnosti rozhodování v kritických situacích. Pro tuto aplikaci je však nutné ovládat alespoň základy angličtiny. Základní verze je zdarma, ale můžete si také předplatit PRO verzi, jež nabízí statistiky a další vymoženosti.

NeuroNation

Tato aplikace se může pyšnit komunitou, která má přes 23 miliónů členů a má mezi tréninkovými aplikacemi na myšlení jedno z nejlepších hodnocení. Je dostupná na Android i na IOS. Trénink mozku v NeuroNation by vám měl pomoct hlavně v růstu obecné inteligence. Uživatelům se zlepšuje paměť, koncentrace a reakční doba. Výsledky by měly být dokonce znát po krátké době. Po prvním spuštění vám aplikace předloží kvíz, jenž určí vaše silné a slabé stránky. Podle výsledků poté bude sestaven trénink. NeuroNation disponuje více než třiceti cvičeními. Velká část z nich je složena ze zábavných her. Jedna z oblíbených je například NeuroBoossters, jež vám pomůže vypořádat se lépe se stresovými situacemi. V základní verzi, která je zadarmo, je však dostupné omezené množství her a dalších funkcí. Pro otevření veškerých benefitů, mezi které patří i personálnější přístup, si budou muset uživatelé zaplatit. Aplikace není v češtině a je potřeba znalost cizího jazyka. Autoři tvrdí, že pro odstranění vašich mozkových problémů stačí strávit v NeuroNation 15 minut denně.

Peak

Tato aplikace byla v minulých letech hodnocena za jednu z nejlepších. Najdete ji opět na platformách Android i IOS. Peak je složen z řady zábavných her, jež vám pomohou se zdokonalením v bystrosti, koncentraci, řešení problémů a jazykových schopnostech. Hry jsou navrženy tak, aby tvrdě posílily vaše myšlení, a to pomocí krátkých a intenzivních cvičení. Kombinace neurovědy, technologie a zábavy také zdokonaluje paměť a pozornost. Uživatelé mohou svůj výkon a postup sledovat jednak u jednotlivých her, ale i v rámci nastavených kategorií. Tvůrci spolupracují s vědci z univerzit Cambridge či UCL, kteří studují samotný dopad her a na základě výzkumu přinášejí uživatelům další cvičení. Samotní autoři se shodují na nejlepší variantě, kterou je trénink třikrát týdně, přičemž vás aplikace sama může vyzvat k dalšímu cvičení. Peak také nabízí vlastního trenéra, který vás vyzívá k novým tréninkům, ukazuje, kde a jak se můžete zlepšit a udržuje vaší motivaci. Kromě základní verze nabízí aplikace placenou Peak Pro, která přinese důkladnější analýzu a přístup k více než čtyřiceti hrám a aktivitám.

Fit Brains Trainer

Jedná se o aplikaci, kterou má staženo přes 12 miliónů lidí a byla vyhlášena za nejlepší vzdělávací virtuální program ve více než devadesáti zemí. O vytvoření se zasloužila vzdělávací společnost Rosetta Stone, která na ní pracovala s řadou neurovědců. Tréninkový balíček vám nabízí přes 360 poutavých her, které trénují pět obecných kognitivních funkcí: jazyk, řešení problémů, koncentraci, paměť a vizualizaci. Aplikace vám mimo jiné umožní sledovat vaše výsledky a porovnávat je s ostatními ve stejném věku a pohlaví. Fit Brains Trainer slouží jak začátečníkům, tak ale i náročným uživatelům. Důvodem je adaptivní výukový systém, díky kterému všechna cvičení přizpůsobují svou obtížnost individuálně na základě schopností každého člověka. Kromě základních funkcí se trénink zaměřuje také na emoční stránku v podobě sociální interakce a sebeuvědomění. Aplikace se také snaží zlepšit vaši koordinaci očí s rukama a cílí u uživatelů na pozitivní změny v náladě. Pro zlepšení mozku stačí program používat několik minut denně. Základní verze Fit Brains Trainer je dostupná zdarma, a to na platformách Android i IOS.

Autor: Adam Kučatý


Našemu mozku prospívají nejenom tréninkové aplikace, ale také příroda a rozličné procházky. Jestli však nevíte, kam vyrazit, zkuste aplikaci Adventurer. Tu jsme vám představili v jednom z nedávných článků.


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás nějak podpořit? Prostřednictvím drobného příspěvku na náš transparentní účet můžete jednorázově či pravidelně pomoci Dobrým Zprávám se i nadále rozvíjet.


Zdroje: mekan0.com, salmondo.cz, jablickar.cz, letemsvetemapplem.eu, jakserychlenaucit.cz, play.google.com, refresher.cz, peak.net, www.neuronation.com
Foto: lifehack.org/foto, bluestacks.com/foto, andrewou.com/foto

Příspěvek vytvořen 30

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy