České sportovní radosti za měsíc duben

David Kubatík

Čtvrtý měsíc roku 2019 je úspěšně za námi a i v něm toho na sportovních kolbištích proběhlo více než dost. My vám teď ukážeme, že se naši sportovci ani tentokrát nenechali zahanbit a do světového dění také výrazně promluvili. Paleta sportů, ve kterých se jim to podařilo, byla skutečně velmi pestrá. Tak pojďme na to!

Postupy českých hráčů v NHL

Zatímco v české hokejové extralize je už o mistrovi rozhodnuto, v zámořské NHL je play-off teprve v počáteční fázi. A samozřejmě u toho nechybí ani čeští hráči. Z osmifinále pomohla do čtvrtfinále svému Bostonu fenomenální dvojice David Pastrňák a David Krejčí. Během dramatické sedmizápasové série proti Torontu se „Pasta“ blýskl gólem a čtyřmi asistencemi. Krejčí potom přidal dalších šest bodů za tři zásahy a stejný počet asistencí. Před Bostonem i s dvěma českými hvězdami v sestavě nyní stojí další soupeř, kterým je tým Columbusu.

Co se kanadských bodů týče, ještě lépe se dařilo Tomáši Hertlovi v dresu San Jose. Ten se podílel na postupu přes Las Vegas rovnou šesti góly, ke kterým přidal i dvě asistence. San Jose postoupilo, stejně jako Boston, v poměru 4:3 na zápasy. Spolu s Hertlem postoupil do čtvrtfinále i Lukáš Radil, který si však během série žádný bod na své konto nepřipsal. Po jedné asistenci si ale připsali Roman Polák a Radek Faksa hájící barvy Dallasu, který zvítězil v poměru 4:2 na zápasy nad celkem Nashvillu.

Osmifinále play-off si zahrála ještě další šestice českých hráčů. Jan Rutta (0+2) a Ondřej Palát (1+0) v dresu favorizované Tampy Bay překvapivě vypadli 4:0 na zápasy s Columbusem. Dominik Simon (0+1) nestačil spolu se svými spoluhráči z Pitthsburgu na New York Islanders, kterým podlehli taktéž 4:0 na zápasy. Bez kanadského bodu na kontě a bez postupu potom skončili Michael Frolík (Calgary), Jakub Vrána (Washington) a Tomáš Nosek (Las Vegas).

První turnaj po osmi měsících proměněn ve stříbro

Beachvolejbalový pár Barbora Hermanová – Markéta Nausch Sluková se po osmiměsíčním výpadku, vynuceném léčbou Markétina ramena, vrátil zpět do akce. A nutno říci, že to byl návrat nadmíru vydařený. Na špičkově obsazeném turnaji v čínském Sia-menu totiž Češky dokráčely až do finále, ve kterém těsně podlehly brazilskému páru Ana Patrícia – Rebecca 23:25 a 24:26. Do čtvrtfinále se navíc české volejbalistky probojovaly jako jediné Evropanky, a potvrdily tak roli nejlepšího páru starého kontinentu z minulého roku. Za měsíc bude český pár obhajovat vítězství na dalším turnaji světového poháru, tentokrát před domácím publikem v Ostravě.

Dvě finále v jeden den přinesla zlato a bronz

Skvělé výsledky se ale dostavily i z tenisových dvorců. Petra Kvitová dokázala ve finále turnaje ve Stuttgartu zdolat Estonku Anett Kontaveitovou 6:3 a 7:6 a posunout se ve světovém žebříčku na vynikající druhou pozici. Pro devětadvacetiletou tenistku se tak jedná o druhý vyhraný turnaj v tomto roce. Poprvé se jí to povedlo v lednu v Istanbulu. Rodačka z moravskoslezského Bílovce navíc v počtu titulů vyrovnala Hanu Mandlíkovou a stala se druhou nejúspěšnější Češkou historie. Lépe je na tom už jenom nedostižná Martina Navrátilová. Ve stejný den, tedy v neděli 28. dubna, pak hrála své finále i Markéta Vondroušová. V Budapešti se jí ale i přes vynikající start zvítězit nepodařilo. S Chorvatkou Petrou Martičovou padla po výsledku 6:1, 4:6 a 1:6. I přes to si ale ve světovém žebříčku polepšila na nynější čtyřicáté místo.

Koubek s podceňovaným Rennes získal francouzský pohár

A český úspěch k nám míří i z francouzských fotbalových trávníků. Brankář Tomáš Koubek, hájící barvy Stade Rennes, se ve finále francouzského fotbalového poháru postavil favoritovi z těch nejsilnějších – pařížskému PSG. I přesto, že jeho tým po chvíli prohrával 2:0, se dokázal zvednout, srovnat a v napínavém penaltovém rozstřelu zvítězit v poměru 6:5. V šesté sérii poslal míč nad Koubkovu bránu Christopher Nkunku.

Foto: sport.cz