Jak mít jenom dobrý dny

Nela Kadlečíková

Tím, jak myslíte, můžete ovlivnit velkou spoustu věcí. Máte v rukou takovou moc, že si toho nejste možná ani vědomi. I když den nezačne podle vašich představ, stále jste to vy, kdo rozhoduje o tom, jaký nakonec doopravdy bude. Může pršet, můžete zaspat nebo na sebe ve spěchu do práce vylijete kávu. Vše je ale o tom, jak se k tomu stavíte a přistupujete. A my vám proto přinášíme vám pár tipů, jak mít dobrý klidně každý den.

Udělat si krásné ráno

Aby mohl den začít tím správným krokem, je důležité, abyste si každé ráno udělali krásné. Udělejte si na sebe čas a začněte zlehka. A je jedno jak. Někdo dává přednost vydatné snídani (ta by se neměla určitě vynechat), čtení poezie, meditaci nebo třeba józe. Je pouze na vás, o co si vaše duše a tělo po ránu říká…

Neodkládat a neodkládat povinnosti

Říká se, že by měl člověk ráno udělat všechny nejtěžší povinnosti, které ho za den čekají. Většinou se ale nejdůležitější úkoly dne naopak odkládají na později, lidé často sklouzávají k prokrastinaci a danému úkolu se vyhýbají tak dlouho, jak to jenom jde. Pak je člověk akorát věčně frustrovaný, ve stresu a ve finále je ještě sám ze sebe zklamaný, že lépe neovládá time managment. Proto byste měli všechny své těžké úkoly zvládnout hned ráno, abyste si zbytek dne mohli užít plnými doušky.

Pozitivní energie

Není nic lepšího, než se během dne něčím nebo někým nechat inspirovat. A ještě krásnější je, když někoho inspirujete vy. Třeba právě svým pozitivním přístupem k životu. Na světě je hodně negativně smýšlejících lidí, kteří na život pohlíží jako na zlé místo a potřebují navést na tu správnou, o něco světelnější cestu. Většina lidí je totiž dlouhodobě negativních právě proto, že je sžírá strach, úzkosti, deprese nebo nízké sebevědomí. Samozřejmě za tím stojí i jiné věci. Každopádně zkuste být těmi, kteří rozdávají dobrou náladu a snaží sevdruhé podporovat. Pomáhejte také druhým, kteří si to zaslouží a vaši pomoc potřebují. A chovejte se zejména tak, jak byste chtěli, aby se ostatní chovali k vám.

Mějte kolem sebe správné lidi

Důležité je také to, s jakými lidmi trávíte svůj čas. Druzí lidé vás ovlivňují a právě někteří z nich dokáží svůj pesimistický postoj dostat až na vrchol, a tak se nákaza rychle šíří i na ostatní. Setkávejte se raději s lidmi, kteří jsou na stejné vlně jako vy a neobírají vás o vaši životní energii. Občas je ale těžké se s takovými lidmi nesetkávat, zejména proto, že tvoří neoodělitelnou součást vašich každodenních životů. Proto jim ukažte svůj pohled na věc, usmívejte se na ně a projevte s nimi soucit. Hlavně si od negativních lidí neberte nic osobně.

Vděčnost

Člověk může být šťastný pouze tehdy, když je pokorný a zejména vděčný za to, co má. Je to jednoduché, ale občas je vděčnost podceňovaná. Bere se za samozřejmost, že je dostatek vody a jídla. A také je zcela normální bydlet v kvalitních podmínkách. Když vám bude nejhůř, bude vás hlodat závist nebo smutek, vzpomeňte si na ostatní. Na ostatní tam ve světě, kteří každé ráno, zatímco vy kráčíte do školy za studiem, hledají něco k snědku a nemají před sebou takovou budoucnost, jakou můžete mít vy…

Sociální sítě? Ne, děkuji…

Dneska je v nich lapen každý. Tisíce a miliony zkreslených realit o tom, jak vypadá svět.  Tisíce a miliony  fotek ženských a mužských těl, která nejsou skutečná. Všechno vypadá tak perfektně a člověk má ve své povaze přirozenou tendenci srovnávat svůj život s těmi ostatními. Tam někde, kde to neexistuje. Lidé jsou pak věčně nespokojení a požadují od života více. Zkuste trochu slevit ze svých požadavků a soustřeďte se víc na to, co je opravdové pro vás – přátelé, koníčky, sport nebo třeba studium. Zkrátka to, co ve vás vyvolává příjemné pocity.

Milý deníčku…

Možná nad tímhle návrhem zakroutíte hlavou, ale zkuste si psát deník. Popište všechny vaše pocity. Napište tam vše, co vás trápí a vnitřně dusí. Je to účinný způsob duševní hygieny. Psychologové navíc často doporučují, aby si lidé psali každý večer pět pozitivních věcí, které se během dne udály. Počítá se i to, co jste zvládli během dne, nebo s čím jste se naopak museli poprat. Zkrátka všechno, co vás napadne. O co víc si totiž člověk všímá maličkostí, tím intenzivněji prožívá. A tím více skutečně žije.

Foto: pixabay.com