V Plinkoutu se otevírá nové Království kočárků

V sobotu 18. května se v Plinkoutu u Dlouhé Loučky otevírá doslova Království historických kočárků. Rodině Křístkových se podařilo najít a zrenovovat až 300 kočárků a mnoho dalších jich ještě na renovaci čeká. V Česku je to tak pravděpodobně největší sbírka kočárků, kterou stojí za to vidět na vlastní oči. Otevřeno bude každou sobotu na adrese Plinkout 41.

První zmínky o kočárcích pochází už z dob před naším letopočtem, rozhodně ale nebyly ničím běžným. Děti se přenášely především v rukou, s pomocí košíků, nebo šátkování. Další rozmach kočárků nastal v 17. století, většinou však byly výsadou šlechty. Nejvíce se kočárky rozšířily po první světové válce, kdy se dostaly i do chudších rodin.

„První kočárek jsme opravili před pětadvaceti lety na syna Dominika,“ říká sběratelka Lenka Křístková, kterou zaujalo, jakým způsobem na něj lidi reagovali. „Byl to proutěný kočárek, hrozně vzbuzoval pozornost. Je to taková rarita, lidi to zaujme.“ Lenka Křístková jezdí s kočárky a panenkami i na výstavy, kde často vyhrávají právě její kusy. „Ty úplně nejstarší kusy se najdou na půdě naprosto ojediněle.“ Mnoho kousků ze sbírky našla sběratelka náhodou, několik kusů dokonce sehnala v kontejneru. „Někdy je to hodně o štěstí a náhodách. Je třeba komunikovat se starými lidmi, protože si věcí vážili víc a mají půdy plné pro nás pokladů. Mladí lidé přistaví kontejner a všechno to vyhodí.“ S opravou a renovací jí pomáhá manžel. „Záleží, kolik času máme, ale někdy to trvá i měsíc, nebo dva.“ Podpory rodiny si velmi váží a říká, že bez ní by to nešlo.

„Vzácností, kterou můžou návštěvníci vidět, je zavinovačka po zpěvákovi Pavlu Novákovi, kterou mi věnovala jeho žena,“ láká návštěvníky sběratelka. Království kočárků je jedno z míst, které stojí za to vidět, a možná zde najdete i kočárek, ve kterém jste se vozili právě vy.

Autor: Iveta Zdařilová

Příspěvek vytvořen 665

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy