Zlatá Dana Zátopková

Dnes ráno zemřela v Ústřední vojenské nemocnici jedna z nejvýraznějších postav českého sportu Dana Zátopková. Oštěpařka, olympijská vítězka z Říma a manželka čtyřnásobného olympijského vítěze Emila Zátopka. Její život plný optimismu, radosti ze života a zásahů osudu si pojďme v následujících řádcích připomenout.

Narodila se ve Fryštátu (dnešní Karviná) pod jménem Dana Ingrová. O tom, že je zrozena pro sport, nebylo pochyb od útlého dětství. Už jako dívka házela míčkem tak, jak toho nebyli schopni ani mnohem větší kluci. Za druhé světové války a krátce po ní se Dana Zátopková aktivně věnovala házené. Její um a talent je podtrhnut skutečností, že se roku 1949 stala v dresu týmu Slovácká Slavie mistryní Československa v házené žen. Na gymnáziu přičichla k atletice, kterou nějakou dobu dělala paralelně s házenou a stala se z toho láska na celý život.

Zúčastnila se olympijských her v Londýně (1948), kde se umístila na sedmém místě. Považte, že pouze po dvou letech, kdy oštěpem začala házet. Krátce po olympiádě, 24. října 1948 se opět přihlásil osud a ona se provdala za vytrvalostního běžce a jedno z největších československých sportovců vůbec – Emila Zátopka. 

To byl ale teprve začátek. Svého největšího úspěchu Dana Zátopková dosáhla na olympijských hrách v Helsinkách roku 1952. Ve stejný den, kdy triumfoval její manžel, kterému s oblibou říkala Ťopek, v běhu na 5 000 metrů, zvítězila ve své disciplíně také ona a získala zlatou olympijskou medaili. Medailí získala za svůj život ostatně mnoho, nejvíce inspirativní na ní však bylo, že v sobě ztělesňovala olympijské hodnoty – čest, respekt a vůli.

V jednom z posledních rozhovorů hovořila mimo jiné o tom, jak důležité je zůstat pozitivní: „Náš společný život s Ťopkem byl neobyčejně pestrý a zajímavý, ale nejvíce si cením toho, kolik času jsme prochechtali. Emil dovedl i v situacích, které pro nás nebyly příliš optimistické, najít aspoň kousíček vtipu.“

Paní Zátopková, díky za Váš optimismus, smích a nadhled. Žijeme v časech, kdy to vše budeme potřebovat čím dál víc, přál bych si proto, abychom si právě z Vás brali příklad.

Autor: Václav Ágh

Foto: dvojka.rozhlas.cz, irozhlas.cz

Příspěvek vytvořen 39

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy