Je akademická půda v Olomouci rájem pro sportovní nadšence?

Adam Kučaty 13. 4. 2022

V dnešní době je pohybu čím dál méně. Lidé jsou schovaní u počítačů a lenost je jejich kamarád. I přesto se najdou takoví, kteří jdou proti proudu a pohybem žijí. Univerzity často nabízí různé programy, které jsou propojeny všelijakými sporty, a mají mnoho nabídek pro studenty, které sport baví. Příkořím mnoha vysokoškoláků je dálka od domova, kvůli stěhování blíž univerzitám přichází o pohybové aktivity ve svých městech. Právě proto je dobré, když školy svým studentům různé sportovní aktivity nabízí. Univerzita Palackého není výjimkou. V Hanácké metropoli, a možná i o kousek dál, se skrývá mnoho sportovních míst, za kterými univerzita stojí.

AKADEMIK SPORT CENTRUM

Nejlevnější sportování si studenti mohou užít v Akademik sport centru (ASC UP). Jedná se o program, který nabízí okolo čtyřiceti sportovních aktivit. Funguje to jednoduše – studenti si zařídí průkaz a mohou vyrazit. ASC UP využívá čtyři tělocvičny, loděnici, venkovní hřiště a univerzitní halu, která slouží především Fakultě tělesné kultury UP. Kromě tradičních sportů v programu najdeme i sporty nevšedního charakteru. Řeč je o lukostřelbě, kanoistice, indoor cyclingu či jezdectví. Každoročně se organizují lyžařské zájezdy například do Rakouska nebo Itálie. Novinkou je program Babí léto. Ten měl premiéru v roce 2018. Hlavní náplní je zkouška pohybových, tvůrčích a vzdělávacích aktivit a seznámení se s novými lidmi.

FAKULTA TĚLESNÉ KULTURY

Není překvapením, že nejvíce příležitostí ke sportu lze nalézt právě na Fakultě tělesné kultury. Studenti se tady o pohybu učí, zkoumají ho a zaměřují se taky na zdravý životní styl. Potenciální zájemci si mohou vybrat z osmi zajímavých oborů.

Fakulta se navíc může pyšnit oborem, který je v republice novinkou. Jedná se o obor sportovní specialista – duální kariéra vrcholových sportovců. Nejvíce ho ocení vrcholoví sportovci, kteří se chtějí připravit na svoji druhou profesní kariéru. Výhodou je, že lidé, kteří se sportem živí, mohou získat další vzdělání ještě předtím, než ukončí aktivní kariéru. Výuka je zaměřena na oblast sportovního, kondičního a také mentálního tréninku, nechybí ani témata jako sportovní právo či finanční gramotnost. „Studijní program je unikátní v tom, že má definovaná vstupní kritéria výhradně pro aktivní vrcholové sportovce, a přestože jde o plnohodnotné studium, je organizačně uzpůsobeno tak, aby se sportovci mohli při studiu nadále naplno věnovat svému sportu,“ uvedl garant programu a zároveň děkan FTK UP Michal Šafář.

CENTRUM APLIKOVANÝCH POHYBOVÝCH AKTIVIT

Zásluhou Fakulty tělesné kultury je také Centrum aplikovaných pohybových aktivit (APA). APA primárně podporuje tělesně postižené osoby se speciálními potřebami v jejich snaze o zapojení se do aktivního životního stylu s cílem zlepšení kvality jejich života. Centrum například nabízí půjčení speciálních sportovních pomůcek nebo kurzy lyžování pro osoby s tělesným, zrakovým i sluchovým postižením.

Zasloužilo se také o realizaci programu Paralympijského školního dne. „Jsme tak trochu tím, čím nás chcete mít. Nevíme, jestli to je dobře, či nikoliv, ale jdeme napříč resorty různých ministerstev, napříč různými obory, napříč věkovými skupinami, napříč celým portfoliem speciálních potřeb, napříč všemi podobami pohybových aktivit. Hlavním pojítkem naší činnosti je podpora konkrétních osob se speciálními potřebami v jejich snaze o zapojení do aktivního životního stylu s cílem zlepšení kvality jejich života,“ říká za celý tým Ondra Ješina. APA je zárukou toho, že sportování nemusí být cizí ani lidem, kteří neměli v životě takové štěstí jako jiní.

CENTRUM AC BALUO

Úzce s Univerzitou Palackého spolupracuje Centrum AC BALUO. Toto výcvikové středisko má zázemí v Orlických horách. Pod názvem se skrývá vědecko-technický park, který se mimo jiné specializuje na výzkum a technologii pohybových aktivit. Dále je zaměřený na podporu zdravého životního stylu a prevenci civilizačních nemocí. V nabídce jsou bazény s analýzou pohybu, chytré fitness centrum a TRX studio. Studenti univerzity zde pracují na svých výzkumech, popřípadě sami cvičí v rukou odborníků.

Univerzita Palackého se také podílí na celorepublikových soutěžích. V roce 2021 hostila devatenáctý ročník Českých akademický her. Boje o titul se uskutečnily celkem ve 22 sportech. Reprezentanti byli dokonce účastníci Akademického mistrovství světa nebo světových univerziád. Do celkového hodnocení škol získali během šesti dnů nejvíce bodů reprezentanti domácí Univerzity Palackého.

Sečteno, podtrženo, konečný výsledek je jasný. Univerzita palackého a sport jdou rozhodně dohromady. Nezbývá než popřát sportu zdar, a UPOLu zvláště!

Autor: Adam Kučatý


O dalším studentském spolku na Univerzitě Palackého, který se zaměřuje na sport, si můžete přečíst zde.


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás podpořit? Zavítejte na náš Patreon! Prostřednictvím drobné částky nás můžete měsíčně i jednorázově podpořit a pomoci nám dále se rozvíjet.


Zdroje: upol.cz, acbaluo.cz, apa.upol.cz, hokej.cz, ceskeakademickehry.cz

Foto: shutterstock.com, upol.cz/foto, apa.upol.cz/foto, youtube.com/foto