Ruský brankář bojuje v NHL proti rasismu, v play-off nasadil speciální masku

Lukáš Kuřík

Začátek srpna nám přichystal dosud nejteplejší dny letošního roku. Pokud se potřebujete aspoň na chvíli schladit, možná vám pomůže sledovat pro léto neobvyklý sport. Zámořská NHL se rozhodla dohrát přerušenou sezonu a od prvního srpna zahájila vyřazovací část soutěže. Podobně jako hokej uprostřed horkého léta může mnohé překvapit nový design brankářské masky Alexandra Georgijeva. Gólman týmu New York Rangers na ní totiž kromě týmového loga a barev vyobrazil i někdejšího afroamerického aktivistu Martina Luthera Kinga.


„I have a dream that my four little children…“ Tuto větu a následující pasáž z nejslavnějšího projevu Martina Luthera Kinga si nechal ruský brankář ztvárnit na svou novou masku, se kterou nastupoval v play-off. Vedle úryvku nemůže samozřejmě chybět ani podobizna známého aktivisty a bojovníka za rovnoprávnost. Právě tyto jeho myšlenky, které v posledních měsících znovu výrazně rezonují americkou společností, chce podpořit i Georgiejev, který hodlá svou helmu vydražit v aukci a výtěžkem z ní podpořit aktivistické hnutí Black Lives Matter. Konkrétně prý peníze pomůžou chudým a vyčleněným rodinám Afroameričanů.

Ruský brankář se novou maskou pochlubil na svém Instagramu. Vedle fotek svého nového kusu výstroje napsal, že současné dění zaujatě sleduje a rasismus je velkým problémem současné americké společnosti. Proto se odhodlal k tomuto gestu. „Jeho projev „I Have a Dream“ je stále aktuální i po více než padesáti letech. S každým by mělo být zacházeno stejně, bez ohledu na jeho barvu pleti. O tento ideál musíme usilovat,“ napsal mimo jiné Georgijev.

V samotné NHL nejsou diskuse o rasové diskriminaci nikterak neobvyklé. Přestože Afroameričané tvoří v NHL minoritu, najde se mezi nimi řada ligových hvězd, jako jsou například P.K. Subban, Matt Dumba, Wayne Simmonds či Evander Kane. Právě poslední jmenovaný se nedávno vyjádřil, že rasismus je v nejprestižnější hokejové lize světa přítomný stále. Ke zlepšení poměrů má přispět i nedávno založený spolek hráčů afroamerického původu „Hockey Diversity Alliance“, v jehož čele Kane stojí.

Jedinou vadou na kráse celé myšlenky brankáře Georgijeva je fakt, že tým Rangers skončil již v předkole play-off poté, co hladce podlehl mladému manšaftu Caroliny poměrem 3:0 na zápasy. Kdekdo pravděpodobně předpokládal, že novou masku čeká větší zápasová porce. Tým z New Yorku, který nastoupil k ostrým zápasům teprve na konci července po mnohaměsíční pauze, tak bude opět bez zápasové zátěže. Ruského brankáře však může navzdory tomu hřát fakt, že pomohl přispět na dobrou věc. Kéž by byl jeho sen jednoho dne skutečně naplněn.

Pokud vás zajímá více článků z hokejového prostředí, před pár měsíci jsme pro vás sepsali shrnutí dosavadní cesty českých hokejistů od roku 1999. První díl z této minisérie si můžete přečíst ZDE

Foto: nhl.com