Krumlover: Mladá podnikatelka vkládá lásku do každého svého suvenýru

V centru často navštěvovaného města Český Krumlov najdete mnoho obchůdků se suvenýry. Jeden z nich se ale od ostatních přece jen výrazně liší. Všechny výrobky s krumlovskou tématikou jsou totiž ručně vyrobené a nikde jinde je neuvidíte. Za vším stojí mladá a šikovná Sandra Kocmanová, která nám dovolila do svého malebného krámku s názvem Krumlover nahlédnout.

Obchůdek je zařízen v dřevěném minimalistickém stylu, který není nijak přeplácaný a působí milým dojmem. Na regálech, které uvidíte hned naproti vstupu, je vystavena většina suvenýrů. Ať už se jedná o trička, plátěné tašky, ponožky, sešity či spoustu pohledů a přání, skoro vše, co si můžete v obchůdku zakoupit, je ruční práce Sandry. A pokud ne, výroba zůstává v rodině. „Můj táta je kovář, prodávám tedy občas i nějaký ten jeho suvenýr. Sestra zase krásně vyšívá, takže například tohle triko jsme vyráběly spolu,“ popisuje Sandra a některá z triček mi rovnou ukazuje.

Svršky, o kterých Sandra mluví, jsou sice ze sekáče, ale vyobrazené motivy už jsou její zásluha – výšivky pak práce její sestry. Společně tedy trička tzv. upcyklovaly a vylepšily, jak sama Sandra říká. To, že myslí i na životní prostředí, je v obchůdku poznat na první pohled. Neuvidíte tu například žádné obaly a plastové tašky. Všechny výrobky se prodávají tak, jak jsou, a do ničeho dalšího se už nevkládají. „Lidé mají zbytečně věci, které nepotřebují. Chtěla jsem tomu tedy zamezit. Zároveň jsem chtěla, aby byly suvenýry i praktické. Proto jsem vyrobila například sešity, trička nebo ponožky. Můžete je nosit a používat stále dokola a neleží vám na poličce jen tak,“ vypráví Sandra.

Nad založením svého vlastního obchodu se suvenýry, a to navíc v Krumlově, kde je všeho plno, přemýšlela Sandra už nějakou dobu. „Vždycky jsem si říkala: Krumlov, to je úžasný, sem se něco takového naprosto hodí! A když se najednou objevil tenhle prostor přímo v centru, tak jsem sice potřebovala trochu nakopnout a slyšet: Sandro, teď nebo nikdy… ale pak jsem to riskla,“ vypráví nadšeně mladá podnikatelka.

Suvenýry v Českém Krumlově jsou kapitola sama o sobě. V mnoha obchodech se totiž prodávají různé blyštivé a kýčovité věci, kolikrát dokonce s popiskem „Praha“. Právě to chtěla Sandra změnit, mrzelo ji totiž, že dané výrobky nemají k historickému městu žádný vztah. Krumlov si podle ní rozhodně zaslouží víc.

„Myslím si, že máme krásné historické centrum, kam se tyto věci zkrátka nehodí. Sama hodně cestuji a navštívila jsem plno krásných míst, jako například San Gimignano, které je shodou okolností partnerem města Český Krumlov. Také má podobné historické centrum, ale každý obchůdek svým způsobem zapadá a nijak se neodlišuje. To se mi líbí,“ říká Sandra.

 „Moje největší srdcovka jsou ponožky.“

Nejvíce se podle ní prodává kolekce s domečkama, která je barevná a veselá. Na jedno tričko Sandra překreslila typické krumlovské domy a se stejným vzorem si můžete pořídit i sešit nebo právě zmiňované ponožky. „Moje největší srdcovka jsou ponožky. Trvalo totiž dlouho, než jsem se rozhoupala k tomu je zde mít. Ale jsou podle mého názoru takové milé,“ vysvětluje Sandra.

Kromě toho, že v obchůdku nakoupíte trička, tašky nebo sešity, můžete si vybrat i z velkého množství přáníček či různých oznámení, která Sandra vyrábí přímo na míru a jsou psaná v češtině. Vše vytváří sama, nemá žádné šablony, a každý kus je tak stoprocentní originál: „Výroba jednoho přáníčka od malby až po tisk zabere okolo půl dne. Někdy jsem ale samozřejmě schopna pracovat rychleji. Pokud tedy někdo urgentně potřebuje nějaká přáníčka a není jich na zhotovení moc, jsem schopna je vyrobit co nejdříve.“

A proč nese obchůdek zrovna název Krumlover? Původně se měl krámek jmenovat Krumlove, jakožto spojení Krumlov a anglického slova láska. Tento název byl již ale registrovaný. „Dlouho jsem přemýšlela a byla jsem ve stresu, protože jsem si říkala, jak ho vůbec pojmenuju? Pak mě ale napadlo Krumlover, což je vlastně obdobný název a nakonec mi přišel mnohem lepší, protože odráží to, co bych tu chtěla mít. Obchůdek, který má Krumlov opravdu rád, a je vidět, že věci, které tu mám, jsou opravdu krumlovské,“ dodává na závěr Sandra.

Do budoucna plánuje vyrábět také krumlovské pexeso, omalovánky pro děti nebo dětská trička. Sandra sídlí se svým obchůdkem přímo v historickém centru města, konkrétně v ulici Latrán. Otevřeno má každý den kromě pondělí. Pokud tedy plánujete v dohledné době cestu do Českého Krumlova, nebo jste jen neměli příležitost obchod Krumlover navštívit, rozhodně tuto zastávku ze svého cestovního plánu neškrtejte a přijďte si prohlédnout to, co opravdu nikde jinde neuvidíte.

Autor: Radka Kmochová