Jeden svět: Festival nabídl Kvíz Václava Havla, který by si i sám bývalý prezident užil

Hospodské kvízy se v posledních letech těší velké popularitě. S tužkou v ruce rádi chodí do restaurací potrápit svou paměť snad všechny věkové kategorie. Soutěžení a setkávání se u oblíbeného drinku lidi spojuje. Nejvíce se pak vztahy utužují, když se členové týmu nemohou shodnout na správné odpovědi na otázku. V takovém případě je nutné nezapomínat na lidská práva. A právě v rámci lidskoprávního festivalu Jeden svět se 3. dubna v Olomouci konal hospodský kvíz.

Jak přicházím k pivnici Kateřinské 10, říkám si, že lepší místo pro dnešní kvíz nemohlo být vybráno. Zahrádka osvícená velkými žárovkami působí útulně. Nenápadně se schovává za gotickým kostelem svaté Kateřiny. Mrzí mě, že na sezení venku je ještě poměrně chladno. Do pivnice ze zahrádky vedou tři schůdky. Úplně stejně jako se zpívá ve znělce kultovního seriálu Hospoda. A tam se do oblíbeného podniku vcházelo snadno, ale cesta ven byla náročná.

Já jsem schůdky seběhla docela brzy. Polovina pivnice vyhrazená pro účastníky kvízu zatím zeje prázdnotou. Vybírám pro svůj tým tedy nejbližší stůl a sleduji, jak dveřmi organizátoři Jednoho světa postupně do restaurace vnáší techniku i odměny pro vítěze. Mám čas zajímat se o to, proč dnešní kvíz nese přízvisko Kvíz Václava Havla. Ptám se, zda nás čekají otázky o životě bývalého prezidenta, nebo zábava, které by Václav Havel býval byl rád součástí. A správně jsou podle organizátorů obě moje domněnky. 

Václav Havel byl příznivcem inteligentní zábavy, společnosti a dobrého pití. Na dnešní akci by mu tedy nemohlo nic chybět. Navíc kvíz bude obsahovat témata, která byla osobnosti bývalého prezidenta blízká. Dohromady se budeme zamýšlet nad 50 otázkami z deseti různých tematických okruhů, jež ještě moderátor doplní o pět tipovaček. Týmy s největším počtem získaných bodů si poté budou moct přebrat ceny darované sponzory festivalu. 

Zájemců o vítězné ceny sedí v Kateřinské před začátkem kvízu víc než dost. Týmy se skládají ze dvou až deseti členů. Všichni jsou vzorně vybaveni propiskou, záznamovým archem i pivem či vínem. To napovídá, že se hraje o všechno. Kvízy vždycky vytváří zajímavou atmosféru. Sice se při nich soupeří, ale všichni si hlavně užívají společnou aktivitu. A to včetně občasných hádek. Z vedlejšího stolu slyším, jak se manželský pár pře o tom, jaké bylo pořadí premiérů za doby prezidentské vlády Václava Havla. Právě on samotný je jedním z témat.

Nejpočetnější tým schválně na celou pivnici vykřikuje špatné odpovědi. Nejlépe si vede v okruhu o alkoholu. Nemám jim co vyčítat, já správně odhadla jen procenta alkoholu ve finské vodce. A i tam šlo pouze o štěstí. Před prohrou mě zachraňují otázky na téma psi. Bez problému poznám vipeta i laponského psa. Na okamžik cítím hrdost. Ona mě ale zase přejde. Václava Havla bych v tomto okruhu asi nepřekonala. Několikrát se nechal zvěčnit s kníračkou Ďulou. Fenka bývá považována za jednoho z nejslavnějších prezidentských psů. Pohladila si ji dokonce i zesnulá britská královna Alžběta II.

Ale my tady hrajeme a přichází poznávačka hudebních ukázek. Všechny písně mají společného jmenovatele – protiválečné naladění. Nechybí Zombie od The Cranberries pojednávající o bombových útocích ve Warringtonu. Tu poznává snad každý. Je tak nabitá emocemi, že se nedá zapomenout. Těžko říct, zda zrovna tato skladba byla blízká i bývalému prezidentovi. Nicméně proti zbytečným válkám a útokům se stavil jednoznačně. Dokud nebyla v sázce obrana národní svobody, jednalo se o zarytého pacifistu.

Po sečtení bodů někteří odcházejí s cenami, jiní jen s příjemným zážitkem. Za celý večer nedošlo na žádná dramata, nikdo nezapomněl na svou lidskost. Právě tu Jeden svět každoročně připomíná. Festival se koná ve 48 městech po celé České republice. Skrze filmy i doprovodný program seznamuje návštěvníky jak mezi sebou, tak s osudy lidí žijících v nejrůznějších podmínkách v nejodlehlejších koutech světa. Za výchovu k lidským právům získal Jeden svět čestné uznání organizace UNESCO. 

Autor: Vendula Berčková


Zajímá vás osobnost Václava Havla? Přečtěte si rozhovor s Václavem Malým, moderátorem protestů a demonstrací, který se o ní taktéž zmiňuje.


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás nějak podpořit? Prostřednictvím drobného příspěvku na náš transparentní účet můžete jednorázově či pravidelně pomoci Dobrým Zprávám se i nadále rozvíjet.


Zdroj: jedensvet.cz

Foto: Vendula Berčková, jedensvet.cz, ČTK

Příspěvek vytvořen 30

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy