Hora jako otevřená bible. Polský umělec tvořil sochy pro egyptský klášter

Polský sochař Mario, celým jménem Mariusz Dybich, původem z Krakova dokončil po více než dvaceti letech sochařskou práci pro egyptský klášter svatého Šimona. Vrchol kopce nyní zdobí jeho 70 soch, které vypráví biblické příběhy. Mario sám říká, že se k sochařství dostal náhodou, a to tak, že ho právě místní farář požádal, aby „horu přeměnil v otevřenou bibli“.

Otec Saaman a Mario se poznali v 90. letech, kdy se mladý Polák do Egypta dostal v rámci vzdělávacího projektu, a jako zanícený a pyšný křesťan chtěl v klášteře sloužit Bohu. Právě v té době Maria otec Saaman požádal, aby horu proměnil v otevřenou bibli. Mario, i přesto, že se sochařstvím neměl doposud žádné zkušenosti, se úkolu zhostil a během několika dní vytvořil svou první sochu. Ta vyprávěla příběh zázraku, při kterém Šimon koželuh v 10. století pohnul horou Mokattám, aby dokázal sílu křesťanské víry. Klášter se jmenuje právě po něm. Díky tomu umělec přes dvě desetiletí tvořil sochy pro klášter, a dokonce je tesal přímo do skály. Nyní své poslední dílo v koptském klášteře dokončil.

Mario sám říká, že před setkáním s otcem Saamanem netušil, že umí vytvářet sochy. Svou práci prezentuje jako vyprávění duchovních příběhů hory, na které klášter stojí, a křesťanství obecně. Také dodává, že chce, aby jeho dílo žilo pro další generace. „Věřím, že mě na toto místo poslal Bůh.”

Veledílo v chudinské čtvrti 

Egyptský klášter svatého Šimona se nachází ve skále na vrcholu kopce Mokattám, který leží na okraji Káhiry. Stavba byla zahájena na počátku 70. let, kdy tuto lokalitu navštívil současný farář Saaman a rozhodl se zde utvořit místo uctívání.

Dostat se ke svatému Šimonu je možné pouze přes čtvrť Zabbalínů, jejichž prací je třídit káhirský odpad. Cestu tedy lemují hromady odpadků, a místu se tak přezdívá „město odpadků”. „Pro mnohé je překvapující vidět Evropana, který touží opustit svou zemi kvůli práci v chudinské čtvrti,“ říká Mario.

I přesto, že je ke klášteru celkem nesnadný přístup, navštíví ho každý týden na tisíce lidí, kteří sem míří za bohoslužbami či jinými slavnostmi koptské pravoslavné komunity, což je křesťanská menšina, ke které se hlásí asi deset procent obyvatel Egypta.

Za přibližně 23 let vytvořil Mario 70 soch inspirovaných biblickými příběhy, které se rozprostírají v sedmi jeskyních koptského komplexu. „Klášter je teď veledílo,” dodává k dokončení Mariových soch otec Saaman.

Autor: Gabriela Kokešová

Zdroj: www.irozhlas.cz

Příspěvek vytvořen 665

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy