La Casa de Papel láká na velkou seriálovou loupež

Ve španělštině La Casa de Papel, anglicky Money Heist nebo česky Papírový dům. To je název seriálu, který doslova pohltil celý svět. Po velmi dlouhou dobu se jednalo o nejsledovanější neanglicky mluvící seriál na Netflixu. La Casa de Papel nepřiláká žádným hvězdným obsazením.  Álvaro Morte, Úrsula Coberó, Alba Flores nebo Darko Peric. Asi málokdo z nás tyto herce před sledováním Papírového domu znal. A přesto se dá říci, že tito herci svou velkou seriálovou loupeží dobyli svět.  

První dvě série tohoto španělského fenoménu odvysílala televizní stanice Antena 3. Seriál se následně přesunul na streamovací platformu Netflix, kde mohou diváci zhlédnout všech pět sérií. Seriál končí druhou loupeží v páté sérii, pokračovaní se však pravděpodobně nedočkáme. Jako bonus Netflix nabízí dokument o tom, jak se seriál natáčel. Autorem La Casa de Papel je v našich končinách nepříliš známý španělský scénárista a režisér Álex Pina. Kromě jiného tento seriál také proslavil italskou lidovou píseň Bella Ciao, která má na Spotify přes 150 milionů přehrání. Úvodní píseň seriálu My Live Is Going On se taktéž stala celosvětovým hitem. Epizodní role v seriálu si zahráli dokonce i některé osobnosti jako světoznámý fotbalista Neymar, který je právě velkým fanouškem celého seriálu.

Napínavý příběh zahalený pod maskou Salvadora Dalího

V prvních dvou sériích seriálu La Casa de Papel se seznamujeme se skupinou lidí na okraji společnosti s přezdívkami nejrůznějších světových měst. Od muže jménem Profesor dostane tato skupina plán na vyloupení Královské španělské tiskárny cenin. Plán loupeže je promyšlený do těch nejmenších detailů. Vše je naplánováno do posledního kroku tak, aby se nic nemohlo pokazit. Ale přesto ne vždycky jde všechno přesně podle plánu.

Třetí série začíná spokojeným životem všech aktérů předchozí loupeže. Jedna z postav však brzy upadá do rukou policie. S cílem osvobodit svého kamaráda, přítele a parťáka se všichni znovu setkávají a pod vedením Profesora se rozhodnou vykrást rovnou Španělskou národní banku.

Dramatický příběh Profesorovy party absolutně pohltí svým dechberoucím tempem. Seriál udržuje diváka v neustálém napětí nejrůznějšími dějovými zvraty. Když už má divák pocit, že se tato zlodějská parta ocitla v koncích, téměř pokaždé tyto těžké situaci otočí ve svůj prospěch díky naprosto dokonalému plánu. Bohužel zrovna tento aspekt mi v některých částech seriálu připadal až příliš nereálný a neautentický. Bohužel to je následkem toho, že scénář byl psán až v průběhu natáčení, což je rozhodně zajímavý, avšak velmi nezvyklý postup. Na dramatičnosti seriálu přidává i to, že se tvůrci nebojí obětovat některé z hlavních postav ve prospěch příběhu.

Samozřejmě i v tomto příběhu zasahují mezilidské vztahy a emoce, které loupež značně komplikují. V průběhu celé akce se také dozvídáme životní příběhy jednotlivých členů této zločinecké party. Příběhem La Casa de Papel provází vypravěč, a tím je jedna z hlavních postav s přezdívkou Tokio.  

Dabing nebo originál? 

Seriál lze zhlédnout také s českým dabingem, který není vůbec špatné kvality, avšak mně se osvědčilo sledovat seriál v originálním znění s českými titulky. Na první pohled se může zdát, že čeština nebo angličtina jsou jasnou a logickou volbou, ale původní španělština seriálu přidává velmi zajímavý impuls. Právě kombinace španělštiny a španělského prostředí vás vtáhne do děje ještě hlouběji.

Já osobně jsem seriálu dlouhou dobu odolával. Svůj první díl jsem si pustil, když už byly vydány čtyři série. Svého rozhodnutí jsem absolutně nelitoval. Všechny čtyři série jsem doslova zhltl na jediný zátah a nemohl jsem se ani dočkat poslední páté série, která příběhy Berlína, Tokia, Palerma a dalších ukončila.

Autor: Dominik Tatarka


Láká vás kriminální tématika? Co takhle tip na další skvělý kriminální seriál z dílny Netflixu? Recenzi seriálu Mindhunter si můžete přečíst zde.


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás podpořit? Zavítejte na náš Patreon! Prostřednictvím drobné částky nás můžete měsíčně i jednorázově podpořit a pomoci nám dále se rozvíjet.


Zdroje: besthdwallpaper.com, medium.com

Příspěvek vytvořen 11

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy