RECENZE: Seriál Mindhunter vleze do hlavy sériovým vrahům

V sedmdesátých letech dvacátého století vzniká ve Federálním úřadu pro vyšetřování (FBI) nová jednotka, která má za úkol vytvořit psychologický profil sériových vrahů. Dvojice agentů, která objíždí federální věznice a mluví s usvědčenými vrahy, se zpočátku potýká s nedůvěrou, později se ale společně stanou geniální detektivní jedničkou. Mindhunter je další detektivní seriál z dílny Netflixu, který se inspiroval skutečnými zločiny.

Spíše než na napětí a násilí sází Mindhunter na atmosféru silných a občas temných dialogů s usvědčenými sériovými vrahy. Kromě toho se můžete těšit na skvělé výkony herců, jejichž postavy se v průběhu dvou sérií vyvíjejí i v osobní rovině, a senzačně zpracovanou atmosféru tehdejších Spojených států amerických.

Dvě hlavní postavy představují agenti FBI Holden a Bill, kteří jako první rozpoznají potenciál psychopatických vrahů. Spojí se s univerzitní psycholožkou Wendy a společně uskutečňují sérii rozhovorů s těmi nejhoršími pachateli, aby vypracovali jejich psychologický profil. Ostatně i pojem sériový vrah vznikne v první sérii.

Ačkoliv se jejich metody zdají okolí nejdříve přinejmenším neobvyklé, agentům se podaří díky své práci pomoci při vyšetřování několika vražd. V průběhu první série se tak stanou uznávanou a vyhledávanou jednotkou FBI. V druhé sérii již svoje metody plně aplikují při vyšetřování vražd černošských dětí. Tady se ale ukáže, že psychologický profil ještě zdaleka vraha za mříže nedostane.

Sérioví vrazi jsou práce na plný úvazek

Vyslýchání psychopatů a masových vrahů musí časem zasáhnout i do osobního života hlavních hrdinů. Agent Holden se z pracovitého a uťáplého policisty stane geniálním, ale samolibým a občas arogantním detektivem, kterého sérioví vrazi až nezdravě fascinují. Jeho kolega Bill řeší problémy s adoptivním synem. Ten je nemluvný a časem začne až příliš odpovídat profilu deviantů.

Psycholožka Wendy se potýká s nedůvěrou svých kolegů z univerzity. Těm přijde její práce poněkud zvláštní a zbytečná. Navíc se snaží v FBI skrývat svoji skutečnou sexuální orientaci a tiše trpí občasné homofobní poznámky. Do seriálu se navíc dokonale promítne i atmosféra amerického města v sedmdesátých a osmdesátých letech minulého století, která každého diváka doslova přenese v čase.

Část má na svědomí hvězdný režisér

Na celé minisérii se částečně podílel světoznámý režisér David Fincher. Ten je mimo jiné autorem hvězdných snímků jako Klub rváčů, Zodiac nebo Sedm, a tak mu temné kriminální drama sedlo jako ulité. Ačkoliv sám režíroval jen prvních pár dílů, jeho rukopis je patrný v celé sérii.

Mindhunter je dalším detektivním seriálem, který vychází ze skutečných zločinů. Hlavním námětem jsou ale jednotlivé rozhovory s usvědčenými zločinci a výzkumná práce týmu. Agenti si jen občas odběhnou k řešení vražd, kde se snaží využít svoji náročnou práci. Celý příběh je tak ucelený, chytlavý a skvěle zpracovaný, a proto se brzy dočkáme třetí série.

Autor: Tereza Stará


Kriminální téma je poměrně atraktivní a zajímá nemálo lidí, pokud mezi ně patříte i vy, tak v dřívějším článku jsme pro vás vypsali řadu českých podcastů, které se právě zločiny zabývají.


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás podpořit? Zavítejte na náš Patreon! Prostřednictvím drobné částky nás můžete měsíčně i jednorázově podpořit a pomoci nám dále se rozvíjet.


Foto: csfd.cz, netflix.com

Příspěvek vytvořen 57

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy