Českému lvu letos dominoval film Zátopek. Večer se nesl v modrožlutých barvách

V sobotu 5. března se uskutečnilo slavnostní předávání filmových cen Český lev. Prestižní ocenění se uděluje už od roku 1993 a letošní ročník jednoznačně ovládl film Zátopek. Odnesl si nejvíce cen, a to až v osmi kategoriích. Letošní Český lev byl ale speciální hned z několika důvodů. Jeho organizátoři se rozhodli projevit úctu Ukrajině a celý večer byl laděný do modrožlutých barev – od šatů, trikolór na hrudi až po výzdobu sálu v Rudolfínu. Součástí byly i dojemné proslovy umělců, kteří se současnou situací velmi soucítí.

Akademici hodnotili třicet dva celovečerních hraných filmů a udělovali křišťálové sošky lva v jednadvaceti kategoriích. Mezi nejočekávanější části večera vždy patří cena za nejlepší film, režii, herečky a herce v hlavní a vedlejší roli.

Celý slavnostní večer byl zahájen vtipnou scénkou bývalého moderátora Českého lva Václava Kopty a Jiřího Havelky. Jiří Havelka se postaral také o moderátorskou část tohoto ročníku. Zábavnou složku zajistil také herec a účastník bývalé řady Star dance Zdeněk Godla, který předával cenu za nejlepší kostýmy.

Lev v Okupaci

Pro cenu za nejlepší herečku ve vedlejší roli si přišla Antonie Formanová za film Okupace, čímž celé předávání odstartovala. Celovečerní snímek Okupace je příběh o tom, jak nedlouho po vpádu sovětských vojsk do Československa přijde opilý ruský voják do divadelního baru. Celý příběh je metaforou tehdejšího začátku normalizace a tehdejší české povahy. Okupace patřila mezi nejúspěšnější nominované. Stejně jako film Zátopek získala třináct nominací a měla velmi slibné šance na výhry. Film uspěl dále v kategorii nejlepší scénář a hudba k filmu.

Další významné snímky a s nimi spojení umělci tohoto ročníku byl Muž se zaječíma ušima, Atlas ptáků, Chyby a Zátopek. Všech pět bylo nominováno na výhru v kategorii nejlepší film.

Zátopek boduje

Největší pozornosti se jednoznačně dostalo filmu Zátopek režiséra Davida Ondříčka. Jedinečný příběh o Emilu Zátopkovi, jeho vrcholové kariéře a všech možných útrapách spojených s tehdejším režimem získal osm ocenění.

Zátopka ve filmu ztvárnil Václav Neužil, který si odnesl křišťálovou sošku za nejlepšího herce v hlavní roli. Dále snímek získal cenu za nejlepší režii, zvuk, kameru, střih, scénografii a masky.

Vrcholem večera bylo vyhlášení nejlepšího filmu. I tuto poslední kategorii ovládl Zátopek a zasloužil si tak velkolepý potlesk ve stoje. Dojemným proslovem rozněžnil publikum právě Václav Neužil, který ve své děkovací řeči zmiňoval především režiséra Davida Ondříčka: „Ty jsi mi otevřel dveře, které nejen že jsem se bál otevřít, ale ani jsem nevěděl, že ve mně existují. Já jsem se ten den přestal stydět a moc ti za to děkuji.“

Český lev pro Ukrajinu

Organizátoři se vzhledem k okolnostem rozhodli pro významný krok. V rámci podpory Ukrajiny se celá událost uskutečnila v modrožlutých barvách. Zrušila se také společenská část večera. Podle organizátorů, se krize na Ukrajině významně dotýká všech, a proto jim přišlo správné i předávání cen přizpůsobit současné situaci a projevit úctu.

„Rozhodli jsme se také uspořené finance věnovat těm, kteří je v tuto chvíli nejvíce potřebují,“ uvedl prezident České filmové a televizní akademie Ivo Mathé.

V úvodu celého večera vystoupil ukrajinský velvyslanec Jevhen Perebyjnis a ředitel organizace Člověk v tísni Šimon Pánek. Pronesli krátké proslovy o současné situaci a poděkovali za nynější solidaritu občanů České republiky. Na konci večera bylo oznámeno, že se skrz DMS vybralo neuvěřitelných 5,6 milionů korun.

Autor: Tereza Bartusková


Film Zátopek neslavil úspěch jen na Českém lvu. O tom, jak se mu dařilo na Oscarech, si můžete přečíst zde.


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás podpořit? Zavítejte na náš Patreon! Prostřednictvím drobné částky nás můžete měsíčně i jednorázově podpořit a pomoci nám dále se rozvíjet.


Zdroj foto: Font.cz, novinky.cz

Příspěvek vytvořen 22

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy