O Oscara poběží i český Zátopek

Český snímek Davida Ondříčka, jenž letos v srpnu odstartoval 55. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech, nese název Zátopek a zabojuje o prestižní cenu Oscar. Rozhodla o tom Česká filmová a televizní akademie (ČFTA), která vybírala z třinácti hraných, dokumentárních i animovaných filmů. Zda Zátopek uspěje před americkými kritiky, či nikoli, se dozvíme 27. března 2022.

Když nemůžeš, přidej! Legendární věta českého, čtyřnásobného olympijského vítěze, která se dostala do podvědomí všech běžců i neběžců. Dnes už málokdo pochybuje o tom, kdo byl Emil Zátopek. A právě jeho život popisuje stejnojmenný film režiséra Davida Ondříčka. 

„Je to téměř klasický příběh outsidera a v podstatě ne příliš talentovaného sportovce. Zároveň je to příběh člověka s ohromnou vůlí a touhou vyhrávat, zarputilého a nezlomného, který se stal legendou. Osamělého, přemýšlivého běžce a zároveň veselého mluvky, který touží po obdivu. Atleta s obrovskou touhou porazit své soupeře, pro kterého však bylo přátelství více než vítezství,“ uvádí ke svému dílu Ondříček pro Aktuálně.cz.

U zrodu filmu, nad kterým uvažoval několik let, však nestál sám. Na scénáři spolupracoval společně s Alicí Nellis a Janem P. Muchowem. Do hlavní role následně obsadil Václava Neužila a Emilovu manželku, Danu Zátopkovou, ztvárnila Martha Issová. Společně ve snímku poukazují na atletovu zdárnou kariéru běžce, od jeho vzestupu při prvních vítězstvích, přes olympijské úspěchy až po jeho konec v soutěžích. Nechybí ani vylíčení vztahu, jenž mezi sebou měli, a politického postavení v tehdejší době.

„Zátopka jsem v sobě hledal usilovně několik let,“ prozradil Neužil pro Českou televizi a vtipně dodává, že před natáčením filmu neuběhl ani kilometr. Vedlejší role si připisují také James Frecheville nebo Robert Mikluš.

Jelikož pandemická situace neumožňovala vstup na kulturní akce, film se na plátna českých kin dostal až 26. srpna – skoro rok po jeho natočení a plánovaném zveřejnění. O necelé dva měsíce později, tedy 11. října, rozhodla ČFTA, stojící za udílením cen Český lev, že právě Zátopek by měl zabojovat o cenu Akademie filmového umění a věd – konkrétně v kategorii Nejlepší zahraniční film.

Hlasování české akademie probíhalo od 27. září do 8 října. Mezi kandidáty byly také filmy Atlas ptáků nebo Myši patří do nebe. Předávání příštích Oscarů by mělo proběhnout 27. března 2022 v Los Angeles. Zda se Zátopek dostane do nominace nám bude známo 8. února 2022. 

Oscarové Česko

V letošním roce vyslali akademici za Českou republiku drama Šarlatán režisérky Agnieszky Hollandové. Ten však zůstal jen v užší nominaci. Poslední soška, která putovala do Česka, byla za film Kolja režiséra Jana Svěráka v roce 1997. V dřívější době byla cena udělena také za zfilmovaný román Ostře sledované vlaky Jiřímu Menzelovi nebo také režisérům Jánovi Kadárovi a Elmarovi Klosovi za československý film Obchod na korze. Do užšího výběru se dostaly i filmy Vesničko má středisková nebo Obecná škola

Autor: Veronika Turková


Studentský Oscar také po letech zamířil do Česka! Jaký snímek jej získal v roce 2019? Dočtete se v našem článku.


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás podpořit? Zavítejte na náš Patreon! Prostřednictvím drobné částky nás můžete měsíčně i jednorázově podpořit a pomoci nám dále se rozvíjet.


Zdroj: filmovaakademie.cz, aktualne.cz, ceskatelevize.cz

Zdroj foto: aktualne.cz/Falcon

Příspěvek vytvořen 21

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy