Ondřej Havelka, režisér, scénárista, herec, swingový hudebník, tanečník a zpěvák

Štěpánka Kotrbová

„Nebyl to můj cíl režírovat celovečerní filmy, ale tahleta věc přišla tak dost nečekaně. Už je to teda dávno, kdy jsem si přečetl knížku Miloše Urbana Hastrman a byl jsem nadšený. Tehdy jsem si říkal, že by to mohl být hezkej film,“ říká režisér Ondřej Havelka, jehož filmový debut Hastrman přišel tento týden do kin.

 

„Důležitý je i podtitul filmu –  člověk ve zvířeti, zvíře v člověku. Protože jsem přesvědčen. Že v každém z nás to zvíře je. Akorát s ním člověk buď bojuje, nebo nebojuje.“
V Ondřeji Havelkovi se takové zvíře také mnohdy probouzí. Ať už swinguje, zpívá a stepuje s jeho Melody Makers, hraje ve filmovém Saturninovi nebo režíruje operní, činoherní, baletní inscenace nebo film Hastrman.

Ondřej Havelka – režisér, hudebník, scénárista a herec. Zdroj: zizkovskelisty.cz

Narodil se v říjnu roku 1954 v Praze do rodiny herečky Libuše Havelkové a hudebního skladatele a profesora AMU Svatopluka Havelky. Po studiích herectví na pražské DAMU začal studovat operní režii na brněnské JAMU. Po absolvování DAMU působil v divadle Ypsilon.

Havelka je uměleckým ředitelem a frontmanem orchestru Ondřej Havelka a jeho Melody Makers, který spolu s kapelníkem Karlem Majerem založil v roce 1995. Zabývají se autentickou interpretací populární hudby období raného a vrcholného swingu od počátku let třicátých až k raným letům čtyřicátým. Pestrý repertoár zahrnuje atraktivní skladby širokého žánrového spektra, sweet and hot, od hollywoodských muzikálů až po vrcholná čísla swingových big-bandů. K autenticitě jim napomáhají typické dobové způsoby, počínaje kostýmy, účesy interpretů, dobové nástroje a celkovou režií představení konče.

 Vůbec nic nemá smysl, když to neswinguje aneb Ondřej Havelka a jeho Melody Makers dávají Perly swingu

Ondřej Havelka stojí za řadou úspěšných inscenací, ať už baletních, činoherních, muzikálových či operních. Mezi nejznámější operní patří hokejová opera Nagano, Smetanova Prodaná nevěsta a Příhody lišky Bystroušky od Leoše Janáčka, kterou mohou diváci shlédnout v aktuálním repertoáru Národního divadla. Z činoherní za zmínku stojí Muži v ofsajdu, Saturnin, Zločin v Posázavském Pacifiku a nejnovější V rytmu swingu buší srdce mé, pocta Jiřímu Traxlerovi, ve kterém účinkuje jeho Melody Makers. Oblíbené představení uvádí Národní divadlo a je vyprodané na měsíce dopředu. Muzikálové inscenace režíroval zatím tři – La Caffeteria pro divadlo Studio Ypsilon, Tenhleten Manhattan pro Divadlo Reduta a pro Hudební divadlo Karlín představení Má férová Josefína. Pro Národní divadlo režíroval baletní inscenaci Zlatovláska.

Herec Jiří Lábus a režisér Ondřej Havelka na natáčení filmu Hastrman. Zdroj: ceskatelevize.cz

Věnuje se nejenom divadelní, ale také režii filmové. Kupříkladu Zdravý nemocný Vlastimilený Brodský, Originální pražský synkopický orchestr nebo Perla baroka o zámeckém barokním divadle v Českém Krumlově.

Ondřeje Havelku už řadu let pojí přátelství s nejznámější českou mezzosopranistkou Magdalenou Koženou, o které natočil dva dokumentární filmy. V roce 1995 to bylo Mezzosoprano Magdalena Kožená, a v roce 2008 Magdalena. Společně s Koženou a s jeho Melody Makers nahráli také album Cole Porter a vyjeli na turné.

S Magdalenou Koženou na společném turné s orchestrem Ondřej Havelka a jeho Melody Makers. Zdroj: kozena.cz