Prestižní ocenění putuje do Česka. Titul Evropský strom roku získala Chudobínská borovice

Petra Čiklová

Evropským stromem roku 2020 se stala 350 let stará borovice, která se nachází v dnes již zaniklé obci Chudobín, v kraji Vysočina. „Královna“ nebo „strážkyně zatopeného údolí“, jak se borovici přezdívá, se může pyšnit 47 226 hlasy, s nimiž v soutěži porazila ostatních 15 vybraných evropských stromů. Starosta obce Vír Ladislav Stalmach před začátkem soutěže prohlásil, že za každý získaný hlas v soutěži se vysadí jeden strom v okolních lesích. Slavnostního ceremoniálu se ale lidé nedočkali, jelikož musel být kvůli koronavirové pandemii zrušen.

Poprvé v desetileté historii soutěže Evropský strom roku se může Česká republika radovat z prvenství. Chudobínská borovice, která se tyčí na skalnatém výběžku levého břehu Vírské přehrady je pojmenovaná podle dnes již zatopené obce Chudobín, jenž byla obětována ve prospěch výstavby vodní nádrže. Za svou 350letou existenci zažila mnoho, od zrušení nevolnictví přes obě světové války až po sametovou revoluci. O tomto majestátním stromu se také traduje pověst, podle které pod ním v noci hraje čert na housle.

Díky velké podpoře fanoušků vyhrála „strážkyně zatopeného údolí“ národní kolo a v hlavní soutěži se umístila na krásném prvním místě se 47 226 hlasy. S odstupem necelých 20 tisíc hlasů následoval chorvatský jinan z Daruvaru. Třetí příčku obsadil osamělý topol z Ruska.

Mikroregion se společně se starostou Víru již předem dohodl, že za každý získaný hlas vysadí nový strom v okolních lesích. „Vše bylo naplánováno s nějakými návaznostmi, které koronavirus naprosto zrušil. Na 19. dubna jsme měli naplánovaný víkend pro dobrovolníky, kdy by se přes den sázelo a večer by se uskutečnil kulturní program. Teď zkrátka vyčkáváme až se situace uklidní a uvidíme, jestli se nám podaří naskočit zpět na tu vlnu nadšení, nebo bude mít svět úplně jiné starosti,“ sděluje starosta obce Vír Ladislav Stalmach.

Borovici do soutěže přihlásil někdejší obyvatel obce Chudobín Milan Peňáz. V Chudobíně strávil dětství a kolem borovice chodíval každý den do školy. „Jsou možná stromy krásnější, větší, mohutnější a starší, ale málokterý jiný strom dominuje okolní krajině takovou prostou krásou, přesvědčivostí, graciézností jako právě ona. A její příběh je neobyčejně silný,“ popisuje svůj vztah k borovici pro idnes.cz Peňáz.

Letošní anketa o evropský strom roku zaznamenala celkem 285 174 hlasů. Kvůli šíření nemoci COVID-19 se slavnostní ceremoniál musel bohužel zrušit. Vyhlašování cen tak proběhlo pouze online přes platformy YouTube a Facebook Evropského stromu roku. „Na vyhlášení jsme se moc těšili. Vývoj ohledně koronaviru však postupně z oslav ukrajoval a ukrajoval, až z nich nezbylo vlastně nic. To nás dost mrzelo. Když 17. března ze záznamu vyhlásili výsledky, přijímali jsme to s rozporuplnými pocity. Pak se ale na sociálních sítích rozjela opravdová smršť reakcí, samozřejmě velmi pozitivních, takže ten večer byl nakonec velmi příjemný,“ popisuje svoje pocity po vyhlášení výsledků starosta Stalmach.

Od 21. března mohou lidé opět nominovat své oblíbené stromy do nového národního kola ankety Evropský strom roku, a to prostřednictvím portálu www.stromroku.cz.

Foto: aktualne.cz, archiv Ladislava Stalmacha