Hudebníci ve Španělsku hráli květinám. Ty nahradily diváky

Květiny nahradily v barcelonské opeře diváky. Koncert s názvem Concierto del Bioceno měl za úkol ukázat, že jsou rostliny a příroda stejně důležité jako lidé, protože bez nich bychom se neobešli.

Před začátkem zaznělo v koncertním sále tradiční upozornění ohledně vypnutí mobilních telefonů a zákazu fotografování. Poté už se celé představení neslo v krásném duchu, bez přítomnosti lidského publika. Květiny byly jedny z nejvděčnějších diváků a vše se obešlo bez šustění obalů od bonbónů nebo jiného vyrušování.

Celkem 2292 květin tak mělo možnost si vyslechnout hudební vystoupení smyčcového kvartetu. Za celou akcí stojí umělec Eugenio Ampudia, působící v Madridu, který má na svém kontě již několik uměleckých cen a v roce 2008 byl vyhlášen jako nejlepší španělský žijící umělec. „Koncert byl živě přenášen proto, aby si jej mohly vyslechnout i květiny, žijící ve španělských domácnostech, nikoliv lidé,“ vyjádřil se Ampudia.

Podle španělského deníku La Vanguardia je tato událost nejvýznamnějším ekologickým počinem, který se udál od doby, kdy švédská aktivistka Greta Thunberg přeplula oceán, aby se zúčastnila klimatické konference v New Yorku.

Ampudia celou událost vymyslel jako reakci na období karantény, kterou celý svět prožíval kvůli probíhající pandemii. Po devadesáti dnech, které strávil zavřený ve svém domově, si uvědomil, že je potřeba více než kdy jindy opět se propojit s přírodou a se všemi živými entitami na naší planetě.

Na dodání květin spolupracovala firma Flores Navarro a vše bylo promyšleno do posledních detailů. Každá z květin měla svou vlastní vstupenku, ve které bylo i konkrétní číslo sedadla, a po skončení vystoupení se z reproduktorů nesl zvuk, který květiny vydávají při pohybu a který byl nahrán předem, aby si mohli umělci poslechnout i zasloužený aplaus.

Autor: Tereza Hrubá


Ani v Česku jsme se neobešli bez tak trochu netradičních koncertů. Během karantény vznikl projekt Pod okny, který přinesl českou hudbu seniorům „až domů“.


Foto: La Vaguardia, 7días

Příspěvek vytvořen 665

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy