Upravená zahrada vily v Ivančicích nabízí místo pro odpočinek i sport

Ema Švingerová

Proměna ze zarostlé, nevyužité zahrady na místo stvořené pro odpočinek a relaxaci. To se podařilo během několika měsíců vytvořit v zahradě patřící k vile Panowských v Ivančicích u Brna, která byla nově po rozsáhlých úpravách otevřena veřejnosti. Ty zahrnovaly nejen změny v terénu, ale i rekonstrukci místní kapličky a vybudování venkovního sportoviště.

Venkovní sportoviště

Zahrada se nachází u vily Panowských, kteří byli vlivným mlynářským rodem v Rakouském císařství a později v Rakousko-Uhersku. Jeden z nejznámějších členů této rodiny byl Karl Panowsky, který byl poslancem Říšské rady a Moravského zemského sněmu a v roce 1866 se stal starostou Ivančic. Rodina tedy měla k okolí vždy blízký vztah.

Dlouho nevyužívaný prostor před pěti lety získalo do vlastnictví město, a tak započal první krok její postupné přeměny. Zároveň se nachází i kousek od parku Réna, ve kterém už proběhlo několik rozsáhlejších úprav, jako třeba oprava rozhledny, a nová zahrada tak zapadá do konceptu i tohoto místa. Cílem bylo především zpřístupnit prostor veřejnosti, a to nejen místním obyvatelům, kteří získali ve svém okolí novou oázu klidu, ale i návštěvníkům z jiných koutů Česka.

Kaplička

Ze zarostlé zahrady se tak během několika měsíců stalo místo stvořené pro odpočinek a relaxaci. Postupně se zde vybudoval altán, bylo zřízeno nové osvětlení, lavičky, plot i závlahový systém. Terén zahrady prošel úpravami zahrnujícími výsadbu nových stromů, okrasných travin a keřů a byl koncipován do tzv. mlýnských kol, v nichž jsou obloukové záhony. V těch samozřejmě nechybí různé trvalky a cibuloviny a celkem zde mohou návštěvníci obdivovat přes pět tisíc květin, které všechny pocházejí z místních zdrojů a vytvářejí tak skoro až botanickou zahradu. Dále se zde nachází i fontána, dřevěné hudební instalace nebo třeba hmatový chodníček, na kterém si mohou návštěvníci vyzkoušet, jaké to je chodit bosou nohou po různých površích, jako například kamínky, písek či kůra.

V zahradě vzniklo také venkovní sportoviště, které umožňuje návštěvníkům i formu aktivního odpočinku. Proběhla i rekonstrukce kapličky Panny Marie Lurdské, kterou městu darovala přímo rodina Panowských a byla během slavnostního otevření zahrady i posvěcena. V plánu je do budoucna umístění menší knihovny, kde by si návštěvníci mohli půjčit něco ke čtení, a přidání veřejného grilu. Areál zahrady je bezbariérový a volně přístupný během dne.

Narazili jste od června v některých českých městech na slunečnice? Za jejich vysazováním stojí projekt Rozsviťme Českou republiku, který rozšiřuje povědomí o roztroušené skleróze.

Zdroj: ekolist.cz, ivancice.cz, brnensky.denik.cz

Foto: ivancice.cz