Finsko se stalo potřetí za sebou nejšťastnější zemí světa

Severské země se pravidelně umisťují na prvních příčkách World Happiness Report. V reportu z minulého roku bylo nejšťastnější zemí na světě vyhodnoceno Finsko. Stalo se tak nositelem tohoto přízviska už třetí rok v řadě. Naše česká kotlina letos předběhla Belgické království a ocitla se tak na 19. místě. Podle čeho je štěstí v zemích posuzováno a proč každoročně vyhrávají severské země?

Kodaň, Dánsko

Report, jehož otázky každoročně vypracovává OSN, má každý rok jiné hlavní téma. Letos se zaměřoval převážně na společenské, městské a životní prostředí. Přestože se témata rok od roku mění, dotazník vždy tvoří šest stejných kategorií. Hodnotí se příjmy, svoboda, střední délka života, důvěra, štědrost a sociální podpora.

Finsko se už potřetí za sebou stalo nejšťastnější zemí ze 156 hodnocených států. Poprvé se v reportu, i kvůli letošnímu tématu, objevil žebříček nejšťastnějších měst světa a Helsinky, hlavní město Finska, se umístily nejvýše. Hned na druhém místě se umístila sousední země, Dánsko. Naposledy vyhrálo v roce 2016, ale stále se drží na předních pozicích, stejně jako Kodaň, která byla v první desítce nejšťastnějších měst. Malý posun na jih udělal žebříček skokem do Švýcarska, které obsadilo bronzovou pozici. Liberální alpský stát si oproti předchozím rokům polepšil hned o tři příčky.

Za těmito státy se dále umístil Island, Norsko, Nizozemsko, proslulé svým liberalismem. Na sedmé příčce bylo stejně jako předešlý rok Švédsko, za ním první země, která není v Evropě, Nový Zéland, Lucembursko a do první desítky se vešlo i Rakousko. Česká republika se umístila na krásném 19. místě a polepšila si tím o jednu příčku oproti minulému roku. Praha se podle průzkumu dostala do první padesátky šťastných měst.

Co dělá skandinávské země tak výjimečné, že se každý rok umisťují na předních příčkách? Podle reportu je to především kvalita institucí, jak jsou spolehlivé a rozsáhlé sociální dávky, nízká korupce a dobře fungující demokracie a státní instituce. Díky těmto oblastem mají severští občané větší pocit autonomie, svobody a vzájemné sociální důvěry.

I kvůli těmto faktorům hodnotí OSN zprávu o světovém štěstí jako dobrý nástroj pro strategická politická rozhodnutí. Report o světovém štěstí vznikl, aby bylo možné změřit sociální a ekonomický rozvoj zemí. Slouží také k tomu, aby jednotlivé země věděly, kterým směrem se mají vydat, aby zajistili svým obyvatelům šťastnější život. Jak poznamenal Thomas Jefferson v roce 1809: „Péče o lidský život a štěstí, nikoli jejich zničení, je prvním a jediným legitimním objektem dobré vlády.“

Autor: Hana Řeháková


Základem šťastné země jsou šťastní obyvatelé. Přesný návod, jak dosáhnout vlastního štěstí, na internetu nenajdete. Můžete se ale inspirovat v jednom z našich starších článků.


Foto: Hana Řeháková

Příspěvek vytvořen 665

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy