Děti po celém světě v těchto dnech nechodí do škol ani školek. Dostávají domácí úkoly, tráví více času se svými rodiči a sourozenci, hrají hry, dívají se na filmy. I tak na ně ale občas doma může přijít dlouhá chvíle. V tom případě přispěchá na pomoc Spider-Man, divadelní herci nebo třeba omalovánky umělecké skupiny.
Herec Jake Johnson, který v animovaném snímku Spider-Man: Paralelní světy propůjčil hlas právě hlavnímu hrdinovi, se rozhodl nahrát pro děti v karanténě povzbudivé vzkazy. Děti tak můžou slyšet povzbudivou zprávu od samotného Spider-Mana. Jeho vzkaz na Instagramu zní jasně: „Od začátku karantény mi spousta rodičů posílá zprávy o tom, že se s dětmi dívají na Spider-Man: Paralelní světy. Takže tady je můj nápad. Jestli je vaše dítě doma a potřebuje slyšet povzbudivou zprávu od Petera B. Petera, pošlete mi e-mail s jeho jménem a já mu zkusím poslat krátkou hlasovou zprávu.“
Protože předpokládá, že zpráv bude hodně (Johnson má na sociální síti 1,1 mil. sledujících), zároveň se v příspěvku omlouvá, pokud se na někoho nedostane. Přesto doufá, že lidé zůstanou i se svými dětmi doma. „Zůstaňte v karanténách. Stojí to za to,“ vyzývá ve zmiňovaném příspěvku.
Zapojuje se i britský zpěvák George Ezra. Ten nedávno na svých sociálních sítích sdílel příspěvek, ve kterém popisuje, proč se rozhodl nabídnout své písně zdarma pro použití k videím fitness trenéra. „Včera mi během oběda volala máma. Je učitelkou na základní škole a každé ráno ji s dětmi naladí P.E. with Joe (třicetiminutová videa nahrazující tělocvik určená pro děti i dospělé, pozn. red.). Joe zmínil, že by byla škoda, kdyby během hodin neměli hudbu, ale kvůli problémům s autorskými právy nemohl používat písně v pozadí. Máma navrhla, abych Joeovi a dětem nabídl své písně k použití. Spojil jsem se s Joem a udělali jsme to tak,“ vysvětlil Ezra. „Nejlepší na tom je, že všechny licenční poplatky z použitých písní půjdou přímo pro Národní zdravotní službu (v angličtině NHS – National Health Service, označení tří veřejně financovaných zdravotních systémů ve Velké Británii, pozn. red.)!“ dodává zpěvák s poděkováním Joeovi a učitelům za všechno, co v tomto čase dělají.
Pozadu nezůstává ani Island. Neznámý dobrodinec začal s vystavením plyšových medvídků v oknech a postupně se k němu přidali další rodiny, které v oknech do ulic vystavují plyšová zvířata. Děti tak na procházkách s rodiči nebo do školy (pokud jsou jejich školy otevřené) mohou hrát tzv. Teddy Bear Hunt. Dítě má za úkol lovit, tedy počítat plyšáky, které cestou v oknech uvidí, a může se tak zabavit a třeba soutěžit se sourozenci, kdo jich najde víc. Tato aktivita se už rozšířila také do Kanady, Spojených států nebo na Nový Zéland. Nikdo neví, kdo s nápadem přišel, ale je jisté, že chtěl druhým prozářit den. Jak popisuje autor článku na webu Iceland Monitor, tento nápad se totiž šíří stejně rychle jako virus a úsměv, který vytváří, je velmi nakažlivý.
Kdo baví české děti?
Ani tuzemské osobnosti a iniciativy ale nezůstávají pozadu. Olomoucké Divadlo na cucky od středy 26. března na svém facebookovém účtu každý večer pořádá čtení pohádek. Herci z tohoto divadla se střídají a každý den vybírají svou oblíbenou pohádku, kterou v 19:15 živě přenášejí dětem do domácností. První pohádku O Palečkovi četl herec Bořek Joura a pustilo si ji více než 2,8 tisíc sledujících.
Do čtení pohádek dětem se zapojilo také internetové knihkupectví Martinus. Na svém YouTube kanále každý druhý den od 20:00 vysílají pohádku čtenou někým ze známých osobností. Pohádku od Karla Čapka vám na úvod přečte novinář Erik Tabery, ale přidal se také poutník Ladislav Zibura, blogerka Nicole z A Cup of Style, herec Lukáš Hejlík či spisovatelka Bianca Bellová.
U knížek se zastavíme ještě jednou. Hradecké Divadlo Drak si totiž připravilo pro děti četbu na pokračování. Herci a zaměstnanci divadla načetli knihu Kdo zabil Snížka? od autorky Petry Soukupové. Od středy 1. dubna až do 25. dubna si můžete na jejich webu pustit každý den nejen aktuální kapitolu, ale také se vrátit k těm předchozím.
Olomoucké Divadlo Tramtarie spustilo svou internetovou televizi Tramta TV. Program si divadelníci připravili pro všechny věkové kategorie, děti by ale mohla zaujmout Pračlovíčkova rozcvička pro nejmenší, kterou bude Tramta TV vysílat na YouTube vždy v pondělí od 8:30.
Pokud máte rádi cestovatelské filmy od Dana Přibáně a jeho dobrodružství se žlutými trabanty, neměla by vám a vašim dětem uniknout animovaná pohádka Jak Egu dojel až na konec světa. Trabantí pohádka vychází ze skutečných událostí, namluvil ji herec a dabér David Novotný a najdete ji na YouTube kanále Dana Přibáně.
Aktivitu pro děti, při které by nemusely namáhat oči u obrazovky, připravila umělecká skupina Chaos Company. Jedná se o osm ilustrací umělkyně Věry Kopkové, které umělci uvolnili zdarma ke stažení a vytisknutí pro druhé jako omalovánky k vybarvení právě v časech karantény. Některá z děl byla také součástí výstav a kresby jsou natolik neotřelé a propracované, že zaujmou i starší děti a dospělé.
Tip na aktivitu pro děti
Dětská představivost nás dospělé překvapuje každým dnem. Při společně strávených dnech můžete děti zaměstnat na první pohled nesmyslnými otázkami, nad kterými si budete všichni chvíli lámat hlavu a ještě se zasmějete. Za nejoriginálnější odpověď můžete přislíbit také sladkou odměnu. A na co se třeba zeptat?
- Kolik nohou má 17 strašidel?
- Co se stane, když dinosaura kousne blecha?
- Kolik skvrn má na krku žirafa?
Autor: Lýdie Hájovská
A pokud nevíte, jak zabavit sami sebe, můžete si třeba procvičovat češtinu s projektem Červená propiska, přečíst si nějakou knihu, věnovat se zvyšování vlastní imunity nebo využijte nabídek některých organizací a dopřejte si dávku kultury.
Zdroje: goodnewsnetwork.org, icelandmonitor.mbl.is, facebooková stránka Nevýchova
Foto: pixabay.com, instagramové účty divadla Na cucky, George Ezry a Jakea Johnsona