Jednoduchý návod, jak posílit imunitní systém

Vzhledem k momentální situaci ve světě je pro všechny důležité mít silný a fungující imunitní systém, proto přinášíme tipy, které vám k němu dopomohou. Zaměříme se na tělu prospěšné potraviny, doplňky stravy i činnosti, které lidské tělo posílí, a podpoří tak přirozenou obranyschopnost. Nezapomeneme ani na psychické zdraví, to je pro imunitu také důležité.

Pravidelná a vyvážená strava obsahující tělu potřebné živiny a vitamíny je základ. V zimě je v lidském těle nedostatkový především vitamín D, který je primárně získáván ze slunečního záření. Ve stravě jsou jeho zdrojem především ryby, rybí olej a játra, najdeme ho ale také v houbách, vaječných žloutcích nebo třeba v kravském mléce či pomerančovém džusu.

Všemi známý vitamín C má v sobě většina ovoce a zeleniny, objevuje se zejména v paprice a brokolici. Pokud vaříte brambory a chcete v nich zachovat co nejvíce vitamínů, připravujte je ve slupce v páře. Jestli jste si mysleli, že citróny obsahují nejvíce vitamínu C, není to úplně pravda. Citrusy sice vitamín obsahují, daleko lepší volbou pro získání tohoto vitamínu je ale třeba rakytník, černý rybíz nebo růžičková kapusta. Přírodními antioxidanty jsou také bylinky jako kopr, rozmarýn, máta peprná, oregano, tymián a šalvěj.

Nemusíte jíst od rána do večera jenom zdravě, abyste byli zdraví. Důležité je nepřecpávat se jídly z rychlého občerstvení a dopřát tělu potřebné vitamíny. Zařadit do jídelníčku více ovoce a zeleniny není nikdy na škodu.

Nezapomínejte také na pitný režim. Pití vody napomáhá k detoxikaci organismu, a proto není dobré ho podceňovat. Pokud máte rádi čaj, zelené a bylinné čaje jsou tělu velmi prospěšné a jsou známé jako přírodní antioxidanty. Ideální množství vypitých tekutin u dospělého člověka je přibližně dva až tři litry denně.

Vyzkoušejte doplňky stravy

Pro posílení imunity existuje spousta přípravků. Některé jsou volně dostupné v lékárnách, jiné seženete na internetu. Multivitamíny a vitamíny v tobolkách jsou běžnými doplňky stravy. Jedním z takových zázraků pro zlepšení obranyschopnosti těla je hlíva ústřičná. Jedná se o houbu, kterou nejčastěji najdeme na kmenech listnatých stromů. Hlívu lze konzumovat celoročně nebo ji užívat pro posílení imunitního systému v době chřipkového období či jako doplněk léčby a následné rekonvalescence. Lze ji také přidávat do jídla. Je k zakoupení v lékárnách.

Echinacea purpurea neboli třapatka nachová patří v dnešní době mezi nejpopulárnější léčivé rostliny, jež dodávají tělu potřebné látky pro boj s viry a bakteriemi. Často se označuje jako přírodní antibiotikum a v období plném chřipek, angín a nachlazení je výbornou prevencí. Echinaceu seženete v lékárnách nejčastěji v podobě kapek nebo tobolek a doporučuje se užívat v kratších časových intervalech.

Dalšími přírodními přípravky, které aktivují oslabený imunitní systém a zvyšují obranyschopnost organismu, jsou například extrakty z rostliny Vilcacora nebo z hub Shiitake, Reishi či Majtake.

 Otužujte se

Otužování je způsob prevence proti nachlazení, napomáhá při bolestech zad, vředových chorobách, vysokém krevním tlaku, alergiích a zklidňuje psychiku. Zkuste se každý den sprchovat studenou vodou a uvidíte, co to s vámi po pár týdnech či měsících udělá. Doporučuje se začít postupně od nohou. Doba studené sprchy by neměla trvat déle než dvě minuty. Ideální je sprchovat se ráno, aby vás studená voda probrala a dodala vám energii a dobrou náladu na celý den.

Choďte do přírody a mějte dostatek odpočinku

Dopřejte vašemu tělu pohyb na čerstvém vzduchu. Aktivní pohyb patří k základům zdravého životního stylu. Nemusí se jednat o desetikilometrový běh nebo výšlap na dvoutisícovku. I půlhodina na čerstvém vzduchu je lepší než nic. Projděte se do parku, do lesa, vyvenčete pejska anebo se pusťte do jarní práce na zahrádce, při pobytu na sluníčku navíc načerpáte vitamín D.

Kvalitní spánek je pro zdraví také velmi důležitý. Pokud tělu nedáte dostatečný prostor k regeneraci a odpočinku, velmi snadno podlehnete nachlazení. Ideální je 7-8 hodin spánku denně. Důležitou součástí spánku je spánková hygiena, tedy nedělat věci, které spánek mohou narušit – nepít večer kávu, nejíst a nedívat se do obrazovek nebo displeje telefonu těsně před spánkem. Dostatek kvalitního odpočinku je nezbytný pro fungování mozku; můžeme tak předejít depresím, úzkostem a zmírnění našeho stresu.

Buďte psychicky „v pohodě“

Můžete si dát každé ráno rozcvičku a nastartovat se porcí vitamínů, ale pokud se budete v jednom kuse stresovat, vaše imunita na to doplatí. I přesto, že se nacházíte v nelehké situaci a máte starosti o rodinu, finance a zdraví vašich blízkých, zkuste najít způsob, jak ventilovat stres. Může to být půl hodina jógy po probuzení, procházka po lese, chvilka meditace při svíčkách nebo čtení. Stačí si večer před spaním zapnout relaxační hudbu, zavřít oči a trochu se uklidnit.

Najděte si svůj způsob relaxace a zkuste se dát do co největší psychické pohody. Podle vědeckých a lékařských výzkumů působí pozitivně na psychický stav člověka smích, při smíchu se totiž z mozku vyplavují hormony štěstí. Chvilka smíchu každý den tedy rozhodně ničemu neuškodí. Stres vaší imunitě opravdu nepřidá, a tak se starejte nejenom o vaše tělo, ale i o vaši duši.

Autor: Karolína Krhutová

Foto: pixabay.com

Příspěvek vytvořen 665

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy