Eva Fruhwirtová: Mozek je fascinující orgán, který dokáže spoustu věcí

Fungováním mozku se Eva zabývá přes deset let. Zábavnou formou trénuje mozek, její vášní jsou mozkohračky a neurotechnologie. Díky tomu založila první a prozatím jedinou Mozkohernu v České republice. Pravidla fungování mozku přenáší do běžného života a připravuje neurotréninky pro firmy nebo školy. Zároveň spolupracuje s psychology, psychoterapeuty, pedagogy a trenéry.

Z jakého důvodu jste se začala zabývat mozkem a jeho fungováním?

Začalo to tím, že jsem se věnovala a do teď věnuji komunikačním procesům, firemním procesům a lektoruji ve firmách manažerské dovednosti. Hledala jsem mezi tím vším pojítko a našla – je to mozek.  Je středobodem veškerého chování, konání a jednání. Zajímalo mě, jakým způsobem se dá podpořit, trénovat nebo co dokáže ovlivňovat. Mozek je fascinující orgán, který dokáže spoustu věcí, a když se o něj staráme nebo ho podporujeme, tak nám to v dobrém vrací. To byla motivace, která mě tam přivedla svým způsobem trochu náhodou. Je to neuvěřitelně fascinující oblast, co všechno umí a může. Myslím si, že nikdy do konce života nebudu vědět a znát všechno. Je hezké, že se o to člověk může pořád zajímat.

Jak byste zjednodušeně popsala fungování mozku?

Mozek je jako sval. Stejně, jako když chodíme cvičit do posilovny, tak posilujeme svaly, aby se nám zvětšily a my jsme vyběhli v pohodě do pátého patra a nezadýchali se. S mozkem je to podobné. Pokud ho trénujeme a on dostává podněty, tak se posilují nervové spoje, a tím si upevňujeme nově naučené věci.

Co vám na tom přijde nejzajímavější?

Mozek je neuroplastický, to znamená, že spoje mezi mozkovými buňkami mohou nově vznikat. Není to tak, že se narodíme a už je konec, nic dalšího nemůže být. Tím, jak se učíme nové věci a zkoušíme si něco, co jsme neznali, tak těmito podněty mozek posilujeme a rozvíjíme.

Jaký byl váš první impuls k tomu založit Mozkohernu?

Začala jsem shromažďovat různé mozkohračky a neurotechnologie, až mně bylo líto, nechávat si to jen pro sebe. Chtěli jsme to nabídnout veřejnosti, tak jsem si říkala, fajn, pojďme založit nějaké místo, kde si to budou moci zkoušet i ti ostatní. A tak vznikla Mozkoherna, první a zatím jediná v České republice a je v Třebíči.

Máte povědomí o podobných centrech ve světě?

V zahraničí existují centra, která se zabývají trénováním mozku. V posledních letech se hodně specializují na prevenci Alzheimerovy choroby. Faktem je, že v České republice jsme jediné zábavně-tréninkové centrum, ale v zahraničí je těchto center, které se zabývají tréninkem mozku a touto oblastí daleko více.

V Mozkoherně se snažíte rozvíjet spíš dlouhodobou, nebo krátkodobou paměť?

Komplexní paměť. A nejen paměť, ale zaměřujeme se i na trénink soustředění, prostorovou orientaci a na všechny kognitivní funkce. Mozek není jen paměť a soustředění. Mozek je komplexní a potřebuje celkový trénink.

Co k tréninku používáte?

Mozkohračky, neurotechnologie, mnemotechnické metody, kognitivní pomůcky. Je toho poměrně dost. Základem úspěšného tréninku je, že musí bavit. Lidé si ani neuvědomují, že mají mozkohračky doma, například deskové hry, pexeso, hlavolamy.

Jak probíhají návštěvy u vás v Mozkoherně a vaše programy?

Zábavně-tréninkové programy si lidé musí především užít. Připravujeme je tak, abychom si protrénovali mozek komplexně – paměť, soustředění, prostorovou orientaci, logiku i verbální myšlení. Aktivity jsou praktické, vše si člověk vyzkouší bez časového tlaku. Neurotechnologie, které fungují na principu EEG (elektroencefalografie, snímání mozkových vln), jsou rychlou zpětnou vazbou mozkové aktivity. V praxi to znamená, že máte na hlavě čelenku, která zaznamenává mozkové vlny. Na různých přístrojích jsou různé úkoly – můžete si zahrát myšlenkový fotbal, zdolat překážkovou dráhu silou svého soustředění. Rádi používáme mozkohračky – chytré hry a hlavolamy, které mají stupňující se obtížnost. Je to všechno praktické a prokládáme to nejnovějšími poznatky z neurověd, aby se člověk dozvěděl, jak mozek funguje a proč trénuje tu danou oblast.

Jak se dá mozek trénovat i v každodenním životě?

Mozek se dá trénovat opravdu kdykoli a kdekoli. Jeden z takových tipů je, že když si má člověk něco spočítat, tak nemá sahat hned po kalkulačce, ale spočítat si to z hlavy. Ne všechno je nutné si zapisovat, ale zkoušet si to zapamatovat. Dobrý trénink prostorové orientace je neparkovat stále na stejném místě, když jezdíte pravidelně nakupovat do nějakého obchodu, ale střídat to. Abyste se přiměli přemýšlet o tom, kde to auto je. To jsou věci, které se v běžném životě dají trénovat, ale je to samozřejmě i čtení a také pohyb. Jakýkoli pohyb je pro mozek hrozně důležitý. Pohybem člověk trénuje mozek.

Co z toho uplatňujete u sebe?

Úplně všechno, vždycky to nejdříve vyzkouším na sobě, rodině, kamarádech, kolezích a potom s tím pracujeme dál u našich klientů.

Používáte k tréninku nějaké aplikace?

Ono těch aplikací je spousta. Ale já se snažím od těch aplikací odcházet, protože pracuji v digitálním světě, tak se snažím, mozek nezahlcovat tím, že ho ještě budu trénovat pomocí aplikací. Snažím se spíš využívat různé mozkohračky a jiné aktivity pro vlastní trénink.

Používání paměti a rychlé reakce souvisí se schopností komunikovat a učit se nové jazyky. Naučila jste se díky své znalosti mozku nějaký jazyk?

Ono s učením jazyků je to trochu komplikovanější. Je to o praxi a tréninku. Můžete se naučit slovíčka pomocí paměťových technik, ale když nebudete mluvit, tak vám nepomůže nic. Mozek je tvárný, a když budu mluvit a nebudu se bát mluvit, tak ten jazyk, teďka je to v mém případě angličtina, půjde naučit.

Máte za sebou bohaté komunikační zkušenosti. Co byste řekla, že je nejtěžší na komunikaci?

Komunikace je pro mě jako tanec. Když někomu šlápnete na nohu, tak je potřeba se omluvit. Zároveň se nesmíte bát ho vyzvat k tanci, abyste tam nestáli sami. Komunikace je pro mě obrovská výzva a dobrodružství. Každý den.

Co je podle vás komunikace?

Pro mě je komunikace to, co dělá člověka člověkem. To je to, jakým způsobem on poznává svět a jakým způsobem o něm přemýšlí a mluví s ostatními.

Autor: Tereza Bečvářová


O tom, co všechno dokáže mozek paralyzovaného pomocí technologie, si můžete přečíst v našem dřívějším článku.


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás podpořit? Zavítejte na náš Patreon! Prostřednictvím drobné částky nás můžete měsíčně i jednorázově podpořit a pomoci nám dále se rozvíjet.


Foto: z archivu Evy Fruhwirtové

Příspěvek vytvořen 20

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy