Čeští skláři dobývají svým uměním svět. Jejich výtvory však naleznete i u nás

Sklářská firma Lasvit sklízí jeden úspěch za druhým a to nejen v rodném státě. Svými pečlivě designovanými a následně realizovanými výtvory zdobí luxusní hotely a kasina po celém světě. Mezi poslední kousky patří výzdoba pavilonu čínského kasina, třicetimetroví křišťáloví draci na tichomořském ostrově Saipan nebo výzdoba vstupní haly pražského centra Bořislavka.

Skleněná instalace v hale kasinového komplexu Galaxy v čínské oblasti Macao je unikátní hned z několika důvodů. Kvůli probíhající pandemii byl projekt kompletován z České republiky. „Jde o první projekt, který jsme dělali „vzdáleně“, tedy on-line s živými přenosy pod dohledem týmu z Česka,“ sdělil serveru Seznam Zprávy výkonný ředitel výrobce designového skla Lasvit Aleš Stýblo. Výzdoba se skládá z 360 tisíc ručně připevněných křišťálů, její hmotnost je asi 25 tun a její instalace trvala okolo 12 500 hodin, tedy přes 520 dní. Další jedinečnost spočívá v samotné konstrukci. Kromě osvětlení je totiž obohacená i o pohyblivost. „Je to unikátní interaktivní kinetická instalace, která se hýbe. Náš tým naprogramoval různé efekty, veškeré křišťálové segmenty jsou podsvícené,“ říká k projektu Stýblo.

V Asii se nachází i další projekt, který firmě zviditelnil jméno. Hotel Imperial Palace na ostrově Saipan v Tichomoří stráží od letošního roku dva draci ze skla a kovu. „Propojili jsme dvě tradiční řemesla – sklářství a kovářství. Využili jsme znalosti z obou oborů a výsledek obohatili o nejmodernější technologie,” uvedl pro E15 majitel společnosti Lasvit Leon Jakimič. Každý z draků váží 20 tun, měří 32 metrů a jejich těla pokrývá 2,5 milionu křišťálových šupin, které byly taktéž ručně zaplétány do konstrukce. Mimo to jsou také podsvíceni LED svítidly, díky čemuž mohou draci měnit barvu podle toho, jakou v počítači obsluha zadá. Za to vše dostala firma zaplaceno 250 milionů korun.

Největší evropské dílo firmy Lasvit se nachází v Praze, na stropě vstupní haly Bořislavka Centrum. Se jménem The Iceberg symbolizuje ledovec složený ze 110 křišťálových panelů zasazených do dřevěných desek. „Skleněný vrchol Ledovce vyniká dřevěným povrchem, který symbolizuje moře. Rozkládá se na téměř 500 metrech čtverečních stropu. Obří panely z plochého slinutého skla se postupně rozsvěcují, aby vytvářely dojem živého organismu,“ uvádí zástupci značky k základnímu konceptu instalace pro designmag.cz.

Firma Lasvit se sídlem v Novém Boru vznikla již v roce 2007. Kromě takovýchto obrovských projektů vyrábí společnost i drobnější svítidla a nápojové nebo dekorativní sklo. „Tvoří deset procent obratu. Do pěti až desíti let by to mohlo dělat třicet procent. Pracujeme na dalších kolekcích na další rok. Představíme je na veletrhu v Miláně,“ řekl serveru Seznam Zprávy ředitel Lasvitu.

Autor: Jan Myšák


Šikovných Čechů, kteří ve světě prorazili, není málo. O úspěchu českého choreografa na parketu milánské opery si můžete přečíst v našem nedávném článku. 


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás podpořit? Zavítejte na náš Patreon! Prostřednictvím drobné částky nás můžete měsíčně i jednorázově podpořit a pomoci nám dále se rozvíjet.


Zdroj: Seznam Zprávy, E15, designmag.cz

Foto: E15, designmag.cz

Příspěvek vytvořen 10

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy