Lidové písně, které slýcháme na cestách

Už jste někdy přemýšleli nad tím, jaká hudba vám hraje na kterémkoli vlakovém nádraží? Nejde totiž jen o pouhé znělky a věty: „Vlak je připraven k odjezdu,“ nebo časté „Omlouváme se za zpoždění vlaku.“ Mimo tyto věty se v reproduktorech doslova skrývají krásy naší země. Ty, které každý zná. Lidové písně, či slavná Vltava od Bedřicha Smetany.

Všechny znělky, seznamy stanic a hlasy, které k cestujícím na nádraží promlouvají, jsou přístupné každému na webovém portálu Nádražní hlášení, který provozuje spolek ŽelPage. Přesná adresa zní www.hlaseni.net.

Najdete na něm všechny znělky ze všech nádražních hal po celé České republice. U každé z nich se můžete podívat v jakém městě se hrají, pustit si ukázku nebo rovnou originál na Youtube.

foto: Pavel Záleský (zalesem.cz)

„Velké množství písniček, které vlaky ohlašují, je českou specialitou,“ říká pro Český rozhlas jeden z tvůrců webu Marek Bareš.

O jaké znělky se tedy jedná? Jsou to krátké, všem známé, úryvky z lidových písní. Originální jsou tam, kde vznikly. Proto například lidovou píseň K Budějicům cesta uslyšíte jen v Českých Budějovicích a Okolo Hradce v Hradci Králové. Vltavu nebo Vyšehrad od Bedřicha Smetany uslyšíte na druhou stranu pouze v Praze.

Portál vznikl už v roce 2009. Již po chvíli měl vysokou návštěvnost, kterou si udržel. Od roku 2011 se na webu můžete dočíst o hlasatelích, instalovaných informačních systémech a tabulích.

„Ohlasy máme vesměs pozitivní. Nikoho většinou nenapadne, o jaké jde hlasy, přitom se s nimi setkávají denně. Lidé bývají překvapení, co to všechno obnáší, že se jedná o normální herce, kteří hlášení ohlašují,“ dodal Bareš.

Cestující si opravdu ne vždy všimnou, jak moc známé písně jim zpříjemňují chvíle na vlakovém nádraží. Až příště budete cestovat domů, do školy nebo do práce, zkuste se zaposlouchat, jaká znělka vám hraje, ať si můžete zanotovat tu VAŠI.

Autor: Radka Kmochová

zdroj: rozhlas.cz